Kokaina wyznacznikiem statusu? Narkomania wśród bogatych

narkomania

Narkotyki pojawiły się w Polsce w latach sześćdziesiątych XX wieku. Początkowo zażywały je tylko osoby ze świata medycyny, które miały do nich dostęp.

Głównie byli to farmaceuci, lekarze i pielęgniarki. Wraz z pojawieniem się ruchów hipisowskich na zachodzie, w krajach za żelazną kurtyną pojawiła się tendencja do bezkrytycznego przyjmowania wszystkiego, co przychodziło z tak zwanego wolnego świata, również narkotyków.

Początkowo utrwalił się wizerunek narkomana jako osoby zaniedbanej, brudnej, niezamożnej Współcześnie mamy do czynienia z zupełnie innym obrazem osoby uzależnionej od narkotyków. Okazuje się, że często są to osoby niekoniecznie z nizin społecznych, a wręcz zaliczane ze względu na swój status materialny, ale także zawodowy do elity społeczeństwa.

Kim są osoby zażywające kokainę?

Kokaina od jakiegoś czasu stała się wyznacznikiem statusu społecznego, co oznacza, że zażywają ten narkotyk osoby wykształcone i zamożne takie jak: pracownicy korporacji, biznesmeni, gwiazdy, zamożni przestępcy i dzieci bogatych rodziców. Zazwyczaj społeczeństwo dowiaduje się o tym skrywanym fakcie po jakimś skandalu z osobą publiczną.

Okazuje się, że kokaina jest obiektem zainteresowania pisarzy, którzy w swoich utworach zdradzają tajemnicę klasy wyższej, do której przynależność wyznacza również zażywanie kokainy, jako niezwykle drogiego narkotyku. Za jedna porcję kokainy trzeba zapłacić około czterystu złotych.

Nie jest to substancja zarezerwowana tylko dla ludzi zamożnych. Biorą ją również ludzie niezamożni lub wręcz żyjący na ulicy bezdomni, którzy żebrząc lub zbierając puszki zarabiają na porcję. Współcześnie możemy mieć pewność, że wśród znajomych lub rodziny znajdzie się osoba, która miała kontakt z narkotykami.

Z badań Centrum Badania Opinii Publicznej wynika, że narkotyki są popularne wśród młodych ludzi w przedziale między 18 a 34 rokiem życia, gdyż 28% badanych deklaruje kontakt z tego typu substancjami. Są oni dobrze zorientowani w tym, gdzie można zaopatrzyć się w narkotyki.

Najczęściej kontakt z tego rodzaju substancjami aktywnymi mają osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, pracownicy spółek państwowych lub prywatnych, pracownicy administracyjno – biurowi oraz kadra kierownicza.

Okazuje się, że wyobrażenie o niewykształconych i biednych narkomanach ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jeżeli chodzi o określenie typowego kokainisty, to jest to bardzo trudne lub całkowicie niemożliwe z powodu braku informacji do sporządzenia statystyk z powodu zgłaszania się tych osób do prywatnych ośrodków leczenia narkomanii na przykład we Wrocławiu.

Gdzie najczęściej pojawia się kokaina?

W przeciwieństwie do innych środków psychoaktywnych takich jak amfetamina i marihuana, kokaina nie jest zażywana przez ludzi młodych, które eksperymentują z narkotykami. Powodem jest jej wysoka cena, dlatego przeciętny student raczej nie jest zainteresowany tego typu substancją. Na tak drogie narkotyki stać tylko ludzi zamożnych.

Okazuje się, że dla bogatych gwiazd kokaina jest sposobem na utrzymanie sylwetki w rozmiarze zero. Wiele z nich trafia na odwyk właśnie z tego powodu. Każda impreza celebrytów i tak zwanych gwiazd czy ludzi dobrze sytuowanych i zamożnych wiąże się z zażywaniem tego rodzaju substancji psychoaktywnej..

leczenie narkomanii

Jak rozpoznać kokainistę?

Objawem brania kokainy jest:

  • nadpobudliwość i aktywność,
  • towarzyskość i rozmowność,
  • pewność siebie,
  • rozszerzone i nie reagujące na światło źrenice.

U osoby zażywającej kokainę po okresie euforii pojawia się spadek nastroju, a większe dawki narkotyku mogą być przyczyną halucynacji i paranoi. Dłuższy okres jej zażywania powoduje:

  • depresję i stany lękowe,
  • zaburzenia osobowości,
  • impotencję,
  • kaszel i chrypkę oraz duszności,
  • upośledzenie funkcji wątroby i serca,
  • zniszczenie śluzówki nosa i martwicę przegrody nosowej,
  • psychozę kokainową, której objawem są urojenia, również prześladowcze i problemy z funkcjonowaniem społecznym,
  • u kobiet trudności z donoszeniem ciąży,
  • wyniszczenie organizmu spowodowane brakiem snu i zmniejszonym łaknieniem,

Przedawkowanie kokainy objawia się napadami szału, drgawkami, trudnościami z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach jego zablokowaniem, kołataniami serca i problemami z ciśnieniem krwi.

Ośrodek leczenia narkomanii we Wrocławiu

Nieleczona narkomania prowadzi do nieodwracalnych zaburzeń psychofizycznych, a czasami nawet do zgonu. W Ośrodku Leczenia Narkomanii we Wrocławiu specjaliści prowadzą kompleksowe leczenie, oparte nie tylko na metodach farmakologicznych, ale również na nawiązaniu relacji z pacjentem, dzięki której zyskuje on większe szanse, by wyjść na prostą.