Gdzie kupić „pigułkę po”?

Pigułka po

Świadome macierzyństwo jest niezwykle doceniane przez kobiety w Polsce. Stąd też większość z nich regularnie stosuje antykoncepcję hormonalną lub zabezpiecza się przed niechcianą ciążą za pomocą innych środków. Warto jednak wiedzieć, że żadna z metod nie może zagwarantować pewności przed zapłodnieniem. W przypadku niefortunnych zbliżeń seksualnych, ryzyko zajścia w ciążę wzrasta. W takim momencie lepiej sięgnąć po tabletkę „dzień po”. Jak można otrzymać na nią receptę? Gdzie ją zrealizujemy?

Antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. tabletka „dzień po” od kilku lat dostępna jest tylko na receptę. Oznacza to, że nie można jak dawniej kupić jej w aptece na specjalne życzenie i konieczne jest wybranie się do lekarza, który wystawi odpowiedni dokumenty. Warto jednak wiedzieć, że lekarz ma prawo odmówić wystawienia recepty na antykoncepcję awaryjną, powołując się na tzw. „klauzulę sumienia”. Samą receptę również nie jest tak łatwo zrealizować, ponieważ w aptekach nie zawsze znajdziemy odpowiedni preparat. W jaki sposób zatem uzyskać tabletkę „dzień po”?

Co to jest antykoncepcja awaryjna i w jaki sposób działa?

Tabletka „dzień po” to skuteczny sposób, aby nie dopuścić do zapłodnienia po niefortunnym stosunku, podczas którego zawiodły inne metody, np. prezerwatywa. Zasady działa tabletki są proste – przede wszystkim hamuje ona owulację, dzięki czemu ryzyko nieplanowanej ciąży spada niemal do zera. Dodatkowo po jej zażyciu w organizmie kobiety zachodzą zmiany – wytwarza się śluz, zapobiegający zagnieżdżeniu się zarodka w macicy.

Aby jednak tabletka zadziałała, należy ją przyjąć w ściśle określonym czasie. Preparaty różnią się od siebie, dlatego w przypadku Escapelle należy zażyć ją do 72 godzin, a pigułkę „dzień po” EllaOne do 120 godzin od odbycia stosunku.

Kto może wypisać receptę na tabletkę „dzień po”?

Wbrew powszechnym założeniom receptę na antykoncepcję awaryjną może wypisać każdy lekarz – niezależnie od tego czy jest ginekologiem czy lekarzem rodzinnym lub pierwszego kontaktu. Taką receptę może wystawić również lekarz pracujący na oddziale nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Warto również wiedzieć, że pacjentka, która zdecydowała się na przyjęcie tabletki „dzień po” nie musi nawet osobiście pojawić się w gabinecie, tylko może poprosić o wypisanie recepty telefonicznie bądź podczas wizyty online w zdalnej przychodni.

Jest to o tyle komfortowe rozwiązanie, że niekiedy na wizytę u swojego ginekologa można czekać nawet kilka tygodni. Tabletkę „dzień po” należy przyjąć, w zależności od rodzaju hormonów, w ciągu 90 do 120 godzin. Niestety, lekarz może odmówić wystawienia recepty ze względu na swoje poglądy, powołując się na tzw. „klauzulę sumienia”. W tym momencie z pewnością przychodzą zdalne przychodnie, które po wypełnienie krótkiego formularza zdrowotnego, w ciągu godziny wystawiają e-receptę.

Gdzie można zrealizować receptę na tabletkę „dzień po”?

Receptę na koncepcję awaryjną można zrealizować w niemal każdej aptece. Żaden farmaceuta nie ma prawa odmówić sprzedaży tabletki jeśli pacjentka posiada wystawioną przez lekarza e-receptę. Co istotne – tabletkę „dzień po” można kupić również za granicą, we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskich. Jednak nie w każda zajmuje się sprzedażą antykoncepcji awaryjnej, stąd też realizacja recepty może zająć dłuższą chwilę.

Prawo zezwala również na realizację recepty na koncepcję awaryjną w aptekach internetowych, które mają również swoje oddziały stacjonarnie.

Jakie są warunku realizacji recepty w aptece?

Z racji tego, że tabletki „dzień po” nie można dostać nigdzie bez recepty wystawionej przez lekarza, konieczne jest w pierwszej kolejności jej zdobycie. Sama realizacja e-recepty powinna przebiec bez żadnych zakłóceń, a farmaceuta nie ma prawa odmówić jej sprzedaży.

Warto również wiedzieć, że recepta nie może zostać wypisana ręcznie przez lekarza ani samodzielnie wydrukowana przez pacjentkę. Lekarz, zgodnie z obowiązującym prawem, powinien wystawić pacjentce e-receptę, którą będzie mogła zrealizować w aptece po podaniu numeru pesel oraz czterocyfrowego kodu z wiadomości tekstowej.

Działanie tabletki w antykoncepcji awaryjnej uważa się za niezwykle skuteczne. Zażyta do 24 godzin zmniejsza aż o 98 procent szansę na zapłodnienie po niefortunnym stosunku. Dlatego zamiast szukać lekarza, który przyjmie pacjentkę w tak krótkim czasie, warto wykupić konsultację online w zdalnej przychodni i w ciągu godziny otrzymać e-receptę.