Nebulizacja z soli fizjologicznej – czy jest bezpieczna dla dziecka?

inhalacja u dziecka

Nebulizacja przeprowadzana z wykorzystaniem soli fizjologicznej jest coraz bardziej popularną formą walki z chorobami takimi, jak przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli, czy nawet alergie. Zabieg ten ma całkiem dużo plusów, a samo jego przeprowadzenie nie jest skomplikowane. Poniżej opowiemy o tym, czym jest nebulizacja, i dlaczego jej popularność rośnie tak szybko.

Czym jest nebulizacja?

W najprostszych słowach jest to wdychanie leku w formie mgiełki generowanej przez nebulizator. Jest ona kierowana bezpośrednio do układu oddechowego, gdzie rozpoczyna swoje działanie. To, jak daleko docierają cząsteczki mgiełki, jest uzależnione od ich wielkości, którą można regulować, co jest niezwykle przydatną opcją. Im mniejsze pęcherzyki, tym dalej będą mogły dotrzeć.

  • Cząsteczki o rozmiarze od 0,5 do 2 µm wchłoną się w pęcherzykach płucnych.
  • Cząsteczki wielkości 3-5 µm osadzają się w oskrzelach i oskrzelikach.
  • Cząsteczki mieszczące się w przedziale od 5 do 8 µm zatrzymają się w oskrzelach i tchawicy
  • Cząsteczki o wielkości powyżej 8 µm zatrzymują się w nosie i gardle.

Samo korzystanie z nebulizatora jest bardzo proste, nebulizację przeprowadzamy na ogół na siedząco, pamiętamy o długich i spokojnych oddechach, aby lek mógł jak najskuteczniej zadziałać. Zabieg powinien trwać przez kilka lub kilkanaście minut, najczęściej do momentu wyczerpania się leku w zbiorniczku. Lek wdychamy za pomocą dołączonego do zestawu ustnika, u młodszych dzieci stosowana jest czasem maseczka, lecz zalecane jest przejście na ustnik jak najszybciej, by straty w przyjmowaniu leku były mniejsze. Po zabiegu warto dokładnie przepłukać twarz i umyć zęby, by uniknąć możliwych podrażnień i próchnicy. Konieczne jest też dokładne wyczyszczenie urządzenia.

nebulizator jak wybrać

Dlaczego nebulizacja jest tak bardzo popularna?

  • Nebulizatory są niewielkie, mogą być bezprzewodowe, dzięki czemu możemy wykonać zabieg w dowolnym miejscu.
  • Możemy wybrać model tak cichy, że będzie można nim spokojnie inhalować nawet śpiące niemowlę.
  • Podawanie leku bezpośrednio do dróg oddechowych nie obciąża wątroby i pozwala na zmniejszenie dawki środka.
  • Możliwe jest podawanie kilku leków jednocześnie, o ile lekarz stwierdzi, że w tym przypadku można je łączyć. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku dzieci, które potrafią się bardzo niecierpliwić przy nebulizacji.
  • Urządzenie może mieć kształty różnych zwierzątek, by tym bardziej przykuć uwagę dzieci i zachęcić je do korzystania z urządzenia.
  • Produkowane obecnie nebulizatory są niedrogie i powszechnie dostępne, a w przypadku wykonywania zabiegu z użyciem soli fizjologicznej koszt jest wręcz symboliczny.
  • Zabieg jest nieinwazyjny i bezpieczny.
  • Można za pomocą nebulizatora podawać różne rodzaje leków, m.in. wykrztuśne, sterydy, leki przeciwzapalne, mukolityczne, wykrztuśne, a nawet rozkurczające oskrzela, co czyni nebulizatory przydatnymi również dla alergików.

Nebulizacja to prosty zabieg, dla którego właściwie nie ma ograniczeń wiekowych. Mogą stosować go zarówno dzieci, jak i dorośli. Nebulizacja nie zabiera zbyt dużo czasu, a skutecznie pomaga w pozbyciu się wydzieliny, walce z uporczywym kaszlem i jest bardzo przydatna np. przy takich chorobach jak mukowiscydoza lub POChP.

Nebulizator można kupić w każdej dobrej aptece, lecz warto też zajrzeć na stronę medycznego sklepu HealthIn, dzięki czemu zyskasz dostęp nie tylko do szerokiej oferty wysokiej jakości nebulizatorów, lecz także znajdziesz tam blog, na którym zawarte są praktycznie wszystkie informacje, jak wybrać najlepszy inhalator dla siebie i swojej rodziny.