Kiedy wykonuje się mosty protetyczne?
Zastępują brakujące zęby i służą jak zęby stałe. Mosty protetyczne, bo o nich mowa, są zakładane, aby uzupełnić luk lub luki w łuku zębowym. Założenie mostów protetycznych to sposób na rekonstrukcję uzębienia, wykorzystując zęby własne lub implanty. Mosty protetyczne zostają na stałe, dlatego są doskonałą alternatywą dla protez wyjmowanych. Niestety nie każdy może sobie na nie pozwolić. To stomatolog wydaje ostateczną decyzję. Jakie wyróżniamy rodzaje mostów protetycznych? Jak wygląda ich zakładanie? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do założenia mostów protetycznych oraz czy założenie mostów protetycznych niesie jakieś zagrożenia? Zapraszamy do artykułu.
Rodzaje mostów protetycznych
Mosty protetyczne najczęściej stosuje się, gdy pacjent nie ma od jednego do trzech zębów. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest jednak obecność zębów sąsiednich do luki. Wyróżnia się:
- mosty zębowe jednobrzeżne,
- mosty dwubrzeżne,
- mosty dwubrzeżno – jednobrzeżne.
Decyzja, który most protetyczny zostanie założony, należy do stomatologa, który musi dokładnie ocenić stan jamy ustnej. Mosty protetyczne zdecydowanie wpływają na poprawę komfortu życia oraz wygląd twarzy. Cena założenia mostu protetycznego jest uzależniona od materiału wykonania. Alternatywą jest korona protetyczna albo proteza szkieletowa.
Wskazania do wykonania mostów protetycznych
Do zamocowania mostów protetycznych wykorzystywane są naturalne zęby pacjenta, które utrzymują uzupełnienie protetyczne. Mosty protetyczne to sposób na odbudowę brakującego zęba lub zębów oraz przywrócenie komfortu pacjenta, który po zabiegu może prawidłowo żuć i gryźć.
Jaką są wskazania do wykonania mostu protetycznego?
- rozległe braki zębów,
- konieczność odzyskania prawidłowego zgryzu,
- poprawa estetyki twarzy.
Aby wykonać zabieg mostu protetycznego, stomatolog musi ocenić czy:
- zęby filarowe są dobrze osadzone w zębodołach,
- jak długie są korzenie zębów filarowych,
- jak długie są ściany korony zębów filarowych,
- czy występuje wystarczająca ilość filarów dobrej jakości.
Przeciwwskazania do mostów protetycznych
Mosty protetyczne przywracają komfort życia. Niestety nie każdemu, ponieważ wyróżnia się także przeciwwskazania do wykonania mostu protetycznego. Są to:
- próchnica,
- brak tolerancji dziąsła na sztucznie wytworzone warunki błony śluzowej,
- wyrostek zębodołowy,
- zbyt duża ilość zębów do odtworzenia,
- występowanie okluzji tylko na pewnym odcinku długości pomiędzy planowanym mostem protetycznym a zębami przeciwstawnymi,
- brak wystarczającej siły w zębach filarowych, aby znieść obciążenie mostu protetycznego.
Zagrożenia
Powikłania, które mogą powstać np. przez źle dopasowany most protetyczny, to m.in. próchnica, uszkodzenie uzębienia, zapalenie i martwica miazgi, czy nawet utrata uzębienia. Doświadczony stomatolog zajmujący się protetyką, który zdecyduje się na założenie mostu, musi brać także pod uwagę zagrożenie, jakim jest utrata retencji zębów (utrata stabilności położeniu zębów), przetarcie lub nieszczelność koron, pęknięcie materiału licującego czy utrata walorów estetycznych mostu protetycznego.
Wykonanie mostów protetycznych
Most protetyczny odtwarza kształt i czynności utraconego zęba. Zbudowany jest z przęsła ze stopów metali, który jest licowany akrylem, kompozytem i ceramiką. Naturalne zęby (korzeniowe) pełnią funkcję filarów, dlatego mocuje się do nich most protetyczny za pomocą różnych elementów (wkłady koronowe/koronowo-korzeniowe/korony). Mosty protetyczne wykonywane są w laboratorium.
Jak wygląda zabieg zakładania mostów protetycznych?
Aby stomatolog mógł założyć most protetyczny, najpierw musi ocenić stan zębów oraz oszlifować ząb filarowy. Następnie pobierane są wyciski do powstania modelu gipsowego. Kiedy technicy protetyczni wykonają właściwą konstrukcję mostu protetycznego, stomatolog wybierze odpowiedni kolor sztucznego zęba. Dopiero po akceptacji przez pacjenta, stomatolog może wysłać ostateczne zlecenie do laboratorium. Cały proces wykonania mostu protetycznego może trwać około miesiąca.