Jak powstaje stres oksydacyjny?

suplement na stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny powstaje, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy poziomem wolnych rodników a przeciwutleniaczy, przy czym oznacza to niestety wówczas przewagę tych pierwszych. Wolne rodniki powstają przy każdym oddechu, w wyniku uwalniania się z cząsteczek tlenu, a przy tym w odpowiedniej ilości są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli jednak jest ich zbyt wiele, dochodzi do zjawiska stresu oksydacyjnego. Okazuje się, że w walce z nim pomocna może być… spirulina. W jaki sposób? Jak dokładnie wygląda zjawisko powstawania stresu oksydacyjnego?

Jak powstaje stres oksydacyjny?

Jest on efektem wspomnianego już zaburzenia równowagi pomiędzy przeciwutleniaczami a wolnymi rodnikami. Cechą charakterystyczną utleniaczy jest to, że posiadają one jeden niesparowany elektron i w poszukiwaniu pary do niego, odbierają go innym komórkom, prowadząc do ich zniszczenia. Może być to użyteczne w przypadku groźnych dla nas komórek wirusów i bakterii, lecz niestety ich wadą jest to, że niszczą one wszystko, co spotkają, zatem ich nadmiar prowadzi do osłabienia organizmu, poprzez atak na komórki zdrowe. Wolne rodniki potrafią nawet uszkodzić strukturę DNA, co może być szczególnie niebezpieczne. 

właściwości spiruliny na stres oksydacyjny

Główne przyczyny powstawania stresu oksydacyjnego

Aby skutecznie zwalczać wolne rodniki, potrzebna jest odpowiednia ilość przeciwutleniaczy. Dlatego też nietrudno się domyślić, że powstawanie stresu oksydacyjnego jest ściśle powiązane m.in. z niewłaściwą dietą. Zbyt duża ilość cukrów, tłuszczy, spożywanie nadmiernych ilości alkoholu i palenie tytoniu nie sprzyja dostarczaniu antyoksydantów, co stwarza wolnym rodnikom pole do działania. Inne czynniki ryzyka obejmują zbyt duży wysiłek fizyczny, niedobór snu, zbyt wysoki poziom zanieczyszczenia środowiskowego i zbyt dużą ilość promieniowania słonecznego. 

Jak spirulina wspiera walkę ze stresem oksydacyjnym?

Spirulina jest mikroorganizmem z rodzaju alg, które występują najczęściej w ciepłych jeziorach słodkowodnych, dlatego też często pozyskuje się ją w Meksyku, a także na granicy Nigru, Nigerii, Czadu i Kamerunu. Wykazuje ona silne działanie przeciwutleniające, dzięki zawartości takich związków, jak m.in. flawonoidy i polisacharydy, których zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników i podnoszenie odporności immunologicznej.

Należy wspomnieć tutaj również o fikocyjaninach, które mają strukturę podobną do produkowanej przez organizm ludzki bilirubiny, powstającej poprzez rozpad czerwonych krwinek. Mają one działanie przeciwzapalne i są silnymi przeciwutleniaczami. Co więcej, istnieje nawet założenie, że mogą stanowić skuteczną barierę ochronną dla komórek mózgu i wątroby.  

Inne substancje odżywcze, jakie można znaleźć w spirulinie, obejmują: witaminy E, K, B1, B2, B3, a także magnez, kwas foliowy, mangan, potas, a także miedź i żelazo.

cena suplementy z spiruliną

Właściwości spiruliny -jej korzystny wpływ na zdrowie

Spirulina, oprócz właściwości przeciwutleniających, niesie za sobą także szereg innych korzyści dla ludzkiego organizmu. Jest nią m.in. zawartość jodu, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, wspomagając regulację wydzielania hormonów. Jest ona bardzo pomocna dla pań borykających się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, łagodząc jego objawy poprzez zawartość kwasu GLA. Oprócz tego spirulina wykazuje działanie przeciwzapalne, obniża ciśnienie krwi,. a także bardzo korzystnie wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci, dlatego jest bardzo częstym składnikiem, wykorzystywanym do produkcji kosmetyków naturalnych. 

Spirulina jest dostępna w postaci proszku, na którego bazie można samodzielnie produkować kosmetyki lub spożywać zawiesinę spożywczą. Inną formą mogą być też gotowe kapsułki, np. Spirulina Factor, w których zamknięta jest odpowiednia dawka najczystszej spiruliny, wzbogacona dodatkowo o inne cenne składniki, np. o ekstrakt z aronii i kiełków brokuła.