Migrena czy kac – ból głowy po alkoholu

Ból głowy to jeden z charakterystycznych objawów spożycia nadmiernej ilości alkoholu, czyli popularnie zwanego kaca. Jego nasilenie może być bardzo różne i zależy głównie od predyspozycji organizmu, a także rodzaju i ilości spożytego alkoholu. Niekiedy bardzo trudno jest rozróżnić ból głowy wywołany kacem, a migreną.

Dlaczego po spożyciu alkoholu boli głowa?

Alkohol hamuje wydzielanie wazopresyny, przez co z organizmu wydalana jest duża ilość wody, co w efekcie prowadzi do odwodnienia. To właśnie ono jest przyczyną ucisku w głowie po spożyciu alkoholu, który pojawia się rano po wieczornym spożywaniu napojów wysokoprocentowych, w przeciwieństwie do migreny, która może zaatakować o różnych porach dnia. Migrena również objawia się silnymi bólami głowy, którym mogą towarzyszyć również inne objawy, ale dolegliwości związane z kacem mijają najczęściej po kilku godzinach lub po zastosowaniu skutecznych sposobów. Ból migrenowy bardzo często może trwać nawet kilkadziesiąt godzin, a jego intensywność jest przez cały czas taka sama.

Jakie są charakterystyczne objawy kaca?

Kac może przybierać różne postaci. Jego objawy zależą bowiem od predyspozycji organizmu, ilości oraz rodzaju wypitego alkoholu. Najczęściej jednak kac związany jest z :

  • bólem głowy,
  • wymiotami i nudnościami,
  • suchością w jamie ustnej,
  • uczuciem pragnienia,
  • nadwrażliwością na hałas i światło,
  • ogólnym osłabieniem,
  • brakiem apetytu,
  • bólem mięśni.

Nasilenie tych objawów może być bardzo różne. Zdarza się niekiedy, że mogą one wystąpić nawet po spożyciu bardzo niewielkiej ilości alkoholu.

Czym jest migrena?

Migrena to choroba przewlekła, która charakteryzuje się napadami silnego bólu głowy. Najczęściej zlokalizowana jest w jednym miejscu, zazwyczaj za gałką oczną oraz skronią. Bardzo często ma charakter pulsujący. Ból zazwyczaj nasila się w momencie podejmowania najmniejszej nawet aktywności fizycznej. Mogą towarzyszyć mu również wymioty oraz nudności. Osoba cierpiąca na migrenę może mieć także światłowstęt.

Napady migrenowe może nasilać spożywanie alkoholu, a szczególnie czerwonego wina oraz brandy. Zawierają one związki fenolowe, które mogą wywoływać bóle głowy oraz powodować, że są one bardzo silne. Osoby cierpiące na migrenę powinny więc ograniczyć sięganie po wymienione trunki. Muszą także zachować umiar w spożywaniu innego rodzaju alkoholi, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.

Najlepsze sposoby na ból głowy na kacu

Niestety nie istnieje sposób na to, aby szybko pozbyć się kaca. Może on mieć różne nasilenie w zależności od rodzaju i ilości spożytych trunków. Przy wystąpieniu charakterystycznych objawów należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, co może przynieść ulgę.

Najlepiej sięgać po wodę z dodatkiem soku z cytryny, która nie tylko nawadnia, ale i przywraca prawidłową gospodarkę elektrolitową w organizmie. Warto pamiętać, aby pić ją małymi porcjami, ale często. Można także sięgnąć po zioła, a zwłaszcza rumianek, tymianek i miętę. Mogą one pomóc złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, w tym także ból głowy.

Jeśli żadne sposoby domowe nie przynoszą ulgi, to można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym, gdyż w organizmie może jeszcze być obecny alkohol, który może wchodzić w reakcję z niektórymi lekami. Należy sięgać po nie w taki sposób, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Jak spożywać alkohol, aby uniknąć bólu głowy?

Spożywając alkohol należy zawsze zachować umiar, aby nie dopuścić do nadmiernego odwodnienia organizmu. Warto przed oraz w trakcie picia trunków sięgać po tłuste przekąski oraz dania. Dobrą praktyką jest także regularne picie wody między kolejnymi drinkami. Zapewni to odpowiednie nawodnienie i może pomóc w uniknięciu kaca.

Ogromne znaczenie ma także rodzaj trunku, po jaki się sięga. Im ciemniejszy kolor alkoholu, tym zawiera on więcej substancji, które mogą wywołać kaca. Trzeba więc być z nimi bardzo ostrożnym. Warto także unikać napojów gazowanych. Zawierają one dwutlenek węgla, który sprawia, że organizm szybciej się upija. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sok owocowy lub zwykła woda. Warto sięgać po produkty bogate w witaminę C, które mogą nieco złagodzić objawy kaca.