Najlepsza antykoncepcja na początek

Najpopularniejsze formy antykoncepcji

Pierwsze kroki w sferze seksualnej nie zawsze są łatwe. Problematyczny może być brak doświadczenia, odpowiedniej edukacji seksualnej, a przede wszystkim… brak dobranej metody antykoncepcyjnej. Dobiera się ją podczas konsultacji z lekarzem, warto jednak przyswoić sobie podstawowe informacje na temat dostępnych metod. Co będzie najlepsze na początek?

Najpopularniejsze formy antykoncepcji – co wybrać?

  • Najczęściej wybór pada na prezerwatywę. Jest ona niedroga i łatwo dostępna, a dodatkowo nie wymaga wizyty u lekarza, by móc ją otrzymać. Jednak warto pomyśleć o dodatkowej formie zabezpieczenia obok niej ze względu na to, że jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z seksem, istnieje duże ryzyko, że prezerwatywa została źle założona. Może się zatem zsunąć w trakcie stosunku. Może też pęknąć, zwłaszcza jeśli była niewłaściwie przechowywana; zdarza się to jednak również w przypadku nowych prezerwatyw, jeśli są one niskiej jakości. Przykładowa cena opakowania prezerwatyw to 23 zł za 12 sztuk.

Zalety: Pomagają zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, nie wymagają konsultacji ginekologicznej, są niedrogie i łatwo dostępne.

Wady: Nie gwarantują całkowitej pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia, często konieczna jest dodatkowa forma zabezpieczenia.

  • Tabletki antykoncepcyjne. Są zaliczane do najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych, lecz należy uważać z ich stosowaniem u dziewcząt poniżej 18. roku życia, gdyż istnieje ryzyko, że układ hormonalny nie jest jeszcze gotowy na ich przyjmowanie. Są wyjątkowo skuteczne, należy jednak pamiętać, że konieczne jest przyjmowanie ich ściśle według zaleceń. Czyli ważne jest m.in. branie ich codziennie o stałej porze, a pominięcie dawki może znacznie osłabić skuteczność. Co więcej, tabletki muszą być przyjmowane na jakiś czas przed rozpoczęciem współżycia, by miały czas zacząć działać w pełni. Szacowany średni koszt tabletek antykoncepcyjnych to ok. 40 zł za miesiąc.

Zalety: Wysoka skuteczność, obniżenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób, mniej bolesne miesiączki, a w niektórych przypadkach możliwość „przesunięcia” okresu na inny czas, jeśli ma on akurat wypaść w najmniej korzystnym czasie (np. wyjazd).

Wady: Niektóre dolegliwości osłabiają ich działanie (biegunka, wymioty). Podczas stosowania nie można stosować niektórych ziół, witamin, suplementów diety, kolidują również z niektórymi lekami na depresję lub przeziębienie.

  • Plastry antykoncepcyjne. Dobra metoda dla zapominalskich. Plaster zakłada się raz na 7 dni, przy czym za każdym razem powinno to być inne miejsce, by uniknąć podrażnień. Stosuje się je tak samo jak tabletki, czyli raz na 3 tygodnie powinno się zrobić przerwę na miesiączkę. Skuteczność plastra jest porównywalna z tabletkami.

Zalety: Nawet jeśli zapomnisz o przyklejeniu nowego plastra, stężenie hormonów z poprzedniego działa jeszcze przez 2 dni. Zmniejsza się także ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Wady: Nie u każdej pacjentki się sprawdzają. Czasem istnieje ryzyko odklejenia się plastra, zwłaszcza w wyniku intensywnego wysiłku lub pobytu na basenie. Są nieco droższe od pigułek, średni koszt waha się pomiędzy 40 a 80 zł za miesiąc. Minusem jest także to, że mogą zostać zauważone przez innych, co dla niektórych dziewcząt jest problematyczne.

  • Krążki dopochwowe. Są dosyć nową metodą antykoncepcji, lecz wartą uwagi. Krążek jest zakładany do pochwy na 3 tygodnie, jego skuteczność jest porównywalna z tabletkami. Koszt również nie jest wysoki, wynosi ok. 50 zł na miesiąc. Działanie krążka jest niezależne od pojawienia się dolegliwości układu pokarmowego.

Zalety: Nie trzeba pamiętać o nim codziennie. Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób i dolegliwości jak ciąża pozamaciczna, torbiele lub rak jajnika.

Wady: Krążek może czasem wypaść, a jeśli przebywa poza pochwą dłużej niż 3 godziny, spada jego skuteczność. Niektórym przeszkadza on w odbywaniu stosunku. Jego stosowanie nasila ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, ze względu na długotrwały kontakt narządu z ciałem obcym.

Rodzaje antykoncepcji

Istnieje wiele metod antykoncepcyjnych, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem współżycia. Jedno jest pewne: nie warto rozpoczynać seksu bez zabezpieczenia lub licząc na skuteczność stosunku przerywanego, dlatego że można się srogo rozczarować.