Jak się pozbyć świądu odbytu?

Świąd odbytu, to bardzo wstydliwa, ale i nieprzyjemna dolegliwość. Zazwyczaj towarzyszą jej objawy takie, jak pieczenie, zaczerwienienie, uczucie łaskotania, a nawet bezsenność powodowana bezustanną potrzebą podrapania swędzącego miejsca. I choć świąd tych okolic nie musi oznaczać nic poważnego, bywa że niezbędne okazuje się wykonanie diagnostycznych i profilaktycznych badań.

Świąd odbytu – jakie są jego przyczyny?

Do najpowszechniejszych przyczyn świądu odbytu zalicza się zakażenie bakteryjne, grzybicze lub pasożytnicze. Tego typu dolegliwości pojawiają także pod wpływem hemoroidów, wypadania odbytu, szczeliny odbytu czy pierwotnych chorób takich, jak łuszczyca czy liszaj.

Uporczywe uczucie swędzenia okolic odbytu odczuwają też często osoby otyłe, cierpiące na przewlekłe biegunki i zaparcia oraz te chorujące na cukrzycę i alergie. Wśród czynników dietetycznych przyczyniających się do świądu tych miejsc zalicza się z kolei ostre potrawy, nadmierne spożywanie kawy, alkoholu i napojów gazowanych. W przypadku pań, przykra dolegliwość pojawić się może na skutek noszenie nieodpowiedniej bielizny, typu stringi.

Świąd odbytu u dzieci dziecko u lekarza

U dzieci za świąd odbytu z reguły odpowiedzialne są owsiki, a więc robaki pasożytnicze. Pojawiają się na skutek jedzenia nieumytych owoców i warzyw, gdzie bytują ich jaja. Te, po dotarciu do jelit dorastają w nich i zmieniają się w dojrzałe pasożyty.

Owsiki uaktywniają się szczególnie w nocy, gdy wylęgając na zewnątrz składają kolejne jaja na skórze dziecka, dokładnie w miejscach dookoła odbytu. O tym, że zaatakowały naszą pocieszę mogą świadczyć podkrążone oczy, bladość, wiercenie się w nocy bóle brzucha czy narzekania na uporczywy świąd.

Gdy owsica zaatakuje nasze dziecko niezbędna jest wizyta lekarska. Do zwalczenia choroby potrzebne są bowiem leki wydawane wyłącznie na receptę.

Jak się pozbyć świądu odbytu?

Jako dorośli, walkę ze świądem odbytu możemy rozpocząć od metod domowych. Oczywiście podstawą jest tutaj higiena osobista. Nie bez znaczenia pozostaje również częste zmienianie bielizny, używanie odpowiednich środków do mycia o neutralnym pH czy umiejętne podcieranie po skorzystaniu z toalety. Kobiety powinni też pamiętać o częstszym podmywaniu w trakcie miesiączki i nie używaniu w tym celu zbyt ostrych gąbek. Tak, by nie podrażniać dodatkowo wrażliwych miejsc.

Oprócz powyższych wskazówek, zastosować można też tak zwane nasiadówki. W tym celu do ciepłej wody należy dodać odrobinę rumianku, kory dębu czy innego pomocnego zioła. Po ugotowaniu i odcedzeniu naparu należy dodać go do wody w której zamierzamy się wykąpać.

Niektórym ulgę przynoszą też zimne okłady. Wykonywane miejscowo bardzo pomagają w walce ze zdiagnozowanymi już hemoroidami.

świąd odbytu

Poradnia chirurgiczna w walce ze świądem odbytu

Kiedy na naszą dolegliwość nie pomaga ani zmiana nawyków higienicznych, ani ograniczenie przyjmowania niektórych leków, warto pomyśleć o wizycie u specjalisty. We Wrocławiu tego typu dolegliwościami zajmuje się na przykład mediaid.care, gdzie pacjenci leczeni są zresztą również na wypadek: kłykcin kończystych, tłuszczaków, wypadania odbytu czy jego przetoki. Poradnia chirurgiczna z Wrocławia usuwa również ropnie okolic odbytu, guzki krwawiczne odbytu i znamiona skórne tamtych rejonów.

Rzecz jasna, nasze leczenie jest to sprawa bardzo indywidualna i zależna od przyczyn uporczywej dolegliwości. Bywa, że pojawia się na przykład u kobiet w okresie menopauzy. Wtedy leczy się ją zastępczą terapią hormonalną. Z reguły jednak kuracja opiera się na lekach przeciwgrzybicznych, kremach, maściach i sterydach.