Nurty psychoterapeutyczne – jak dopasować psychoterapię do swoich potrzeb?
Decyzja o rozpoczęciu psychoterapii nie jest łatwa. Szukanie wsparcia u wyspecjalizowanego terapeuty znacznie utrudnia mnogość dostępnych terapii, w których wiele osób po prostu czuje się zagubionych. Jak wybrać odpowiednią terapię dla siebie i jakie są ich rodzaje?
Czym się one od siebie różnią i skąd wiedzieć, jaka opcja będzie najlepsza w danym przypadku? Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę i rozpocząć skuteczne leczenie ze wsparciem psychologa lub psychiatry? Dowiedz się więcej na ten temat i pozwól sobie pomóc już teraz.
Najpopularniejsze nurty w psychoterapii wykorzystywane w Polsce
Psychoterapia to dziedzina nauki, która stale się rozwija. Opracowywane są nowe metody leczenia i wsparcia dla pacjentów, wypracowywane są nowe nurty i szkoły psychoterapeutyczne, które oferują działania oparte na różnych zasadach i mające różne cele oraz efekty.
Do najpopularniejszych nurtów w psychoterapii należy między innymi terapia humanistyczna, która opiera się na indywidualnym przeżywaniu tego, co dzieje się tu i teraz. To pacjent pełni tutaj rolę eksperta i opowiada o swoich przeżyciach. Zadaniem terapeuty jest pomoc w interpretowaniu wszystkich zdarzeń, emocji i doznań, aby pacjent mógł wyciągnąć jak najwięcej informacji ze swoich zachować.
Takie podejście jest mocno połączone z terapią egzystencjalną, która skupia się na nauce wolności oraz podkreśleniu wartości człowieka i jego życia, a także nauce czerpania jak najwięcej z tego, co dzieje się tu i teraz, czyli podobnie jak w przypadku terapii humanistycznej.
Bardzo często wykorzystywana przez psychoterapetów jest również psychoterapia Gestalt, która skupia się na zwiększaniu świadomości pacjenta. Dotyczy to zarówno sfery emocjonalnej, a także sfery poznawczej w kwestii otoczenia i ludzi dookoła oraz świadomości naszego ciała czy sfery uczuć. Większa świadomość pozwala na łatwiejsze rozwiązywanie problemów oraz lepsze radzenie sobie z przeciwnościami.
Wśród znanych nurtów w psychoterapii należy również wymienić psychoterapię poznawczo-behawioralną, która skupia się przede wszystkim na zaniechaniu dysfunkcyjnych zachowań, które powodują błędne przetwarzanie informacji z otoczenia i utrudniają codzienne życie.
Bardzo ważna jest również terapia psychodynamiczna, której główne założenie mówi o tym, że podświadomość ma ogromny wpływ na codzienne życie oraz ogólny komfort i samopoczucie. Opiera się na chęci tworzenia zdrowych relacji międzyludzkich w myśl zasady, że człowiek jest jednostką, która do poprawnego funkcjonowania potrzebuje trwałych związków z innymi jednostkami.
Postaw na usługi sprawdzonego profesjonalisty, który pomoże Ci w dokonaniu wyboru
Dobór odpowiedniej psychoterapii jest kluczowy w skutecznym leczeniu różnych zaburzeń oraz problemów o naturze emocjonalnej i psychologicznej. Należy pamiętać, że znalezienie odpowiedniego nurtu terapeutycznego nie jest zadaniem pacjenta, a psychoterapeuty. Dlatego też warto udać się do prawdziwego specjalisty, który na podstawie obszernego wywiadu i wstępnych spotkań oceni, jaki rodzaj terapii będzie najlepszym rozwiązaniem w danym przypadku.
Dobry terapeuta powinien podać pacjentowi co najmniej 2-3 opcje, które jego zdaniem są rekomendowane w danej sytuacji, aby pacjent mógł zapoznać się z poszczególnymi nurtami terapii i wybrać tę, która będzie wydawała mu się najlepszą opcją, dopasowaną do jego indywidualnych potrzeb i preferencji.
Rodzaj terapii może być zmieniany w trakcie po to, aby zapewnić pacjentowi jak najlepszą i najbardziej wartościową pomoc, która pozwoli rozwiązać problemy i zmienić podejście w taki sposób, aby komfort i samopoczucie pacjenta uległy poprawie. Kluczem do sukcesu w tej kwestii jest więc wybór naprawdę dobrego i sprawdzonego psychoterapeuty, który zna się na swojej pracy.