Most stały na implancie – czym jest w protetyce?
Rozwój protetyki stomatologicznej w zakresie stosowania nowych materiałów, metod i technologii przyczynił się do wykształcenia różnych sposobów uzupełniania braków w uzębieniu. Jednym z tych sposobów jest zakładanie mostu stałego w oparciu o implanty. Na czym dokładnie polega ta metoda?
Czym w protetyce jest most?
Stosowane w protetyce uzupełnienia brakujących zębów można podzielić na dwa typy:
- ruchome, które nie są osadzone w sposób trwały, więc można je wkładać i wyjmować, co jest niezbędne do utrzymania higieny
- stałe, czyli osadzone trwale bez możliwości wyjmowania i ponownego zakładania
Protezy stałe są bardziej stabilne i zapewniają bardziej komfortowe żucie pokarmu oraz, w przeciwieństwie do protez ruchomych, nie powodują utrudnień w artykulacji głosek. Ze względu na swoje walory użytkowe i estetyczne są znacznie lepiej akceptowane przez pacjentów. Wśród uzupełnień stałych jednymi z częściej wybieranych w ostatnich latach przez pacjentów są mosty protetyczne. Są one stosowne w celu uzupełnienia braku jednego lub kilku zębów.
Tradycyjne mosty protetyczne składają się z koron osadzanych na zębach własnych pacjenta i przęsła odtwarzającego braki w uzębieniu. Inną metodą montowania mostu jest osadzenie go nie na zębach własnych pacjenta, a wszczepianych uprzednio implantach zębowych.
Kiedy stosuje się mosty na implantach?
Mosty na implantach są stosowane głównie w przypadku, gdy u pacjenta wymagane jest uzupełnienie kilku brakujących zębów w jednej linii. W wypadku mniej niż trzech brakujących obok siebie zębów możliwe jest zamontowanie klasycznego mostu opartego na zębach własnych pacjenta.
Gdy jednak brakuje większej ilości zębów w jednym łuku zębowym, do utrzymania mostu konieczne są implanty. Ta metoda uzupełniania braków w uzębieniu jest stosowana w celu ograniczenia kosztów, gdyż most jest rozwiązaniem tańszym od zastąpienia wszystkich brakujących zębów implantami. Ponadto jest ona wskazana dla pacjentów, którzy z powodów medycznych nie mogą poddać się zabiegowi wszczepienia większej ilości implantów.
Do jakiej ilości implantów możliwe jest wykonanie mostu?
Najczęstszą formą zabiegu zamontowania mostu na implantach jest uzupełnienie trzech bądź czterech zębów, do czego potrzebne jest wszczepienie dwóch implantów. Niewykluczone jest jednak uzupełnienie także większej ilości zębów, każdorazowo zwiększać się będzie ilość koniecznych do wykonania implantów. Możliwe jest wszczepienie nawet ośmiu implantów, które wystarczą do zainstalowania mostu uzupełniającego brak dwunastu zębów.
Jak wygląda przebieg zabiegu?
Zabieg mocowania mostów stałych na implantach jest procesem wieloetapowym:
- Pierwszy etap polega na sprawdzeniu stanu uzębienia pacjenta i podjęciu decyzji co do zasadności wykonania zabiegu osadzenia mostu na implantach. Konieczne jest rozważenie argumentów za i przeciw, a głównych informacji powinno dostarczyć badanie stomatologiczne oraz wywiad z pacjentem.
- Po podjęciu decyzji dotyczącej zastosowania metody wszczepienia implantów i zamocowania mostu, lekarz stomatolog planuje sposób wykonania zabiegu, uwzględniając między innymi rodzaj materiałów oraz rozmieszczenie implantów.
- Kolejnym etapem jest wszczepienie implantów w szczękę i żuchwę pacjenta, które polega na wprowadzenie w tkankę kostną elementu zastępującego korzeń zęba. Element ten jest zbudowany z tytanu zapobiegającego powstawaniu reakcji zapalnych i alergicznych. Istotne jest dokładne dopasowanie implantu do otworu w szczęce lub żuchwie, gdyż tylko w ten sposób można zagwarantować stabilność mostu. Wszczepione implanty muszą następnie przejść okres gojenia.
- W następnej kolejności konieczne jest właściwe dopasowanie mostu. W tym celu lekarz stomatolog pobiera odcisk, który posłuży specjaliście w dziedzinie protetyki do stworzenia kształtu mostu dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta. Na tym etapie podejmowana jest również decyzja dotycząca materiału, z jakiego zostanie wykonana obudowa mostu.
- Ostatnim etapem jest przytwierdzenie gotowych mostów do implantów.
Jaka jest trwałość mostów na implantach?
O trwałości mostu decyduje przyjęcie się implantów w szczęce i żuchwie. Gdy proces ten przebiegnie właściwie, pacjent może cieszyć się uzupełnieniem ubytków w uzębieniu sprawiającym wrażenie naturalnych zębów. Most na implantach jest trwalszy od mostu osadzonego na zębach własnych pacjenta, gdyż nie ma wpływu na tworzenie się próchnicy w zębach-podporach. Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej pomoże zachować most w dobrym stanie przez długi czas.
Mosty stałe na implantach cieszą się akceptacją i uznaniem pacjentów, stanowiąc rozwiązanie bardziej wygodne i trwalsze od protez ruchomych.