Jak ułatwić sobie opiekę nad osobą starszą?

Sprzęt medyczny Wrocław

Opieka nad osobą starszą, schorowaną, często niezdolną do samodzielnego funkcjonowania w pełnym wymiarze czasu to trudne wyzwanie, z którym nie każdy jest w stanie się zmierzyć. Wiele osób, z uwagi na brak czasu lub obawy o niezapewnienie właściwej opieki korzysta na co dzień z pomocy pielęgniarek i opiekunów dla seniora, podczas gdy inni samodzielne decydują się na podjęcie pracy w charakterze pomocy dla osób starszych, opiekując się tym samym na co dzień bardzo różnorodnymi przypadkami. Jak ułatwić sobie opiekę nad seniorem, o jaki sprzęt medyczny warto zadbać i jak poradzić sobie finansowo, gdy pojawi się potrzeba zakupu sprzętu czy wybrania urlopu na czas opieki?

Codzienna toaleta osób starszych

Podstawowym elementem codziennego życia, który może ucierpieć przy utracie pełnej sprawności przez osoby starsze jest higiena osobista oraz odpowiednie odżywianie – obydwie wyjątkowo istotne kwestie z perspektywy dobrej kondycji fizycznej i dobrego samopoczucia. Jako opiekun można sobie w tych kwestiach wiele ułatwić, szczególnie przy zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia medycznego i akcesoriów ułatwiających korzystanie z łazienki i toalety (będących najczęściej najmniej wygodnymi w użytkowaniu pomieszczeniami w domu). Absolutnie niezbędnym wyposażeniem do łazienki i toalety będą uchwyty zamontowane przy muszli klozetowej oraz w wannie lub brodziku. Senior będzie mógł dzięki nim znacznie swobodniej podnieść się po załatwieniu swoich potrzeb fizjologicznych lub, w przypadku prysznica/wanny, zachować większą pewność w pozycji stojącej podczas kąpieli czy w trakcie wychodzenia z brodzika.

Uchwyty minimalizują ryzyko poślizgnięcia się i upadku, także w sytuacjach w których senior pracuje z opiekunem i może o niego oprzeć częściowo ciężar swojego ciała.

Dobrym rozwiązaniem w kwestii codziennej higieny seniorów wymagających opieki będzie zastosowanie w łazience specjalnych stołków i krzesełek pod prysznic lub do wanny, które ustawione bezpośrednio pod strumieniem wody nie zostaną uszkodzone, a jednocześnie pozwolą osobie starszej na zajęcie wygodnej i bezpiecznej pozycji podczas mycia się z pomocą opiekuna. Krzesełko może przydać się także tym, którzy korzystają jeszcze z łazienki samodzielnie – długie pozostawanie w pozycji stojącej bywa niewygodne, ale zajęcie pozycji siedzącej na dnie wanny najczęściej oznacza ogromne problemy z ponownym podniesieniem się. Krzesełko najczęściej rozwiązuje tego typu problemy i pozwala na zachowanie znacznie większej swobody i samodzielności.

Opiekun dla seniora aktywnego lub leżącego

Stan aktywności osoby starszej będzie miał największy wpływ na zakres pracy, jaka wymagana jest od opiekuna podczas współpracy z seniorem. Dla osób starszych mających możliwość samodzielnego poruszania się, ważnym elementem opieki będzie wspieranie seniora podczas spacerów czy zakupów i nie odmawianie mu wyjścia na dwór, ale jednocześnie oferowanie wsparcia i bezpieczeństwa na każdym etapie pobytu poza domem. Dobrym pomysłem będzie wyposażenie go w chodzik lub balkonik, z którymi może w dalszym ciągu zachować pewną aktywność ruchową. Jeśli senior jest pacjentem leżącym, podstawowe wyposażenie do opieki to łóżko rehabilitacyjne, wózek toaletowo-prysznicowy oraz wózek inwalidzki. Zestaw taki pozwoli opiekunowi na prawidłowe zajęcie się swoim podopiecznym, bez ryzykowania własnego zdrowia np. podczas przewracania na bok chorego leżącego na klasycznej kanapie.

Łóżko rehabilitacyjne jest tutaj niezbędne – gwarantuje komfort i odpowiednią pozycję ciała dla seniora, ale też ułatwia pracę dla opiekuna.

Zasiłek opiekuńczy podczas pracy z seniorem

Opieka nad osobą starszą jest wymagającym zajęciem i w przypadku mniej samodzielnych seniorów może oznaczać, że opiekun będzie potrzebował zatrudnienia profesjonalnego wsparcia dla swoich bliskich. Koszty można częściowo pokryć w takiej sytuacji dzięki zasiłkowi pielęgnacyjnemu lub dodatkowi pielęgnacyjnemu.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje na częściowe pokrycie kosztów opieki nad seniorem (powyżej 75 roku życia) lub osobom niepełnosprawnym, natomiast dodatek pielęgnacyjny jest przeznaczony dla osób, które według orzeczenia lekarskiego nie są zdolne do pracy i samodzielnego życia. Inną opcją jest zasiłek opiekuńczy dla członków rodziny starających się o podjęcie opieki nad seniorem. Zasiłek taki wypłacany jest przez maksymalnie 14 dni w roku kalendarzowym. Wysokość wsparcia finansowego na opiekę seniorów nie pokrywa w całości kosztów utrzymania osoby starszej, ale może w znaczny sposób ułatwić podjęcie zakupu podstawowego wyposażenia medycznego i wesprzeć opiekuna w codziennej pracy z osobą starszą.

Sprzęt medyczny dolnośląskie Zapoznaj się z ofertą firmy Medus, która oferuje sprawdzone i polecane dla seniorów sprzęty medyczne Wrocław. W asortymencie znajdziesz m.in. podpórki ułatwiające chodzenie, wózki toaletowo-prysznicowe, pionizatory dla dorosłych oraz rotory kończyn górnych i dolnych.