Kiedy warto używać kropli nawilżających oczy?

Krople nawilżające to jeden z najłatwiejszych sposobów na złagodzenie bolesnego uczucia suchości oka, które może dokuczać po zbyt długim czasie spędzonym przed ekranem komputera. Dostępne zarówno w dobrych salonach optycznych, jak i aptekach, drogeriach i Internecie, krople nawilżające to niezbędny element codziennej higieny oczu osób pracujących przed komputerem lub odczuwających problemy z piekącymi, podrażnionymi oczami. Kiedy naprawdę warto je stosować i jakie krople wybrać?

Zespół suchego oka – jak radzić sobie z uciążliwym pieczeniem oczu?

Ze względu na coraz bardziej powszechną obecność wszelkiego rodzaju monitorów i ekranów w naszym otoczeniu, a także wielu alergenów, przyjmowanych leków i klimatyzowanych pomieszczeń, w jakich pracujemy, zespół suchego oka przestał być dolegliwością niewielu i coraz częściej dotyka nawet osoby nie cierpiące na żadną wadę wzroku. Charakterystyczne uczucie piasku pod powiekami, ciągłe pieczenie i podrażnienie oczu oraz problemy z produkcją łez mogą być naprawdę dokuczliwe, a przy tym niebezpieczne dla samych oczu. Rozwiązaniem problemu, poza próbą zdiagnozowania jego przyczyny, jest stosowanie preparatów imitujących naturalny płyn łzowy, czyli właśnie kropli nawilżających lub tzw. „sztucznych łez”. Nie każde krople do oczu mogą być stosowane z dowolną częstotliwością, czego najlepszym przykładem są krople rozszerzające źrenice czy krople zmniejszające zaczerwienienie oka, dlatego chcąc poradzić sobie z zespołem suchego oka warto ostrożnie wybierać preparaty nawilżające i w razie potrzeby skonsultować się z okulistą co do wyboru najlepszych.

Jak działają krople nawilżające lub tzw. „sztuczne łzy”?

Nawilżające krople do oczu nie są preparatami mającymi pobudzić produkcję łez, a jedynie ich substytutem składającym się głównie z wody i specjalnych polimerów, dzięki którym ta utrzymuje się na powierzchni oka na dłużej. Zależnie od rodzaju zastosowanych polimerów, krople do oczu mogą nawilżać oko lepiej i na dłużej, dlatego tak dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach te tworzone na bazie kwasu hialuronowego, który jest w istocie fizjologicznym składnikiem naturalnej struktury oka.

Obecnie krople nawilżające do oczu można spotkać zarówno w formie wodnego roztworu, jak i preparatu o konsystencji żelowej mającego za zadanie dłużej utrzymać się na powierzchni oka i ochronić je przed nadmiernym wysychaniem. Warto pamiętać jednak, że krople w formie żelu mogą początkowo zaburzać zdolność widzenia, dlatego nie powinny być stosowane podczas jazdy samochodem czy chwilę przed planowanym wyjściem na zewnątrz. Doskonale sprawdzą się natomiast wieczorem, jako sposób na złagodzenie dolegliwości oczu po całym dniu męczenia ich przed ekranami i w zbyt przesuszonych pomieszczeniach. Krople nawilżające do oczu warto zawsze nosić przy sobie i upewnić się, by zostały wyrzucone po utracie terminu ważności – ze względu na zastosowane składniki i sposób ich pakowania, krople do oczu mają standardowo ważność od kilkunastu dni do maksymalnie 3 miesięcy od momentu otwarcia opakowania.

Kiedy i jak stosować krople nawilżające do oczu?

Dobrze dobrane krople nawilżające, których zadaniem jest wyłącznie zastąpienie naturalnego filmu łzowego oka mogą być stosowane tak często, jak to tylko konieczne. Wiele osób pracujących na stałe przed komputerem przechowuje je pod ręką, zakrapiając oczy przy każdym odejściu od ekranu czy w momencie odczuwania pierwszych oznak przesuszenia i podrażnienia oka. Krople warto stosować zarówno nosząc okulary korekcyjne, jak i soczewki kontaktowe, które mogą być dodatkowym powodem podrażnienia powierzchni oka. W przypadku tych ostatnich stosowanie kropli jest wręcz wskazane, jednak nie każde krople mogą być stosowane w parze z soczewkami kontaktowymi. Częstą regułą stosowaną przez okulistów i farmaceutów jest zalecanie stosowania kropli bez konserwantów, które choć wykazują znacznie krótszy okres przydatności, nie są w żaden sposób szkodliwe dla samych soczewek. Co więcej, wielu producentów zdecydowało się stosować dla kropli do oczu opakowania z pojedynczymi dawkami, tzw. minimsy, które nie wymagają zastosowania w kroplach żadnych konserwantów i dzięki temu są dobrym wyborem dla osób noszących soczewki.

Nawilżające krople do oczu to doskonały dodatek dla osób pracujących przed komputerem, jednak ich stosowanie warto połączyć z odpowiednią dbałością o stan zdrowia oczu. Stosowanie okularów do komputera, unikanie ostrego słońca bez odpowiedniej ochrony, robienie regularnych przerw od ekranu i odpowiednie nawadnianie organizmu mogą przyczynić się nie tylko do łagodzenia objawów suchego oka, ale też wyeliminować sporo czynników powodujących samą dolegliwość.