Gdzie można zrobić badanie OCT oka?

skóra

Badanie OCT oka to jedno z najbardziej precyzyjnych narzędzi, jakimi dysponuje współczesna okulistyka. Stanowi nieocenioną pomoc w diagnostyce wielu schorzeń i monitorowaniu postępów ich leczenia.

Zalecono Ci przeprowadzenie OCT oka? Nie musisz obawiać się tego badania! Z tego artykułu dowiesz się, jak może przebiec Twoja wizyta w gabinecie okulisty, jak się do niej przygotować oraz jakich wyników spodziewać się na koniec tomografii.

Czym jest badanie OCT oka i jak przebiega?

Badanie OCT oka, czyli koherentna tomografia dna oka pozwala lekarzowi okuliście na obejrzenie zarówno przedniej, jak i tylnej strony gałki ocznej pacjenta, w tym plamki żółtej. W czasie badania do naszej twarzy zostanie przybliżone specjalne urządzenie. Należy oprzeć podbródek na zamontowanej przy nim podpórce i spojrzeć w soczewkę ustawioną naprzeciwko naszego oka. Przypomina ona wyglądem wizjer judasza w drzwiach.

Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne. Dzięki wysokiemu stopniowi bezpieczeństwa może być wielokrotnie powtarzane. Polega przede wszystkim na wypełnianiu poleceń lekarza, który poprosi nas o spoglądanie w różnych kierunkach i śledzenie przesuwającego się światła. Zazwyczaj OCT oka trwa około kilkunastu minut.

Wynik badania OCT oka ma postać barwnych, szczegółowych wydruków, które będą porównywane z wzorcowymi zdjęciami zdrowych i w pełni sprawnych gałek ocznych. Pacjent pozna stopień odchylenia kondycji swoich oczu od ustalonej normy. Wartości prawidłowe będą zaznaczone kolorem zielonym, obszary graniczne – żółtym, zaś kolor czerwony podkreśli wszystkie wykryte nieprawidłowości. Pamiętajmy jednak, że interpretacji wyników powinien dokonywać lekarz, dlatego to właśnie z nim należy wyjaśnić dręczące nas wątpliwości.

Wskazania do badania OCT oka

Koherentna wiązka światła wykorzystywana do tomografii dna oka pozwala na uzyskanie niezwykle wysokiej rozdzielczości obrazu. Lekarz może dzięki niej dokonać precyzyjnej analizy współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Sprzyja to wczesnemu wykryciu zmian jaskrowych, patologii budowy siatkówki i dokładnemu zbadaniu kondycji tarczy nerwu wzrokowego.

Tomografia dna oka jest stosowana przede wszystkim w diagnozowaniu i monitorowaniu jaskry. To niebezpieczne schorzenie prowadzi do zaniku nerwu wzrokowego i nieodwracalnej ślepoty. W porę zastosowane leczenie może jednak odwrócić ten proces. Chorzy na jaskrę doświadczają stopniowego zawężania pola widzenia. Sami przyzwyczają się do powolnych zmian i zazwyczaj dopiero bliscy zwracają im uwagę na fakt obijania się o meble, które powinny znajdować się w polu widzenia zdrowego człowieka.

Jaskra występuje najczęściej u osób po 60. roku życia. Ryzyko jej pojawienia się podnosi fakt spokrewnienia z innym chorym na jaskrę, krótkowzroczność oraz nadciśnienie lub zbyt niskie ciśnienie tętnicze. Dodatkowo wskazaniami do przeprowadzenia OCT oka są:

  • Podejrzenie retinopatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka w wyniku cukrzycy;
  • Obrzęk plamki żółtej;
  • Otwór w plamce żółtej;
  • Podejrzenie zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem pacjenta;
  • Podejrzenie nowotworu gałki ocznej;
  • Rozważanie, czy w dany pacjent kwalifikuje się do operacji okulistycznej, na przykład do przeszczepu rogówki.

OCT oka – jak się przygotować?

Tomografia dna oka nie wymaga od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań. W nielicznych przypadkach przed samym badaniem mogą zostać zastosowane krople rozszerzające źrenicę, jeśli lekarz okulista uzna, że poprawi to jakość uzyskiwanego obrazu.

Warto pamiętać, że taki preparat może powodować pogorszenie widzenia, zwiększoną wrażliwość na bodźce wzrokowe, a zwłaszcza jasne światło oraz utrudnienia w czytaniu. Objawy te ustępują po upływie średnio 4 godzin. Na wszelki wypadek możemy więc zadbać, byśmy zaraz po badaniu nie musieli prowadzić samochodu.

kontrola u okulisty

Z OCT oka można skorzystać zarówno podczas prywatnej wizyty w gabinecie, jak i NFZ, jeśli uzyskamy wcześniej stosowne skierowanie.

Gdzie udać się na badanie OCT oka w Jeleniej Górze?

Mieszkasz w powiecie karkonoskim i szukasz placówki, w której wykonywana jest nowoczesne badanie OCT? Jelenia Góra to jak najbardziej właściwy adres. Mieści się tam Centrum Medyczne Zabobrze zrzeszające doświadczonych lekarzy rodzinnych, internistów, pediatrów, neonatologów i aż 60 specjalistów z innych gałęzi medycyny, w tym okulistyki.