Lekarze – czy kolor fartucha ma znaczenie?

W dzisiejszych czasach kwestia ubioru lekarzy bardzo się zmieniła. Strój roboczy zaczął mieć inne znaczenie w tym zawodzie, dlatego jego odpowiedni dobór nie jest czasem taki łatwy jak kiedyś, zwłaszcza w kwestii koloru. Na wstępie warto zaznaczyć, że wstęp to już nie jedyna opcja, ale jaki kolor odzieży wybrać, by dalej wyglądać profesjonalnie? Zobaczmy. 

Dawne znaczenie kolorów odzieży medycznej 

Nie da się ukryć, że biel królowała kiedyś w każdych placówkach medycznych, bo było na niej widać każde zabrudzenia, a co za tym idzie zarazki. Ponadto te najbardziej sterylne materiały, z których tworzono odzież medyczną, były najczęściej białe, więc zapewniało to również bezpieczeństwo podczas pracy. Biel kojarzyła się ze sterylnością i czystością, co dawało ówczesnym pacjentom poczucie bezpieczeństwa, więc dlaczego zaczęto z niej rezygnować? 

Jak ubiór wpływa na psychikę?

Oddziaływanie kolorów na psychikę stało się jednym z powodów rezygnacji z bieli. Jest ona bowiem bardzo wyrazista dla oka, zwłaszcza w jaskrawym świetle placówek medycznych, dlatego też pacjenci w otoczeniu lekarza w białym kitlu czują dużo większy dyskomfort, co dodatkowo potęguje lęk przed wizytami lub zabiegami. 

Z tego powodu zaczęto zmieniać ubiór, a zwłaszcza jego kolorystykę, by ocieplić wizerunek lekarza w oczach pacjentów. 

Funkcja kolorów w ubiorze medycznym

Skoro zaczęto odchodzić od bieli, to warto sprawdzić, jak inne kolory wybierane przez lekarzy oddziałują dzisiaj na pacjentów. I tak oto wśród najczęściej spotykanych kolorów odzieży medycznej można spotkać:

  • Fiolet i róż – szczególnie na oddziałach pediatrycznych – oznacza ciepło, przyjaźń oraz pogodę ducha, dzięki czemu dzieci w kontaktach z lekarzem czują się spokojniejsze. 
  • Granat – raczej na większych stanowiskach – oznacza powagę, dyscyplinę i mądrość; widząc więc lekarza w takim stroju (najczęściej ordynatora), wiemy, że możemy liczyć na jego profesjonalizm i wiedzę.
  • Czerwień – w placówkach ratowniczych – jest kolorem alarmującym, dlatego tak często kojarzony z ratownictwem medycznym; mózg widząc taki kolor, wie, że musi być w pełni gotowości do działania lub ma świadomość, że otrzymuje pomoc. 
  • Niebieski – w pielęgniarstwie – jest symbolem spokoju i harmonii, działa kojąco. Jest to także dobry wybór odzieży medycznej dla kobiet, ponieważ dzięki takiemu kolorowi pacjent wie, że otrzymuje najlepszą opiekę. 
  • Zielony – przeznaczony dla chirurgów – kolor ten bardzo dobrze współgra z kolorem czerwonym, dzięki czemu ułatwia on pracę, zwłaszcza lekarzom podczas operacji, nie kontrastując z kolorami narządów lub krwi. Dodatkowo działa na pacjentów uspokajająco i zapewnia o bezpieczeństwie. 

Widać więc, że zmiana kolorów wiąże się nie tylko z bardziej pozytywnym odbiorem lekarzy, ale też z uspokajaniem pacjentów w różnych etapach leczenia. 

Jak wybrać odpowiedni ubiór?

Dopasowanie kolorów do konkretnej specjalności nie jest wymogiem, zwłaszcza że dzisiaj lekarze mogą już sobie dużo częściej wybierać odzież indywidualnie, dlatego mogą postawić na dowolny kolor (jeśli nie jest to określane przez placówkę). Budzi to jednak problem, ponieważ nie wiedzą jaką odzież wybrać, zwłaszcza że większość czuje się dobrze w białym kiltu. 

W tej kwestii liczy się jednak bardziej dobro lekarza. To on pracuje w tym stroju przez wiele godzin i powinien czuć się w nim komfortowo. Więc jeżeli nie przeszkadza mu praca w białym fartuchu, to może on go nosić bez względu na odbiór. Warto też dodać, że jeśli lekarz ma dobre samopoczucie, to udziela się to także pacjentom.

Podsumowanie

Jak więc widać, w dzisiejszych czasach ubiór lekarza ma nieco większe znaczenie niż dawniej. Musi on być wygodny i komfortowy, przede wszystkim dla specjalisty, ale nie można zapominać, że powinien on być także przyjazny dla pacjenta. Aby to więc pogodzić, warto postawić na kilka różnokolorowych kompletów i zmieniać ubiór raz na jakiś czas.