Jak szybko wrócić do formy po wypadku komunikacyjnym?
Każdego roku w Polsce dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków samochodowych. Ich uczestnicy doświadczają mniej lub bardziej poważnych urazów ciała, które czasem wymagają skomplikowanej rehabilitacji. Od czego zależą szybkie efekty leczenia? I gdzie zwrócić się o pomoc w przypadku odniesienia urazu? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Urazy, jakimi najczęściej skutkują wypadki komunikacyjne
Wypadki komunikacyjne przyjmują różne postacie i mogą generować różne urazy. Prowadzony przez nas samochód może zderzyć się z przeszkodą czołowo lub bocznie, co stwarza dla kierującego różne rodzaje zagrożeń. Ponadto wypadki na drogach to przecież nie tylko zderzenia samochodowe, ale także potrącenia pieszych lub rowerzystów i wywrotki z motocykli. Dlatego tak trudno jest generalizować o następstwach zdrowotnych wypadków komunikacyjnych.
Poniżej scharakteryzowaliśmy najczęstsze urazy generowane w wypadkach komunikacyjnych. Z tej sekcji artykułu dowiesz się, jak może przebiegać ich rehabilitacja.
Poprzeczne złamanie mostka
Do poprzecznego złamania mostka może dość przede wszystkim w wyniku czołowego zderzenia dwóch samochodów. Wskutek uderzenia o kierownicę, poduszkę powietrzną lub gwałtowne zatrzymanie pasem bezpieczeństwa mostek, czyli kość stanowiąca środkową część przedniej ściany naszej klatki piersiowej, zostaje podzielony na dwa lub więcej fragmentów kostnych.
W przypadku tego groźnego urazu pacjent zaczyna odczuwać ból bezpośrednio po zdarzeniu. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu i charakterystyczny dźwięk chrobotania, gdy w trakcie nabierania powietrza do płuc fragmenty kostne ocierają się o siebie. Diagnoza złamania następuje na podstawie zdjęcia RTG.
Leczenie złamanego mostka wymaga odpoczynku i przebywania w pozycji leczącej. Interwencja chirurgiczna konieczna jest jedynie wtedy, gdy doszło do złamania z przemieszczeniem. Po zrośnięciu się kości rehabilitacja obejmuje ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia pogłębiające zakres ruchu kończyn górnych oraz zwiększających siłę mięśniową mięśni klatki piersiowej, pleców i ramion.
Złamania żeber i kończyn
Do złamań żeber w wypadkach komunikacyjnych dochodzi wskutek zmiażdżenia lub przygniecenia. Objawiają się bólem podczas oddychania i skręcania tułowia. U pacjentów można zaobserwować także zaburzony obraz klatki piersiowej i zasinienie. Rehabilitacja złamanych żeber opiera się na ćwiczeniach oddechowych. Podobnie jak w przypadku złamanych kończyn pomocne okazują się także metody fizykoterapii na przykład z zakresu zimnolecznictwa.
Urazy głowy
Urazy następujące wyniku uderzenia głową nierzadko wymagają połączenia rehabilitacji fizycznej z rehabilitacją neurologiczną. Rehabilitacja neurologiczna to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy medycznej skupiona na przywróceniu maksymalnej możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej pacjenta. Przy jej zastosowaniu największe znaczenie ma czas i niejednokrotnie rozpoczyna się ją już w szpitalu.
Rehabilitacja – od czego zależy jej skuteczność?
Rehabilitacja to skomplikowany proces, którego skuteczność zależy nie tylko od fizjoterapeuty, ale także nastawienia i zaangażowania pacjenta. Twoje ciało nie wróci szybko do formy sprzed wypadku, jeśli nie będziesz mentalnie współpracować z rehabilitantem. By zadbać o efektywność terapii, zastosuj się do poniższych porad:
- Pamiętaj, że rehabilitacja trwa przez całą dobę. Nawet poza gabinetem fizjoterapeuty stosuj się do jego zaleceń. Jeśli przestrzegał Cię przed siadaniem lub schylaniem się w określonej pozycji, unikaj wykonywania tej czynności;
- Pamiętaj o celu rehabilitacji. Jeśli na początku terapii wyznaczysz sobie jasny i realistyczny cel, łatwiej będzie Ci zachować motywację do wykonywania wymagających ćwiczeń.
- Zadawaj pytania. To Ty przez cały czas rehabilitacji najwięcej pracujesz ze swoim ciałem, musisz zatem rozumieć, jakiego rodzaju wsparcie jest mu najbardziej potrzebne. Nie wstydź się spytać fizjoterapeuty, co dzieje się w miejscu urazu i na jakiej zasadzie działa dane ćwiczenie;
- Pamiętaj o regularności ćwiczeń i zabiegów. Tak samo jak przy treningach sportowych, przy rehabilitacji najważniejsza jest systematyczność. Nie poddawaj się! Gdy nie jest to konieczne nie odwołuj zabiegów i nie spóźniej się na nie.
Potrzebujesz poddać się rehabilitacji po wypadku komunikacyjnym? Nie wiesz, w jakich placówkach medycznych odbywa się nowoczesna rehabilitacja w Gdańsku? Doświadczonych i empatycznych fachowców spotkasz w gdańskim centrum rehabilitacyjnym Spine. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Centrum Spine pod linkiem: https://centrumspine.pl/oferta.