Klinika ortopedyczna – jakie operacje mogą być w niej wykonywane?

klinika ortopedyczna

Każdy z nas zna kogoś, kto w pewnym momencie musiał zmienić swój tryb życia ze względu na ból kości, mięśni lub stawów. Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego i ból nimi wywołany dotykają ludzi niezależnie od wieku i pory roku. Są one coraz częstsze – nie bez powodu mówi się, że praca siedząca i brak ruchu to nowe palenie. Mogą uniemożliwiać pracę i normalne funkcjonowanie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że każdy – od dzieci ze skoliozą po osoby z urazami wymagającymi interwencji chirurgicznej – może skorzystać z wiedzy klinik ortopedycznych. Istnieją możliwości leczenia, które złagodzą ból i pozwolą wrócić do codziennego życia.

Czym zajmuje się chirurgia ortopedyczna?

Chirurdzy ortopedyczni zajmują się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem schorzeń kości, stawów, więzadeł, ścięgien i mięśni. Niektórzy specjaliści zajmują się całym organizmem, a inni specjalizują się w pewnych obszarach ciała, takich jak: biodra i kolana, stopy i kostki, ramiona i łokcie, dłonie czy kręgosłup.

Chirurdzy ortopedyczni leczą pacjentów w każdym wieku: od noworodków po osoby starsze. W klinikach ortopedycznych leczone są urazy sportowe, deformacje kręgosłupa, przeprowadzana jest wymiana stawów i składane są złamania.

ortopeda

Jak wygląda leczenie ortopedyczne?

Przyczyn wizyty u ortopedy może być wiele. Często jest to ból pleców, pęknięty czy wypadnięty dysk lub zwyrodnienie kręgosłupa. Zdarza się również, że to guzy kości. U tego specjalisty będziemy leczyć tunel nadgarstka, artretyzm rąk, dysplazję stawu biodrowego, uszkodzenie ścięgien Achillesa, osteoporozę czy wydłużenie kończyn. Przyczyną wizyty mogą być też wszystkie złamania, zwłaszcza te bardziej skomplikowane, urazy i obrzęki.

Kiedy trafimy do kliniki ortopedycznej specjalista najpierw zbada możliwości leczenia nieoperacyjnego. Często w tym momencie zalecane są leki przeciwbólowe i rehabilitacja. Zdarza się jednak, że nasz stan nie ulegnie poprawie bez zabiegu chirurgicznego. W takiej sytuacji ortopeda postara się złożyć nasze kości, zastąpić bolesne stawy lub usunąć torbiele.

Operacje wykonywane w klinikach ortopedycznych

W klinikach ortopedycznych wykonywanych jest bardzo wiele operacji. Jedną z nich jest artroskopia stawu. Polega ona na tym, że cienki teleskop z lampą, zwany też artroskopem, jest wprowadzany do stawów za pomocą małego nacięcia. W ten sposób bada się problemy ze stawami. Najczęściej zabieg wykonywany jest na kolanie, ale inne stawy również mogą być badane w ten sposób. Dzięki artroskopii możemy znaleźć objawy zapalenia stawów, wykazać uszkodzenia chrząstki lub więzadeł. Można wykonać minimalnie inwazyjną operację w celu naprawy uszkodzonej tkanki poprzez usunięcie pływającej chrząstki, rozdartych więzadeł lub tkanki wokół stawu, który jest źródłem stanu zapalnego.

Częstym zabiegiem jest również naprawa złamań. Operacje mogą polegać na składaniu złamanych kości za pomocą metalowych śrub, szpilek, prętów i płytek w celu utrzymania ich na miejscu. Stosuje się tu wiele różnych technik. Wszystko zależy od umiejscowienia, ciężkości i rodzaju złamania. Zdarza się nawet, że przeszczepia się kości, jeżeli te zostały roztrzaskane. Wszystko ma na celu zapewnienie stabilności szkieletu, jego prawidłowe leczenie i utrzymanie funkcji.

W niektórych klinikach przeprowadza się również alloplastykę, która polega na zastąpieniu całych stawów po uszkodzeniu ich z powodu choroby zwyrodnieniowej lub reumatoidalnego zapalenia stawów.

złamany palec

Ortopedzi przeprowadzają ogólne naprawy uszkodzonych mięśni i ścięgien. Mogą one być spowodowane ostrymi urazami lub przewlekłymi obrażeniami postępującymi w wyniku zużycia tkanek i naszego stylu życia. Wstawiają również protezy i leczą stawy. Możemy chociażby liczyć na endoprotezę stawu biodrowego lub barkowego.

Możemy też usłyszeć o operacjach korekcyjnych, np. wyrównaniu rzepki kolana. Procedury takie korygują problemy anatomiczne, które ograniczają nasze funkcjonowanie i mogą powodować długotrwałe problemy, jeżeli nie będziemy ich leczyć. Takie zabiegi często przeprowadzane są u dzieci lub niemowląt.

Zdarza się, że by nasz organizm lepiej funkcjonował, niezbędna jest interwencja chirurgiczna usuwająca źródło problemów. Tak jest, kiedy przeprowadzane jest usunięcie torbieli Bakera, kaletki przedrzepkowej, łękotki czy torbieli galaretowatej pochewki ręki.