Jakie szkła okularów wybrać – plastikowe czy szklane?
Okulary korekcyjne przede wszystkim dbają o dobre widzenie, ale są też jednym z elementów ubioru i stylu właściciela. Okulary muszą być wygodne i dopasowane do preferencji i potrzeb noszącego je. Przed zakupem oprócz głowienia się nad wyborem oprawek, pojawia się pytanie, na jakie szkła się zdecydować. Lepsze będą szklane, czy może jednak plastikowe? Odpowiedź brzmi – to zależy.
Soczewki szklane – klasyka czy powrót do przeszłości?
Warto wiedzieć, że soczewki szklane to soczewki mineralne. Przede wszystkim charakteryzuje je odporność na różne czynniki zewnętrzne – trudno je zarysować, nie straszny im kurz czy wysoka temperatura. Szkło jest też łatwe w czyszczeniu. Dużą zaletą szklanych soczewek jest to, że można je mocno pocienić, czyli sprawić, że przy dużej wadzie soczewka nie będzie taka gruba.
Wbrew wielu zaletom, szklane soczewki spotyka się wśród okularników bardzo rzadko. Dlaczego? Niestety łatwo je zbić, co może mieć fatalne skutki dla gałek ocznych czy w ogóle całej twarzy. Kolejnym minusem jest też to, że są po prostu ciężkie. Przy krótkim noszeniu może nie odczuwałoby się tej wady, ale nosząc okulary na co dzień, jest to uciążliwe. Nieprzyjemną cechą soczewek mineralnych jest też dość długi czas „odparowywania”, najczęściej dzieje się to zimą, kiedy szybko zmienia się wysokość temperatury, wchodząc z zimna do ciepłego pomieszczenia.
Szklane soczewki sprawdzą się dla osób, które pracują w kurzu lub zapylonych pomieszczeniach. Będą też idealnym wyborem dla osób narażonych na jakieś odpryski – podczas pracy w laboratorium, ale też przy spawaniu czy szlifowaniu. Nie powinny też sprawiać problemów osobom o niewielkiej wadzie wzroku, ponieważ wtedy te szkła nie są aż tak ciężkie.
Dla kogo wskazane są plastikowe szkła?
Wśród ludzi istnieje mit, który mówi, że plastikowe soczewki przeznaczone są tylko dla dzieci i sportowców. Nic bardziej mylnego! Plastikowe szkła może nosić każdy. Ich podstawową zaletą jest to, że są wygodne w użytkowaniu i bardzo lekkie. Nie straszne im zmiany temperatur. Ze względu na materiał, z jakiego są zrobione, nie grozi im zbicie się, więc są też bezpieczne dla właścicieli.
Zwykłe szkła organiczne łatwo ulegają zarysowaniom. Trzeba je nawet czyścić specjalistycznymi ściereczkami, aby nie uszkodzić okularów. Producenci starają się jednak usunąć te wady i na rynku normą są już soczewki z dodatkową powłoką utwardzającą i antyrefleksyjną, które tworzą warstwę ochronną.
Na plastikowe szkła powinny zdecydować się osoby z dużą wadą wzroku, które chcą zapomnieć, że noszą okulary na nosie. Nawiązując do wspomnianego mitu – również sprawdzą się dla dzieci i sportowców, bo po niechcianym upadku okularom nic się nie stanie.
Dla kogo szkło, a dla kogo plastik?
Podsumowując, szklane soczewki lepiej sprawdzą się u osób, które często przebywają wśród pyłu i kurzu. Będą też lepszym wyborem dla tych, którzy mają w nawyku wycierać okulary w koszulkę. Natomiast soczewki plastikowe spełnią oczekiwania osób aktywnych fizycznie, będą wygodniejsze dla osób z dużą wadą.
Najważniejsze przed zakupem okularów jest wzięcie pod uwagę indywidualnych wymagań. Warto porównać, w czym się lepiej czujemy. Noszenie okularów ma być komfortowe i powinno dodawać ich właścicielowi pewności siebie. Okulista lub optometrysta w salonie taki, jak Manufaktura Wzorku ze Szczecina pomoże klientom podjąć właściwą decyzję w wyborze soczewek do oprawek okularów.