Jak się przygotować do angiografii głowy?

angiografia głowy

Angiografia, zwana również arteriografią, to badanie obrazowe wykonywane w celu diagnostycznym. Na czym dokładnie polega i jak pacjent powinien się do niego przygotować?

  • Na czym polega badanie angiograficzne?

Badanie angiograficzne to zabieg diagnostyczny z grupy badań radiologicznych, który pozwala na ocenę stanu poszczególnych fragmentów układu krążenia. Angiografia wykorzystuje technikę obrazowania umożliwiającą wizualizację wnętrza elementów składających się na układ krwionośny – żył, tętnic i komór sercowych. Badanie angiologiczne ma szerokie zastosowanie, wykorzystywane jest między innymi przy:

  • chorobach tętnic, na przykład miażdżycy,
  • diagnostyce chorób naczyń mózgowych, na przykład tętniaków,
  • zawałach serca,
  • zakrzepicy żył głębokich,
  • podejrzeniach występowania zatorów, na przykład zatorowości płucnej,
  • wadach rozwojowych naczyń krwionośnych.
  • Rodzaje angiografii

Angiografia może być wykorzystana w diagnostyce naczyń krwionośnych w całym ciele. Wykonuje się badanie angiograficzne płuc, naczyń jamy brzusznej, kończyn, a także tętnic wieńcowych nazywane wtedy koronarografią. Często wykonywanym typem angiografii jest również angiografia głowy pozwalająca ocenić krążenie mózgowe i krążenie w naczyniach doprowadzających krew do głowy. Wyróżnia się kilka rodzajów badania angiograficznego w zależności od techniki jego wykonania. Są to:

Angiografia klasyczna

Polega ona na wprowadzeniu długiego cewnika w badany obszar ciała i wstrzyknięcie kontrastu, który umożliwia wykonanie serii zdjęć rentgenowskich naczyń krwionośnych.

Angiografia tomografii komputerowej

Badanie nazywane angio-TK polega na wprowadzeniu kontrastu w sposób dożylny przy pomocy wenflonu, a następnie wykonanie standardowej tomografii komputerowej obszaru ciała objętego procesem diagnostycznym.

Angiografia rezonansu magnetycznego

Angio-MR to angiografia wykonywana bez użycia kontrastu, w której wykorzystuje się naturalne właściwości krwi i zmiany zachodzące w niej na skutek działania silnego pola magnetycznego. Istnieje również możliwość przeprowadzenia angiografii rezonansu magnetycznego po dożylnym wprowadzeniu środka cieniującego służącego zwiększeniu dokładności badania.

Angiografia fluoresceinowa

Jest to angiografia oka wykorzystywana w okulistyce. Polega na dożylnym podaniu barwnika zwanego fluoresceiną i wykonania serii zdjęć dna oka.

Angiografia substrakcyjna

W tym typie badania kontrast podawany jest dożylnie, po czym wykonywane są dwa zdjęcia rentgenowskie, w tym jedno pod postacią negatywu. Połączenie obu zdjęć umożliwia uzyskanie jednolitego obrazu. Ten typ badania wykorzystywany jest zazwyczaj w diagnostyce mózgu.

  • W jakich sytuacjach wykonuje się angiografię głowy?

Angiografię głowy wykonuje się przede wszystkim w diagnostyce udarów, miażdżycy i chorób nowotworowych, a także przy podejrzeniu takich schorzeń, jak:

  • zwężenie tętnic,
  • naczyniaki,
  • tętniaki wewnątrzczaszkowe,
  • zakrzepica,
  • zespół kręgowo-podstawny,
  • innego rodzaju zmiany wywołane niewłaściwym rozwojem naczyń krwionośnych.

Wyniki angiografii głowy pozwalają potwierdzić lub wykluczyć proponowaną diagnozę oraz zaplanować właściwe leczenie.

  • Przebieg badania angiografii głowy 

Badanie angiografii głowy wykonuje się przy pomocy angio-MR. Pacjent proszony jest o położenie się na stole stanowiącym część aparatu do rezonansu. Stół jest następnie wprowadzony do wnętrza urządzenia, gdzie pacjent pozostaje nieruchomo przez cały czas badania. W trakcie procedury pozostaje w kontakcie z lekarzem przy pomocy interkomu.

W momencie, gdy badanie wymaga podania środka cieniującego, przed rozpoczęciem procedury pacjentowi zakładany jest wenflon, przez który następnie wstrzykiwany jest kontrast. Substancja kontrastująca może wywołać uczucie zimna, ciepła lub swędzenia, często pojawia się również metaliczny posmak w ustach.

Po badaniu pacjent może opuścić placówkę medyczną. Czas oczekiwania na wyniki wynosi zazwyczaj kilka dni, konieczne jest bowiem wykonanie specjalistycznego opisu przez lekarza.

angiografia

  • W jaki sposób przygotować się do badania angiografii głowy? 

Przed badaniem angiografii głowy pacjent powinien powstrzymać się od aplikacji makijażu oraz lakieru do włosów. Na zabieg należy stawić się w wygodnej i przewiewnej odzieży pozbawionej metalowych elementów. Wszelka biżuteria, okulary, spinki do włosów, klucze, zegarki, protezy oraz urządzenia elektroniczne i inne metalowe przedmioty muszą być pozostawione przed wejściem do gabinetu.

W wypadku angiografii głowy z wykorzystaniem kontrastu przed badaniem konieczne jest zmierzenie poziomu kreatyniny we krwi oraz stawienie się na zabieg na czczo.

  • Gdzie wykonać angiografię głowy?

Pacjenci chcący wykonać angiografię w Jeleniej Górze mogą poddać się badaniu w poradni angiologicznej działającej przy Centrum Medycznym Zabobrze. Zabiegi wykonywane są w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na podstawie skierowania, a także odpłatnie.