EEG po nieprzespanej nocy – najważniejsze fakty
Masz w perspektywie badanie EEG i nie wiesz, czego dokładnie się spodziewać? Na początek warto wiedzieć, że nie ma potrzeby się przed tym badaniem niczego bać.
Jest ono wykonywane na tyle często, że stało się rutynową czynnością u osób, które go potrzebują. W tym artykule przeczytasz o przebiegu badania EEG, o tym jak wygląda przygotowanie do niego i o wszystkim, co warto na ten temat wiedzieć. Nie ma wątpliwości, że im większa wiedza, tym mniejszy strach, a więc zapraszamy do lektury.
Co to jest badanie EEG?
Na początku warto zdefiniować, czym dokładnie jest badanie EEG i do czego służy, aby móc zrozumieć, dlaczego należy się do niego przygotować w taki, a nie inny sposób. Badanie EEG to badanie neurologiczne, które ma za zadanie sprawdzić bioelektryczne czynności mózgu i układu nerwowego. Zaleca się je tym pacjentom, którzy zauważyli u siebie nieprawidłowości, które mogą być związane z działaniem tych obszarów ciała. Jakie objawy mogą być przyczyną potencjalnych schorzeń? Należy do nich padaczka, problem z pamięcią, zaburzenia koncentracji, a także omdlenia oraz problemy ze snem. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, warto od razu skonsultować to z lekarzem.
Badanie EEG jest wykonywane jednak również u tych osób, które przeszły już poważne choroby związane z mózgiem czy czaszką, takie jak rak mózgu. Chodzi tutaj o sprawdzenie fal mózgowych, dzięki czemu widać postępy w leczeniu, a u osób zdrowych ewentualne zaburzenia, które mogą zostać w ten sposób wykryte.
Przebieg badania EEG
To naturalne, że przed badaniem, któremu wcześniej pacjent się nie poddawał, pojawia się nerwowość, bo przecież każdy martwi się o swoje zdrowie i życie, a dla niektórych sam pobyt w placówce zdrowia jest źródłem stresu.
Jeśli boisz się badania EEG, bo jest ono związane z mózgiem, postaraj się zachować spokój, ponieważ nie jest to badanie bolesne, a więc nie będziesz odczuwać podczas niego bólu, a jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości, zdecydowanie lepiej jest je wykryć jak najwcześniej, aby rozpocząć leczenie i zwiększyć swoją szansę na jego powodzenie.
Podczas badania pacjent zakłada na głowę czepek, do którego przytwierdzone są elektrody, dzięki którym urządzenie rejestrujące będzie pokazywało zmiany zachodzące w mózgu. Na czepku rozprowadzany jest żel, dzięki któremu elektrody mogą pracować. Następnie pacjent kładzie się na leżance i nie powinien ruszać się w czasie badania. Centralne urządzenie, czyli elektroencefalograf odczytuje informacje na temat pracy mózgu. W drugiej części badania lekarz wykonuje kilka prób, które mają za zadanie pokazać pracę mózgu podczas doświadczania różnych bodźców.
Jak należy się przygotować do takiego badania? Jeśli specjalista zaleci badanie po nieprzespanej nocy, najważniejsze jest to, aby w nocy przed badaniem nie zasnąć. Jednocześnie warto poprosić kogoś bliskiego, aby spędził z Tobą czas, zabierając Cię na badanie. Jest to ważne, ponieważ osoba niewyspana z pewnością nie powinna siadać za kierownicę i nie powinna przemieszczać się sama, gdyż może po drodze zasnąć lub zasłabnąć ze zmęczenia.
Przed badaniem dobrze jest też zjeść standardowy posiłek oraz umyć włosy tego samego dnia lub najdalej dnia poprzedniego – wówczas skóra nie jest tłusta i badanie przebiega sprawniej. Oprócz tych ogólnych wskazówek lekarz powie wcześniej, co jeszcze warto zrobić, a czego nie wolno robić przed takim badaniem.
Artykuł powstał dzięki kochanski.biz.pl.