Nowoczesna elektroterapia

zabiegi lecznicze

Elektroterapia jest jedną z ważniejszych dziedzin fizjoterapii, wykorzystującą prąd elektryczny stały i zmienny w celach diagnostycznych i leczniczych.

W zakresie rehabilitacji wyszczególniane są różne rodzaje prądów leczniczych, których odpowiednie dopasowanie do dolegliwości i prowadzonego leczenia pacjenta pozwala na walkę z bólem, łagodzenie stanów zapalnych oraz przyspieszenie regeneracji komórek. Kiedy stosowana jest elektroterapia i jakie prądy lecznicze mogą być wykorzystywane w ramach prowadzonej fizjoterapii?

Rodzaje prądów leczniczych stosowanych w elektroterapii

Zależnie od rodzaju schorzenia, w jakie celuje terapia z zastosowaniem prądu elektrycznego, fizjoterapeuci mają do swojej dyspozycji różne rodzaje prądów leczniczych o różnych właściwościach, natężeniu, częstotliwości i sposobie podawania. Wśród najpopularniejszych wariantów wykorzystywane są m.in.:

  • Prądy TENS, działające przeciwbólowo dzięki zahamowaniu przewodnictwa bodźców bólowych po zastosowaniu tzw. kontrolowanego przepustu rdzeniowego. Podobne działanie wykazują także prądy Traberta (Ultra Reiz), działające przeciwbólowo oraz zmniejszające napięcie mięśniowe.

  • Elektrostymulacja (EMS) wpływająca na pobudzenie nerwów i mięśni oraz celowe wywoływanie skurczów o różnej częstotliwości. Zadaniem EMS jest ogólna poprawa sprawności mięśni bez potrzeby obciążania stawów, skuteczna m.in. podczas leczenia różnego rodzaju kontuzji i urazów mięśniowych.

  • Galwanizacja wykorzystująca prąd stały służy zmianie pobudliwości tkanek oraz rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co wykazuje korzystne działanie w leczeniu nerwobólów oraz chorób zwyrodnieniowych stawów.

  • Prądy diadynamiczne wykorzystujące mechanizm prostowania prądu sinusoidalnie zmiennego, działając przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Inną metodą wykorzystującą prądy sinusoidalne jest terapia prądami interferencyjnymi – poprzez nakładanie się dwóch prądów możliwe jest osiągnięcie działania przeciwbólowego i obniżającego napięcie nerwów.

elektroterapia

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania elektroterapii

Nowoczesna elektroterapia stosowana jest przede wszystkim wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych, obrzęków, a także jako metoda pobudzająca naturalne procesy regeneracyjne tkanek. Wykorzystanie prądu w celu ukierunkowanego porażenia mięśni i nerwów pozwala osiągnąć skuteczne działanie przeciwbólowe, wzmocnić wydzielanie endorfin i enkefalin, a także wywołać pobudzenie i wzmożoną pracę mięśni bez konieczności obciążania stawów jak przy tradycyjnych formach rehabilitacyjnych.

Konkretny rodzaj prądów wykorzystywanych w elektroterapii, jak i częstotliwość jej stosowania i czas trwania dopasowywane są indywidualnie do przypadku i potrzeb zdrowotnych pacjenta, bazując na możliwych do osiągnięcia efektach leczniczych i wsparciu, jakie elektroterapia może zaoferować uzupełniająco dla innych form leczenia.

Elektroterapia nie jest możliwa do zastosowania u wszystkich pacjentów i jej słuszność analizuje się zawsze pod kątem konkretnego pacjenta. W szczególności metoda nie powinna być wykorzystywana w trakcie leczenia osób z rozrusznikami serca, korzystających z pompy insulinowej, z endoprotezą, a także chorych na nowotwory, zakrzepowe zapalenie żył oraz miażdżycę zarostową tętnic.

Elektroterapii nie stosuje się ponadto u pacjentek w ciąży oraz w stanach chorobowych objawiających się gorączką. Przeciwwskazaniem będą również stany zapalne skóry i zmiany na skórze w miejscu, w którym miałaby zostać zastosowana terapia prądem.

W jakim celu wykorzystywana jest nowoczesna elektroterapia?

Ze względu na właściwości różnych rodzajów prądów podawanych w ramach elektroterapii oraz możliwości, jakie oferuje włączenie tego typu leczenia jako elementu rehabilitacji i fizykoterapii, współcześnie elektroterapię wykorzystuje się przy leczeniu wielu różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości.

Podanie prądu w okolicach miejsca zmienionego chorobowo pobudza procesy naturalnej odbudowy i regeneracji tkanek, pozwala zmniejszyć obrzęki i złagodzić stany zapalne, a ze względu na możliwość dotarcia do mięśni i nerwów, elektroterapia jest również skutecznym rozwiązaniem dla osób cierpiących na problemy z prawidłowym napięciem mięśniowym.

Nowoczesna elektroterapia może stać się wartościowym wsparciem w leczeniu dolegliwości przewlekłych, skupiając się w szczególności na bólach w obrębie mięśniowym i nerwowym – metody leczenia prądem wykorzystywane są u pacjentów z dyskopatiami kręgosłupa, przewlekłymi i ostrymi bólami w okolicach dolnego odcinka kręgosłupa, w chorobie zwyrodnieniowej stawów, dystrofiach mięśniowych, bólach towarzyszących osteoporozie, a także rwie kulszowej i zmianach zwyrodnieniowych oraz przeciążeniowych stawów (np. cieśni nadgarstka, łokciu tenisisty).

Głównym celem elektroterapii jest przyniesienie ulgi w bólach i stanach zapalnych, ale poprzez poprawę ukrwienia i odżywienie tkanek możliwe jest obserwowanie pewnej odbudowy uszkodzonych przez kontuzje i zwyrodnienia struktur. (źródło: meduslugi.pl)