Fizjoterapeuta sportowy

fizjoterapeuta sportowy wrocław

Każdy sport, zwłaszcza ten uprawiany zawodowo, kończy się mniejszą czy większą kontuzją. Nie oznacza to końca kariery – wymaga pomocy fizjoterapeuty sportowego.

Fizjoterapia sportowa to mało popularna dziedzina, którą nierzadko porównuje się do rehabilitacji pourazowej. Bardzo często lekarz ortopeda wykorzystuje te pojęcia wymiennie, nie zdając sobie sprawy z tego, czym się różnią oba zawody. Podobnie jak trudno jest określić różnicę pomiędzy zwykłą fizjoterapią a fizjoterapią sportową. Czym zajmuje się profesjonalista?

Rehabilitacja a fizjoterapia sportowa – czym się różni?

Fizjoterapia nie ogranicza się, jak w przypadku rehabilitacji, do wykonania działań, które mają na celu powrotu do sprawnego funkcjonowania fizycznego i psychicznego po wypadku czy urazie. Fizjoterapia to przede wszystkim dostarczenie ciału odpowiednich bodźców, które mają sprawić, iż ustąpią wszelkie dolegliwości i ból. Nie jest natychmiastowa – zwłaszcza w przypadku poważnych kontuzji. Dodatkowo warto pamiętać, że fizjoterapia jest popularną formą rehabilitacji medycznej.

Rehabilitacja to szersze pojęcie, które obejmuje nie tylko powrót do zdrowia fizycznego, ale także psychicznego czy społecznego funkcjonowania po kontuzji. Z pomocą specjalisty jesteśmy w stanie wrócić do pierwotnego stanu. Swoje starania o powrót do zdrowia warto jednak zacząć od fizjoterapii.

Fizjoterapeuta a fizjoterapeuta sportowy – zakres działań

Zakres działań „zwykłego” fizjoterapeuty od specjalisty sportowego również się różni. Fizjoterapeuta sportowy zajmuje się przede wszystkim na wyeliminowaniu bólu związanego z przeciążeniem organizmu podczas wysiłku fizycznego. Za pomocą odpowiednio dobranych masaży i metod manualnych rozciąga i ugniata miejsca, które stały się przyczyną problemu.

fizjoterapeuta sportowy wrocław

Dodatkowo fizjoterapeuta szuka przyczyny powstawania kontuzji i nieustępującego bólu – może to być niewłaściwa technika uprawiania sportu, niedobrane obuwie czy po prostu nieostrożność podczas wykonywania ćwiczeń. Fizjoterapeuta sportowy uwzględnia wszystkie aspekty, które mogą być przyczyną bólu – sposób wykonywanych ćwiczeń, jakość odżywiania się zarówno w ciągu dnia, jak i przed treningiem, a także tryb życia. Kluczowy może się również okazać wiek pacjenta.

Fizjoterapeuta zajmuje się natomiast bólem, który niekoniecznie jest spowodowany uprawianiem sportu. Współcześnie są to głównie dolegliwości związane z siedzącym trybem życia, pracą przy komputerze, na niewygodnym krześle. Bóle kręgosłupa czy stawów stanowią tylko nieliczne z nich.

Specyfika pracy fizjoterapeuty

Profesjonalny fizjoterapeuta zajmuje się odkryciem przyczyny bólu, a także odkrycie w jaki sposób można skutecznie go wyeliminować. Podłoże dolegliwości może być uwarunkowane genetyczne, spowodowane chorobą czy urazami sportowymi. Nierzadko dochodzą do tego przeciążenia i nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Fizjoterapeuta, również sportowy, przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Następnie przeprowadza badania, które pomogą mu w opracowaniu indywidualnego planu działania w celu pozbycia się bólu. Zestawy ćwiczeń oraz przeprowadzanych zabiegów są ustalane dopiero po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji. Oczywiście wszystkie są wykonywane w profesjonalny sposób, bez szkód dla pacjenta i zwiększenia dolegliwości bólowych.

Kto może zostać fizjoterapeutą sportowym?

masaż leczniczy Wrocław

Nie każdy fizjoterapeuta może zostać fizjoterapeutą sportowym. Oczywiście kwestia nie ogranicza się jedynie do zdobytego wykształcenia – każdy musi ukończyć taką samą szkołę, w której poznaje nie tylko zagadnienia teoretyczne, ale również potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

Jak podaje Global Therapy, fizjoterapeuta sportowy już od początku swojej kariery skupia się głównie na urazach spowodowanych sportem. Nierzadko sam interesuje się różnymi dziedzinami aktywności fizycznymi bądź posiada doświadczenie czy przeszłość sportową. Dzięki temu ta część fizjoterapii towarzyszy mu od dłuższego czasu i znacznie ułatwia pracę z kontuzjami.

Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę sportowego?

Podobnie jak w każdej dziedzinie medycznej, nierzadko trudno jest znaleźć dobrego specjalistę, który w skuteczny sposób pomoże nam w pozbyciu się bólu. Poszukiwania można zacząć od zapoznania się z ofertą fizjoterapii w konkretnym mieście. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że dobry fizjoterapeuta przed przystąpieniem do wykonywania zabiegów zawsze przeprowadza szczegółowy wywiad.

Rozmowa będzie dotyczyła nie tylko problemu, ale również takich dziedzin życia jak aktywność fizyczna czy nawet sposobu odżywiania. Dopiero po tym będzie mógł opracować skuteczny i indywidualny plan rehabilitacji w celu zlikwidowania źródła dolegliwości.