Jak się przygotować przed zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej

Przygotowania do zabiegu chirurga dentystycznego

Chirurgia stomatologiczna to odłam stomatologii, który zajmuje się bardziej złożonymi zabiegami zębów, ale również całej jamy ustnej i powiązanych z nią okolic. Obejmuje ona bardzo różne zabiegi i każdy z nich charakteryzuje się innym czasem przebiegu, rekonwalescencji, oraz innym przygotowaniem czy lekarstwami niezbędnymi po zabiegu. W tym artykule podpowiadamy, jak przygotować się do zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Charakterystyka chirurgii stomatologicznej

Na samym początku warto krótko streścić zakres pracy chirurgów stomatologów, aby wprowadzić do tematu. Jak zostało wspomniane we wstępie, chirurgia stomatologiczna podejmuje się zabiegów bardziej skomplikowanych i trudniejszych niż są wykonywane w standardowych gabinetach dentystycznych. Chirurg stomatolog to specjalista znający nie tylko stomatologię, lecz również inne działy medycyny, a wśród nich protetykę, chirurgię plastyczną czy ortodoncję, a to tylko niektóre z nich.

Chirurg dentystyczny w pracy

 

Podczas zabiegów chirurdzy nie zajmują się jedynie tak podstawowymi operacjami, jak plombowanie czy wyrywanie ruszających się zębów, lecz przede wszystkim poważniejszymi schorzeniami. Dlatego też oprócz dodatkowej wiedzy potrzebują oni znacznie bardziej rozbudowanego sprzętu lekarskiego. Do przykładowych zabiegów wykonywanych przez chirurgów stomatologów należy wyrywanie tzw. ósemek, czyli zębów mądrości, które muszą być usuwane ze względu na ich negatywny wpływ na pozostałe uzębienie. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się także leczeniem wrodzonych wad, którym można zaradzić w sposób chirurgiczny oraz usuwaniem nowotworów okolicy szczęki i twarzy.

 

Przygotowanie – usunięcie zęba mądrości

Jeśli chodzi o przygotowanie się do poszczególnych zabiegów chirurgii stomatologicznej, nie ma tutaj jednoznacznej instrukcji. Należy pamiętać, że zabiegi dotyczą różnych dolegliwości czy nieprawidłowości i każdy z nich wymaga innego rodzaju przygotowania. Dlatego bardzo ważne jest, aby zastosować się do instrukcji lekarza, który dokładnie powie, co należy i czego nie należy robić przed operacją. Każdy pacjent jest inny, dlatego nie warto ignorować specyficznych wskazań lekarza.

Pierwszym ogólnym przykładem zabiegu i przygotowania się do niego jest wyrywanie zęba mądrości. Zanim pacjent otrzymuje termin zabiegu, musi zgłosić się na zrobienie zdjęcia RTG, które pokazuje szczękę ze szczegółami. W przypadku osób palących lekarz wskaże też, na ile godzin przed lub po zabiegu nie wolno palić papierosów. Ze względu na miejsce wykonania tego zabiegu, nie można po nim nic jeść przez kilka godzin, dlatego warto zjeść solidny posiłek przed nim, aby mieć siłę, która będzie Ci potrzebna, ponieważ jest to dość wyczerpujący zabieg.

Spojrzenie na zdjęcie x-ray przed zabiegiem dentystycznym

Tu warto podkreślić, że choć po wyrywaniu ósemki nie trzeba zostawać w szpitalu, jest to zabieg wpływający na ogólne samopoczucie, ponieważ dotyczy wyrywania głęboko zakorzenionych zębów. Choć stosowane jest znieczulenie i nie jest odczuwa się jako takiego bólu, pacjent na pewno czuje ucisk i organizm reaguje na dużą zmianę. Dlatego warto wziąć w tym dniu urlop lub zaplanować zabieg o takiej porze, żeby po wszystkim móc odpocząć przez około kilkanaście godzin, aby nabrać sił. Radzi zakład opieki zdrowotnej Trident z Łodzi, zajmujący się stomatologią chirurgiczną.

Zabieg w zatoce szczękowej – jak się przygotować

Drugim popularnym zabiegiem wykonywanym przez chirurga stomatologa jest podniesienie dna zatoki szczękowej. Jest to procedura wykonywana wówczas, kiedy niezbędne jest umieszczenie implantu w łuku górnym szczęki, ale nie ma na to wystarczająco dużo miejsca. Podniesienie dna zatoki sprawia, że można uzyskać tego miejsca więcej. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, przed tym również należy najpierw skonsultować się z lekarzem, który powie, co należy robić, a czego nie. Bardzo ważna w przypadku tego zabiegu jest idealna czystość zębów i ogólna higiena jamy ustnej.

przygotowana strzykawka do znieczulenia

Jest to zabieg wykonywany ze znieczuleniem, dlatego nie powoduje on silnego bólu, lecz dla wielu pacjentów jest męczący. Z tego powodu warto pamiętać, aby zjeść pożywny posiłek, który pomoże zachować siły potrzebne w czasie operacji, jak i po niej. Podczas konsultacji z lekarzem należy go poinformować o wszelkich schorzeniach czy zaburzeniach, ponieważ niektóre z nich mogą stanowić w danym przypadku przeciwwskazanie i wówczas lekarz znajdzie inny sposób rozwiązania problemów szczęki. W zależności od metod i pacjenta poszczególne elementy przygotowania mogą się różnić, dlatego najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń specjalisty.