Jak wyglądają zabiegi krioterapii miejscowej i jak się do niego przygotować?

krioterapia ogólna

Krioterapia to inaczej leczenie zimnem. Można wyróżnić kilka rodzajów tego typu zabiegów. Krioterapia ogólna polega na oziębieniu całego ciała w specjalistycznych przygotowanych komorach kriogenicznych. Krioterapia miejscowa wykorzystuje aparat zakończony dyszą przy pomocy której ochładzane są konkretne fragmenty skóry, mięśni bądź stawów. Krioterapia cieszy się niezwykłą popularnością wśród fizjoterapeutów i wiele ośrodków fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych stosuje tą metodę leczenia do zmniejszenie dolegliwości bólowych u wielu pacjentów.

Oddziaływanie zabiegu krioterapii

Krioterapia wykorzystuje naturalne reakcje jakimi organizm odpowiada na zimno. Zachowania te zaliczają się do obronnych i przywracają równowagę funkcjonowania w całym organizmie. Krioterapia miejscowa polega na działaniu na określone obszary ciała temperaturą sięgającą nawet minus 50-180 stopni Celsjusza. Rehabilitant lub fizjoterapeuta kieruje dyszę aparat do krioterapii na zwyrodniały staw, stłuczone mięśnie lub obszar, który sprawia ból w danej osobie. Z dyszy wydobywają się w pary azotu lub tlenku węgla, które omiatają daną partię w odległości około 10 do 15 cm od skóry. Indywidualnie dobierana jest długość trwania zabiegu oraz jej częstotliwość i powtarzanie. Podczas działania na skórę tak niskiej temperatury następuje gwałtowne obkurczenie się tkanek i naczyń krwionośnych. Pacjent już po kilku minutach czuje znaczną uwagę i różnicę oraz ustąpienie bólu, nawet tego, który utrzymywał się już przez dłuższy czas. Od tego momentu naczynia krwionośne po kilku minutach rozkurczają się przez co przez dany obszar przepływa krew zbierając ze sobą toksyczne substancje, przez co miejsce jest oczyszczone i nabiera nowej energii. Szybko krążąca krew jest natlenowana i dostarcza składników odżywczych w bardziej efektywny sposób. Krioterapia miejscowa jest niezwykle często wykorzystywana do leczenia urazów, stłuczeń, a także do likwidowania miejscowego bólu. Jest dobrym uzupełnieniem terapii rehabilitacyjnych. Jest pomocna w chorobach reumatycznych oraz zwyrodnieniowych. W przypadku rozległych oparzeń zastosowanie krioterapii znacząco zmniejszy ból jaki towarzyszy danej osobie zwłaszcza jeśli oparzenia są wyższego stopnia. Krioterapia miejscowa jest bardzo często stosowane u sportowców aby wspomóc leczenie kontuzji, usprawnić pojedyncze stawy, zlikwidować przykurcze i napięcie mięśni.

wskazania do krioterapii

Przygotowanie do zabiegu krioterapii

Jak przygotować się do zabiegu krioterapii miejscowej? Przed rozpoczęciem zabiegu należy bardzo dokładnie umyć skórę, na którą będzie oddziaływać niska temperatura. Nie mogą znajdować się w danym obszarze żadne maści, kremy i kosmetyki, a skóra musi być bardzo dokładnie osuszona. Podczas zabiegu wskazane jest zdjęcie biżuterii oraz wszystkich ozdób ponieważ metal i inne tworzywa mogą ochładzać się szybciej niż skóra i powodować odmrożenia. Warto ubrać się w strój dzięki któremu specjalista będzie mógł z łatwością mieć dostęp do danego leczonego miejsca. Podczas zabiegu powinniśmy informować fizjoterapeuta o wszelkich odczuciach tak, aby ewentualnie można było przerwać zabieg krioterapii w odpowiednim momencie. Niektóre osoby są mniej odporne na odczucie zimna więc proces chłodzenia może być krótszy lub dysza będzie utrzymywana nad skórą w większej odległości. Podstawą jest komunikacja z fizjoterapeutą i informowanie go o wszelkich odczuciach. Krioterapia miejscowa musi być wykonywana przez przeszkolone osoby ponieważ źle zastosowana może spowodować poważne odmrożenia. Dobrze wykonany zabieg uśmierzy nawet najbardziej uciążliwy ból i sprawi, że wszelkie dolegliwości miną w zaskakująco krótkim czasie.