Laparoskopowe zmniejszenie żołądka

leczenie nadwagi

Otyłość to coraz poważniejszy problem w polskim społeczeństwie. Zmagają się z nią osoby w różnym wieku. Zarówno osoby starsze i dorośli, jak i dzieci oraz młodzież. Leczenie tej choroby jest niezwykle trudne i wymaga bardzo silnej woli i dużego samozaparcia. Niestety, jeśli choroba osiągnęła bardzo zaawansowaną formę, to wyleczenie się z niej bez pomocy lekarza specjalisty i ingerencji chirurga jest utrudnione. Kiedy wykonać laparoskopowe zmniejszenie żołądka i na czym ono polega?

Otyłość chorobą cywilizacyjną?

Jeszcze do niedawna duży problem z otyłością dotyczył tylko i wyłącznie krajów wysokorozwiniętych. Obecnie jednak występuje coraz częściej w wielu różnych regionach i krajach, w tym również w Polsce. Ten problem dotyczy coraz większej liczby osób w bardzo różnym wieku.

Z otyłością zmagają się dzieci w wieku szkolnym, młodzież oraz osoby pracujące. To także schorzenie, które zdarza się w przypadku osób starszych, które ze względu na pogarszającą się z wiekiem kondycję ograniczają znacznie wszelkie aktywności fizyczne. Ogromny problem stanowią nieodpowiednia dieta, brak regularnych posiłków oraz ograniczenie aktywności fizycznej.

Otyłość jest niebezpieczną chorobą. Mało kto pamięta o tym, że wraz z przybieraniem na wadze zmienia się nie tylko ilość tkanki tłuszczowej pod skórą. W wyniku tycia, tłuszczem pokrywają się również narządy wewnętrzne, co prowadzi do bardzo skomplikowanych problemów zdrowotnych. Z tego powodu osoby otyłe mają jeszcze gorszy metabolizm oraz narzekają na ogólnie złe samopoczucie, senność i brak sił. Napędza to błędne koło. Osoby otyłe nie mają energii do ćwiczeń, bez których nie mogą obniżyć swojej wagi. Jedzą coraz więcej przez rozpychany stale żołądek, co powoduje pojawienie się kolejnych dodatkowych kilogramów masy ciała.

Wszelkie organizacje zdrowotne, takie jak WHO, ostrzegają ludzi na całym świecie, że otyłość i nadwaga oraz niezdrowy tryb życia i nieprawidłowe odżywianie są odpowiedzialne za około 70% wszystkich poważnych chorób. Powodują choroby naczyń krwionośnych, układu oddechowego oraz problemy z ciśnieniem i sercem. Dodatkowe kilogramy obciążają również kości i prowadzą do problemów ze stawami. Proces pokrywania tłuszczem narządów wewnętrznych również jest bardzo niebezpieczny i przynosi opłakane skutki. Ogranicza pracę wątroby, spowalnia trawienie oraz może prowadzić do problemów z krążeniem ze względu na odkładający się tłuszcz w żyłach, który zmniejsza ich średnicę.

Laparoskopowe zmniejszenie żołądka – pomocna dłoń chirurgii dla osób z otyłością

W przypadku początkowej fazy otyłości lub lekkiej nadwagi wystarczy odpowiednia dieta oraz regularna aktywność fizyczna, aby pozbyć się zbędnych kilogramów i poprawić swoją kondycję oraz ogólne samopoczucie. Ważne jest, aby w przypadku problemów z masą ciała udać się do specjalistów, którzy zajmą się dopasowaniem diety do indywidualnych potrzeb organizmu osoby chorej. Uniwersalne porady znalezione w internecie oraz popularne diety promowane przez media społecznościowe często mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, dlatego wizyta u dietetyka jest jak najbardziej wskazana.

Jeśli problem jest już bardzo zaawansowany, a wskaźnik BMI osoby chorej przekracza wartość 35, to sama dieta i ćwiczenia nie wystarczą. W tym momencie do działania wkracza chirurgia oraz zabieg zmniejszenia żołądka. Obecnie na szczęście wykonuje się go w sposób laparoskopowy. Oznacza to, że przez niewielkie nacięcie wprowadzana jest sonda z kamerą, które ukazują obraz na specjalnym monitorze. Do wykonania zmniejszenia żołądka stosuje się specjalistyczne mikronarzędzia, które pozwalają wykonać wszystkie niezbędne czynności bez wykonywania dużych nacięć.

Laparoskopowe zmniejszenie żołądka to ogromne wsparcie dla osoby otyłej w walce z nadwagą i nadmiernym apetytem. Zmniejszona powierzchnia żołądka oznacza mniejsze uczucie głodu w ciągu dnia, co znacznie ułatwia ograniczenie spożywania ogromnych i licznych posiłków. W połączeniu z odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną ten zabieg szybko da oczekiwane efekty. Mniejsze i lepiej zbilansowane posiłki połączone z dobrze dobranymi ćwiczeniami pomogą zgubić nadprogramowe kilogramy i znacznie poprawić tym samym swój stan zdrowia.

Pamiętaj, że im dłużej zwlekasz z udaniem się do specjalisty, tym walka z nadwagą będzie trudniejsza. Nie wstydź się, już teraz zgłoś się po pomoc, aby jak najszybciej zacząć proces leczenia i osiągnąć pierwsze zauważalne efekty.