Jak dezynfekowane są pomieszczenia usług medycznych?

szpital - dezynfekcja pomieszczeń

Aby skutecznie oczyścić pomieszczenia szpitalne takie jak gabinety zabiegowe, izby przyjęć czy sale szpitalne konieczne jest zastosowanie odpowiedniej techniki i specjalistycznych środków, które nie uszkodzą różnego rodzaju instalacji i sprzętu znajdującego się w danym pomieszczeniu a zapewnią maksymalne pozbycie się drobnoustrojów i patogenów, które mogły by stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Dlaczego dezynfekcja pomieszczeń usług medycznych jest tak ważna?

Podczas wszelkich działań z miejsca n a miejsce przenoszone są miliardy bakterii, cząsteczek pleśni, grzybów i wirusów. Aby zapewnić zarówno pacjentom jak i pracującemu personelowi odpowiednie warunki, które nie będą stanowiły zagrożenia konieczne jest przeprowadzanie dezynfekcji pomieszczeń. Podstawą dbania o higienę i o czystość mikrobiologiczną jest zapobieganie kontaminacji drobnoustrojami chorobotwórczymi powierzchni wszystkich wyrobów medycznych, sprzętów, wyposażenia oraz samych pomieszczeń, w których przebywa pacjent.

Dezynfekcja pomieszczeń, w odróżnieniu od np. dezynfekcji narzędzi jest o tyle trudniejsza, że powierzchnia jest wielokrotnie większa, a jakość przeprowadzanych działań musi być równie skuteczna. Trudnością jest również fakt, że w wielu salach czy klinikach znajdują się sprzęty elektroniczne, aparaturę diagnostyczną i urządzenia, które nie mogą być potraktowane niektórymi produktami, dlatego wybór tego odpowiedniego nie może być przypadkowy.

Środki wykorzystywane do dezynfekcji pomieszczeń

dezynfekcja powietrzaŚrodkami jakie mogą być zastosowane do dezynfekcji mogą być preparaty takie jak Virusolve czy Chemisept Vir. Środki te posiadają aktywne substancje czynne, które gwarantują efektywne niwelowanie bakterii, grzybów, pleśni czy wirusów. Substancje te są gotowe do użycia, nie trzeba ich dodatkowo rozcieńczać czy rozpuszczać. Substancje aktywne sprawiają, że pozbycie się nawet najbardziej schowanych czy trudnych do zwalczenia drobnoustrojów będzie łatwe i szybkie. Środki te zostały sporządzone w taki sposób aby jednocześnie zapewnić maksymalną likwidację drobnoustrojów i jednocześnie nie powodować podrażnień układu oddechowego czy skóry. Niektóre produkty są dodatkowo ubogacone w składniki witaminowe i odżywcze, które podczas kontaktu ze skórą są w stanie ją pielęgnować. Preparaty stosowane do dezynfekcji pomieszczeń posiadają formuły, które są bezpieczne także dla osób zmagających się z alergiami lub dla tych, którzy źle reagują na wszelkie detergenty. Wykorzystanie specjalistycznych produktów takich jak Incidin Alcohol Wipe czy Velox Spray Teatonic jest całkowicie bezpieczne i praktykowane w wielu klinkach, szpitalach w całej Polsce, a dzięki swojej skuteczności cieszą się one rosnącym zainteresowaniem.

Sposoby dezynfekcji pomieszczeń

Dezynfekcja pomieszczeń z wykorzystaniem odpowiednich preparatów jest zazwyczaj relatywnie szybka i łatwa do wykonania. Niekiedy jednak konieczne jest wykorzystanie profesjonalnych technik aby oczyścić i maksymalnie zdezynfekować dany obszar. Jedną z proponowanych technik jest opryskiwanie, które zaliczane jest do metod dezynfekcji wilgotnej. Opryskiwacze umożliwiają bardziej równomierne przenoszenie preparatów mikrobójczych na powierzchnie poddawane dezynfekcji, co sprawia, że dany obszar jest jeszcze dokładniej oczyszczony. Do opryskiwania wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia przenośne lub jezdne, cechujące się różną siłą i rodzajem napędu. Inną metodą jest tzw mikrodyfuzja niskiej wilgotności. W urządzaniach jakimi są dyfuzory tworzona jest mgła, która działa silnie mikrobójczo. Tak rozpylony produkt jest w stanie oczyścić najdrobniejsze szpary  zakamarki, przez co całe pomieszczenie jest idealnie zdezynfekowane. Podobnie zadziała także technika suchej mgły. Ponadto wytwarzana sucha mgła, przy dużej dyspersji preparatu roboczego, jest całkowicie sucha co nie powoduje zmoczenia powierzchni,więc jest to szczególnie ważne w kwestii wyposażenia technologicznego.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.