Jak lekarze chronią się przed koronawirusem?

medyczny kombinezon ochronny

Lekarze są grupą zawodową szczególnie narażoną na zakażenie chorobą SARS-CoV-2, dlatego muszą stosować wszelkie środki ostrożności, chroniące ich przed zachorowaniem.

Rynek tego typu produktów oferuje odzież ochronną z przeznaczeniem dla służby zdrowia i opieki zdrowotnej oraz dla miejsc, gdzie wymaga się noszenia odzieży spełniającej normy PN EN 14126.

 

Właściwości odzieży medycznej

Odzież medyczna spełniająca normy PN EN 14126 powinna być stosowana wszędzie tam, gdzie ciało pracownika narażone jest na działanie czynników chorobotwórczych.  Zapobiega ona przedostawaniu się czynników chorobotwórczych do skóry, szczególnie wtedy, gdy jest ona uszkodzona. Uniemożliwia również przenoszenie czynników chorobotwórczych na inne osoby. Odzież dla medyków, spełniająca wyżej wymienioną normę, powinna być odporna na ścieranie, rozdzieranie, zginanie, dlatego wyróżnia różne klasy tego typu produktów. Największą ochronę przed infekcją zapewniają materiały tak zwane barierowe, czyli powleczone warstwą tworzywa sztucznego lub laminowane z folią. Różnica między nimi dotyczy czasu użytkowania. Mogą to być produkty stosowane długotrwale lub krótkotrwale.

Wadą niektórych materiałów jest ich szczelność, która uniemożliwia odparowywanie wody w postaci potu wydzielanego przez organizm w czasie pracy. W ostatnich czasie rynek produktów ochronnych dla pracowników służby zdrowia oferuje materiały barierowe nowej generacji, które zdecydowanie poprawiają komfort użytkowania, ponieważ przepuszczają parę wodną. Są to produkty jednorazowego lub wielorazowego użytku, wykonane z wielu warstw paroprzepuszczalnych.

kombinezon ochronny EN 14126

Niezwykle ważną sprawą jest konstrukcja odzieży, która powinna zapewniać łatwość jej zakładania i zdejmowania, a poza tym nie ograniczać swobody ruchów, co jest istotne podczas wykonywania procedur medycznych. Podczas wykonywania zabiegów o wysokim stopniu zagrożenia infekcją pracownik powinien stosować produkt w całości wykonany z materiału barierowego, zapewniającego pełną ochronę. Natomiast przy mniejszym zagrożeniu można używać odzież wykonaną z dwóch rodzajów materiałów,  tkaniny wysoko barierowej i o niższym poziomie ochrony. 

Jakie produkty znajdują się w ofercie odzieży ochronnej dla medyków?

Rynek oferuje różne środki ochrony dla służby zdrowia. Są to kombinezony medyczne i ochronne, rękawiczki, ochrona twarzy dla każdego działu medycyny, to jest stomatologii, laboratoriów, ośrodków służby zdrowia. Poza tym niezbędne w czasie pandemii koronawirusa preparaty do dezynfekcji i utrzymania sterylności różnych powierzchni. Wszystkie produkty powinny być opatrzone certyfikatami zgodnymi z prawem Unii Europejskiej. Oferowany towar jest najwyższej jakości, ponieważ od niego zależy zdrowie i życie personelu medycznego. Są to między innymi niezwykle potrzebne w czasie pandemii ochronne kombinezony medyczne. 

Ochronne kombinezony medyczne

Ochronne kombinezony medyczne zapewniają ochronę barierową przed bakteriami, wirusami, niebezpiecznymi cieczami, takimi jak: krew pacjenta, mocz i inne. Ponadto chronią przed pyłem i rozpryskami płynów oraz chemikaliów. Jest produktem idealnym do zabezpieczenia pracowników medycznych przed Covid-19. Kombinezon stanowi zabezpieczenie biologiczne. Wykonany jest z włókniny polipropylenowej laminowanej poliestrem ze szwami zgrzewanymi taśmą o odpowiedniej dla takich produktów gramaturze. Stanowi ochronę zgodną z kategorią III odzieży ochronnej. Kombinezon jest mocny, odporny na rozdarcia, przekłucia lub ścieranie. Wyłożony jest od wewnątrz przyjazna dla skóry włókniną. Komfort użytkowania zapewnia oddychająca, mikroporowata tkanina laminowana, która zmniejsza ryzyko stresu cieplnego. Swobodę ruchów umożliwia elastyczna talia, kostki i nadgarstki, a zamek dwukierunkowy z przodu produktu zapewnia swobodne zakładanie i zdejmowanie. Wyposażony jest także w kaptur. Posiada powłokę antystatyczną i niskie właściwości kłaczące. Bezpieczeństwo użytkownikowi zapewniają także wysokie ochraniacze na buty wykonane z laminatu z antypoślizgiem, wykończone gumką i wiązane na troki.

Oferowane medyczne kombinezony ochronne oraz inne produkty ochronne dla pracowników służby zdrowia zapewniają właściwą ochronę użytkownikom przed wirusami i innymi czynnikami szkodliwymi.