Kiedy musimy udać się do chirurga stomatologicznego

zabieg chirurgii dentystycznej

Większość z nas myśli, że do głównych zadań chirurga stomatologicznego należy wyrywanie zębów. Zarówno tych, które na skutek zaawansowanej próchnicy nie nadają się już do leczenia, jak i tych których trzeba pozbyć się z innych powodów. Nie jest to jednak prawda. Chirurg stomatologiczny zajmuje się również leczeniem operacyjnym jamy ustnej, a także implantami zębowymi. I choć chirurgia stomatologiczna, to jedna z kluczowych gałęzi stomatologii ogólnie pojmowanej, to jednak równocześnie jest też jedną z najtrudniejszych jej rodzajów. Czym więc dokładnie zajmuje się chirurg stomatologiczny i kiedy musimy się do niego udać?

Czym zajmuje się chirurg stomatologiczny?

Jak już zostało wspomniane, chirurg stomatologiczny zajmuje się pacjentami, którzy wymagają wykonania zabiegu ekstrakcji. Wyrywa on zęby zarówno całkiem zepsute, jak i te które się zatrzymały, nie przebijając całościowo dziąsła. W innych przypadkach chirurg może zdecydować się jednak, jedynie na ich odsłonięcie. Robi to choćby w przypadku zębów mądrości, które mają tendencje do zatrzymywania się. Co więcej, lekarz ten wykonuje również plastykę połączeń z zatoką szczękową, leczenie powikłanych ropni czy resekcje wierzchołka korzeni. Usuwa również powstałe w błonie śluzowej włókniaki, nadziąślaki i brodawczaki oraz leczy choroby gruczołów ślinowych i stawów skroniowo-żuchwowych.

ekstrakcja zęba

Do chirurga stomatologicznego wybierają się również pacjenci, którzy potrzebują pomocy w zakresie przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego. Takowe wymaga bowiem podcinania wędzidełek, jeśli te są przerośnięte lub w jakiś sposób uniemożliwiają leczenie. Lekarz może przeprowadzić również terapie ortopedyczne złamanych zębów, wyrostków zębodołowych, szczęk i żuchwy.

Diagnostykę przeprowadza on z kolei w oparciu o specjalistyczny sprzęt radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej. To na nim bowiem wykonuje zdjęcie rentgenowskie wewnątrzustne, jak i zewnątrzustne.

Różnica między chirurgią stomatologiczną, a szczękową

Jak widać, omawiany specjalista potrafi poradzić sobie z naprawdę poważnymi schorzeniami. W końcu posiada on wiedzę zarówno z zakresu ortodoncji, periodontologii, protetyki, chirurgii szczękowo-twarzowej, radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej, anestezjologii, neurochirurgii, chirurgii urazowej i plastycznej, jak i onkologii klinicznej, orzecznictwa medycznego i chirurgii stomatologicznej.

konsultacja dentystyczna

Mimo to, nie jest on jednak chirurgiem szczękowym wykonującym nierzadko jeszcze bardziej skomplikowane zabiegi. Jakie są różnice między nimi? Zacząć należy od tego, że chirurg szczękowy co do zasady zajmuje się innymi rodzajami zabiegów. Dotyczą one przede wszystkim większego obszaru, bo oprócz jamy ustnej sięgają także kości szczęki czy szyi. Co ciekawe, chirurdzy szczękowi, wbrew swej nazwie coraz rzadziej zajmują się stricte zębami.

Gdzie szukać pomocy?

Bardzo często zdarza się, że ból zęba, nasilenie przykrych objawów czy nieznośne komplikacje wykonanych zabiegów dają o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie – podczas świąt wszelkiego rodzaju, weekendów lub nocami. O ile znalezienie pomocy za dnia w trakcie zwykłego roboczego tygodnia nie nastręcza wielu problemów, o tyle ratunek w dość specyficznym czasie bardzo ciężko znaleźć.

Na szczęście w dzisiejszych czasach dentyści i chirurdzy wychodzą nam naprzeciw. W Gdańsku bardzo popularny jest na przykład Perfect Smile Clinic Garnizon– zakład stomatologiczny działający całodobowo! Pracujący w nim specjaliści pomagają pacjentom o każdej porze dnia i nocy, służąc pomocą w święta i w dni robocze. Chorzy mogą zwrócić się do nich zarówno z problemami stomatologicznymi, jak i tymi o podłożu głębszym, w których ratunku udzielą im specjaliści chirurdzy.

 narzędzia dentystyczne