Leczenie zaćmy w Polsce – możliwości

Zaćma, inaczej katarakta, to choroba atakująca przede wszystkim osoby starsze, po 60 roku życia. Jej efektem jest znacznie pogorszenie widzenia, niekiedy atakujące obie soczewki naraz. Choroba ta znacznie pogarsza jakość życia, a nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Zaćma – przyczyny

Chociaż zaćma, to choroba atakująca przede wszystkim osoby po 60 roku życia, nie omija również ludzi młodych. Za jej przyczynę w młodym wieku lekarze upatrują przede wszystkim szkodliwe warunki pracy, wcześniejsze urazy oczu, przewlekłe choroby czy przyjmowanie niektórych leków.

usunięcie zaćmy

Jak rozpoznać u siebie zaćmę?

Zaćmie nie można zapobiec. Choroba u każdego człowieka przebiega jednak inaczej, przyjmuje inne objawy. Niekiedy proces jej rozwoju trwa kilka miesięcy, a czasem jest to kwestia wielu lat. Tak czy inaczej do najpowszechniejszych jej objawów zaliczyć możemy nieostry wzrok, którego nie da się leczyć odpowiednimi szkłami, a także pogarszającą się widoczność w świetle dziennym.

U osoby, która podejrzewa u siebie zaćmę wzrok staje się bardzo nieostry. Sytuacji nie polepszają nawet coraz to ostrzejsze szkła. Obrazy nadal są słabo widoczne i rozmyte. Co więcej jasne kolory wydają się być ciemniejsze. Zaćma charakteryzuje się również lepszą orientacją o zmierzchu lub przy zachmurzonym niebie. Chory ma po prostu problem z widzeniem w jasnym świetle dziennym. Z czasem jednak widzenie w nocy czy w ciemnym pomieszczeniu również jest niemożliwe.

Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy jest niestety konieczne. Nie da się z nią normalnie funkcjonować. Poza tym zaniedbanie problemu może prowadzić do utraty widzenia. Czy tego chcemy, czy nie – czeka nas operacja.

I choć zaćmę leczy się operacyjnie, to jednak operacja ta traktowana jest jak zwykły zabieg. Stosunkowo prosty i bezpieczny. A także szybki, bo trwa on zaledwie kilkanaście minut. Polega na wszczepieniu w miejsce chorej soczewki nowej, sztucznej. Podczas zabiegu chirurg wykonuje w oku niewielkie nacięcie i za pomocą małego narzędzia usuwa zmętniałą soczewkę. Następnie w jej miejsce umieszcza nową, sztuczną.

Leczenie zaćmy w Polsce

Nie od dziś wiadomo, że w Polsce czas oczekiwania na operację zaćmy dłuży się nieskończoność. By zapobiec pogarszającej się w związku z tym sytuacji, państwo postanowiło działać. Na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia przeczytać możemy, że od 26 czerwca 2018 roku zmieniły się kryteria według których chorzy będą do zabiegu kwalifikowani. Ma to na celu wyeliminowanie zapisywania pacjentów „na zapas”, a co za tym idzie, zmniejszenie listy oczekujących i skrócenie kolejek. Czy taki sposób radzenia sobie z problemem przyniesie oczekiwane rezultaty, czas pokaże. Na chwilę obecną polski pacjent ma jednak wybór. Nie musi decydować się na zabieg w rodzimym kraju i oczekiwanie w najprawdopodobniej długiej, wieloletniej kolejce. Może wybrać inne miejsce, nie rezygnując też z przysługujących mu ulg.

starsze małżeństwo

Leczenie zaćmy bez kolejek

Korzystną ofertę leczenia zaćmy proponuje na przykład One Day Clinic z Bielan Wrocławskich, która zabiegi usunięcia zaćmy wykonuje w nowoczesnej klinice w Czechach. Na jej stronie czytamy, że pomaga polskim pacjentom zrealizować możliwość leczenia poza granicami kraju, a co ważniejsze znacznie skrócić czas oczekiwania na zabieg. Cennik kliniki obejmuje kilka pakietów. Poczynając od pakietu extra, gdzie całość zabiegu finansowana jest przez One Day Clinic, która potem stara się o zwrot kosztów, a kończąc na pakiecie VIP za 3299 zł, gdzie pozostałą część kwoty za zabieg dopłaca NFZ. Koszt transportu i noclegu oferowanego przez klinikę, to 300 zł.

Zakres usług obejmuje nie tylko umówienie wizyty w klinice, opiekę polskojęzycznego personelu czy tłumaczenie dokumentacji medycznej, ale również leki wydane w ramach opieki domowej, kompleksowe badanie przedoperacyjne, badanie kontrolne następnego dnia oraz drugie badanie kontrolne w wyznaczonym terminie.

Zaćma – zareaguj w porę

Niezależnie od tego na jaki szpital czy klinikę postawimy, pamiętajmy, że najważniejsze to zareagować w porę. Jeśli mamy możliwość skrócenia czasu oczekiwania na operację, z pewnością wyjdzie nam na dobre. Pogarszający się z dnia na dzień wzrok może bowiem w końcu całkowicie nas opuścić.