Jak wygląda proces właściwego leczenia alkoholizmu?

alkoholik

Pierwszym krokiem w leczeniu alkoholizmu jest zaakceptowanie tego, że masz problem. Konfrontacja z uzależnieniem i zauważenie, że picie ma negatywny wpływ na Twoje życie, nie jest łatwe.

Jeśli utraciłeś zdolność kontrolowania tego ile pijesz to znaczy, że jesteś alkoholikiem. Często można spotkać osoby, które są jeszcze w stanie w miarę normalnie funkcjonować i uważają, że nie są uzależnione. To jednak nie prawda – jeżeli utraciliśmy kontrolę to alkohol zaczyna powoli niszczyć nasze życie. Ważne jest, aby całkowicie zrezygnować z picia. Następnie musimy przejść detoks, terapię i znaleźć wsparcie.

W jaki sposób leczy się alkoholizm?

Nie ma lekarstwa na uzależnienie od alkoholu. Przezwyciężenie uzależnienia może być długim procesem wymagającym zarówno osobistego zaangażowania, jak i terapii oraz wsparcia. Zawsze plan leczenia będzie zależał od osobistej sytuacji. Należy wziąć pod uwagę wcześniejszą historię uzależnienia od alkoholu, to czy mamy wsparcie od przyjaciół i rodziny, a nawet sytuację finansową.

alkoholik

Jeżeli chcemy walczyć z uzależnieniem powinniśmy udać się do ośrodka odwykowego lub lekarza. Przygotujmy się na szereg pytań, który pomoże specjalistom określić poziom naszego uzależnienia. Pytania te pomogą ustalić, jak powinno przebiegać nasze leczenie. Już na tym etapie będą oni mogli wstępnie określić ile będzie trwała detoksykacja i jak będzie trudna, czy konieczne będzie podawanie leków, czy będziemy potrzebować terapii rodzinnej itp.

Pierwszy etap leczenia – detoks

Zawsze początkiem leczenia będzie detoksykacja. Pomaga ona przełamać fizyczne uzależnienie od alkoholu. Powinna być wykonywana w specjalistycznym ośrodku odwykowym. Objawy odstawienia mogą być dramatyczne, a nawet zagrażać życiu. Z tego powodu powinniśmy mieć w tym momencie zapewnioną opiekę specjalistów. To właśnie na tym etapie chorzy bardzo często wracają do nałogu, ponieważ wydaje im się, że nie będą w stanie przetrwać odstawienia.

Nasze szanse na sukces zdecydowanie wzrastają, kiedy otrzymamy fachową pomoc. Najintensywniejsze objawy trwają tydzień. Zazwyczaj wśród nich możemy wymienić drżenie rąk, dezorientację, ból głowy, nudności, poty. Mogą wystąpić też halucynacje, drgawki, a nawet delirium.

Zwłaszcza ten ostatni objaw może zagrażać naszemu zdrowiu. Taki stan utrzymuje się około tygodnia – dwóch. Jednak zdarza się, że słabsze objawy odstawienia odczuwamy nawet do roku abstynencji.

Bardzo jest ważna terapia

Po pokonaniu pierwszych, najintensywniejszych objawów odstawienia powinniśmy od razu rozpocząć terapię. Ludzie uzależnieni są zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Konieczne jest więc wykształcenie umiejętności radzenia sobie z alkoholem po opuszczeniu ośrodka leczenia. Zwłaszcza, że po powrocie do codzienności chęć picia może być silniejsza. Musimy zmienić swoje nawyki i unikać sytuacji, miejsc i ludzi, którzy kojarzą nam się z nałogiem.

choroba alkoholowa

Niezbędne jest wypracowanie mechanizmów radzenia sobie ze stresem, kryzysami i trudnymi sytuacjami bez szukania wsparcia w używkach. W niektórych sytuacjach niezbędna jest terapia indywidualna i rodzinna dla wszystkich członków rodziny. Pamiętajmy, że dzieci i parter osoby uzależnionej również bardzo często cierpią z powodu tej choroby.

Spotkania Anonimowych Alkoholików

Terapia grupowa to kolejny bardzo ważny element leczenia. Na takich spotkaniach możemy słychać rad osób, które jeszcze kilka miesięcy lub lat temu były dokładnie w tym samym miejscu co my. Daje nam to siłę i pokazuje, że jeżeli oni potrafią to my też damy radę.

Możemy tam opowiadać o naszych problemach i nie bać się osądów czy krytyki. Tam spotkamy osoby, które doskonale rozumieją nas i nasze problemy. Dodatkowo możemy tam znaleźć sponsora, który weźmie nas pod swoje skrzydła i będzie nas wspierać w utrzymaniu trzeźwości.

Wsparcie w otoczeniu

Kluczowe w wychodzeniu z nałogu jest wsparcie otoczenia. Nawet jeżeli nasze relacje z przyjaciółmi i rodziną nie są takie jak wcześniej musimy postarać się je odbudować i prosić o pomoc. W kryzysowych sytuacjach bardzo ważna jest szczera rozmowa z ukochaną osobą, która będzie nas wspierać w trwaniu w trzeźwości. Z tego powodu w wielu przypadkach potrzeba jest terapia rodzinna.

Kompleksowe leczenie alkoholizmu

Na podstawie artykułu możemy wywnioskować to, że właściwe leczenie alkoholizmu to szereg ciężkich procesów. Wszystko zaczyna się od uświadomienia sobie problemu. Następnie alkoholik poddawany jest alkoholoodtruciu.

Detoksykacja polega na bezpiecznym usunięciu wszystkich toksyn, które powstały w organizmie człowieka na skutek długotrwałego spożywania alkoholu oraz na uzupełnieniu minerałów i witamin. Nagłe odstawienie alkoholu bez przeprowadzenia detoksu może być niebezpieczne dla zdrowia oraz życia alkoholika.

Podjęcie się detoksu przez leczeniem jest bardzo ważne, gdyż nagłe zaprzestanie picia może spowodować alkoholowy zespół abstynencyjny. Zależnie od danej osoby objawy mogą być różne. Są to między innymi drżenia, złe samopoczucie, rozdrażnienie, agresja, majaczenie, zaburzenie pracy serca, padaczka wymioty, nudności, bóle głowy, zaburzenia snu oraz ogólne uczucie rozbicia.

Objawy zespołu abstynencyjnego – źródło: Ośrodek Przebudzenie

Po przeprowadzonym detoksie alkoholik udaje się na terapię. Oczywiście rodzaj terapii oraz jej skuteczność zależna jest od tego, gdzie trafiła osoba dotknięta chorobą alkoholową. Zupełnie inaczej wygląda terapia w ośrodkach odwykowych, a inaczej w publicznych placówkach. Pomimo różnych rozbieżności cel jest jeden – pomóc alkoholikowi w jego najcięższej walce. Po terapii alkoholik powinien uczęszczać na spotkania anonimowych alkoholików, po to, by stale przypominać sobie jak bardzo ciężkim nałogiem jest alkoholizm oraz dlaczego nie warto pić.