Kiedy organizm potrzebuje wzmocnienia kroplówką?

kroplówka

Kroplówki doskonały sposób na wzmocnienie Twojego organizmu.

Zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej w obrębie tkanek i komórek powstałe w wyniku utraty dużej ilości wody przez organizm powoduje zaburzenie podstawowych funkcji życiowych organizmu. Aby zapobiec odwodnieniu organizmu warto pacjentowi podać kroplówkę. Zanim jednak pielęgniarka i lekarz podejmą o tym decyzje należy sprawdzić czy pacjentowi towarzyszą następujące objawy:

  • Suchość skóry i błon śluzowych,
  • niewielka ilość wydalanego moczu,
  • silne pragnienie,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • obniżenie ciśnienia krwi,podwyższona temperatura a w niektórych przypadkach przypadkach śpiączka, która może prowadzić do śmierci w razie niepodjęcia żadnych działań.

Główną przyczyną odwodnienia organizmu może być mała ilość dostarczanych do niego płynów lub ich znaczna utrata powstała na skutek: krwotoków, wymiotów, biegunek. Stopień odwodnienia organizmu uzależniony jest od niedoboru elektrolitów i wody w organizmie.

Rodzaje odwodnienia

Rozróżniamy następujące stopnie odwodnienia: hipotoniczne – charakteryzuje je przewaga utraty elektrolitów, izotoniczne ten rodzaj cechuje równomierna utrata wody i elektrolitów oraz hipertoniczne, ten z kolei rodzaj odwodnienia charakteryzuje utrata wody i nadwyżka elektrolitów – sodu i potasu. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne w przypadku niemowląt i dzieci, u których stopień zapotrzebowania na wodę jest aż dwukrotnie wyższy niż u osoby dorosłej a to za sprawą tego, że w organizmie niemowlaka i dziecka wymiana wody następuje znacznie szybciej.

Organizm człowieka składa się w większości z wody.

kroplówka - pielęgniarkaWoda stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka. W razie braku regularnego dostarczania organizmowi wody dochodzi do utraty płynów pozakomórkowych, u niemowląt w ciągu 5 dni, a u dorosłych – 10 dni.
Najczęstszymi przyczynami odwodnienia u dzieci są ostre postacie biegunki spowodowane zapaleniem jelit lub zapaleniem jelita cienkiego i okrężnicy, oraz wymioty.
Pierwsze objawy odwodnienia organizmu pojawiają się po utracie około 5% wody w stosunku do całej masy ciała, co następuje w czasie od 1-2 dni od momentu wystąpienia problemu. W przypadku utraty 10% wody w stosunku do całej masy ciała pojawiają się objawy wstrząsu i zaburzenia układu nerwowego.
W razie wystąpienia takich objawów konieczna jest natychmiastowa reakcja i pomoc lekarza, który podłączy kroplówkę. W grupie ryzyka osób narażonych na odwodnienie są także osoby starsze, głównie dlatego, że odczuwają mniejsze pragnienie, zaburzenia czucia, braku samowystarczalności. W przypadku tej grupy osób przyczyną odwodnienia organizmu może być gorączka i biegunka.
W razie ich wystąpienia konieczna jest codzienna kontrola ilości przyjmowanych przez organizm płynów w celu upewnienia się o prawidłowym stanie nawodnienia. U osób starszych odwodnienie może objawiać się sennością i otępieniem lub przeciwnie, podenerwowaniem i pobudzeniem, interpretowanymi często jako pierwotne zaburzenia neurologiczne.
Kolejnymi objawami mogą być uczucie osłabienia, skłonności do zapaści często mylnie diagnozowane jako przejaw choroby gorączkowej. W takim przypadku należy bardzo szybko reagować i przywrócić organizm chorego do stanu zdrowia.Aby to nastąpiło konieczne jest przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, nastąpi to na skutek doustnego lub dożylnego podania choremu wody i soli mineralnych:chloru,potasu i sodu. Jeśli nie jesteśmy pewni czy chory cierpi na odwodnienie organizmu warto przygotować roztwór izotoniczny składający się z chlorku sodu
W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie co do wystąpienia objawów odwodnienia, a pacjent jest świadomy, można podawać mu doustnie płyn izotoniczny składający się z roztworu chlorku sodu. Taki płyn należy przygotować rozpuszczając 9 g chlorku sodu (NaCl) w 1 litrze przegotowanej ostudzonej wody.

Kroplówki witaminowe

Terapie na bazie witamin cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na całym świecie. U nas są nowością jednak z dnia na dzień wzrasta ich popularność a to za sprawą tego, że przynoszą doskonałe efekty. Kroplówki witaminowe są tak skuteczne ponieważ działają natychmiastowo. A zawarte w nich witaminy i minerały to substancje niezbędne dla zachowania zdrowia i doskonałego funkcjonowania organizmu człowieka. Ponadto dostarczone do organizmu działają niemal natychmiastowo a co najważniejsze – skutecznie. Wszystkie zawarte w nich składniki odżywcze pozwalają na zachowanie prawidłowej równowagi zachodzących w naszym organizmie reakcji. Witaminy i minerały możemy przyswajać na wiele sposobów: w postaci posiłków, suplementów lub bardziej efektywnie – w postaci kroplówek.
Zawarte w kroplówkach duże stężenie witamin pozwala na szybką poprawę samopoczucia i przywraca organizm do pełni sił. Ten sposób podawania witaminami i mikroelementów pozwala na przygotowanie doskonałych terapii leczniczych jednocześnie pomaga nam skuteczniej i efektywniej uzupełniać dietę o niezbędne dla zdrowia składniki. Na świecie coraz więcej klinik oferuje kroplówki witaminowe a zawarte w nich składniki są indywidualnie dobierane do wieku i stylu życia pacjenta.

 


Usługi pielęgniarskie świadczone na wysokim poziomie: pomoc w podłączaniu kroplówek, zastrzyki i inne zabiegi medyczne.