Dziecko też może znać zasady pierwszej pomocy!
Kursy pierwszej pomocy to z całą pewnością jedne z najczęściej przeprowadzanych instruktaży. Są organizowane podczas kursu prawa jazdy, w miejscach pracy oraz w szkołach.
W tym artykule skupiamy się na tym, dlaczego wprowadzanie zasad pierwszej pomocy w przedszkolach i szkołach jest przydatne i ważne. Choć może się wydawać, że są to umiejętności przypisywane głównie dorosłym, warto spojrzeć na to z szerszej perspektywy.
Pierwsza pomoc
Znajomość zasad pierwszej pomocy jest z pewnością kojarzona głównie z osobami dorosłymi, bo przecież wydaje się, że wyłącznie człowiek dorosły jest w stanie pierwszej pomocy udzielić. Nie jest to jednak prawda, ponieważ, po pierwsze, nawet po wzięciu udziału w kursie pierwszej pomocy nie każdy zapamięta to, czego się uczył, a po drugie, podczas sytuacji kryzysowej niektóre osoby nie potrafią się skupić i udzielić potrzebnej pomocy.
Właśnie między innymi z tego powodu warto uczyć ludzi pierwszej pomocy już od najmłodszych lat, aby stało się to dla nich umiejętnością naturalną, dobrze zakorzenioną w świadomości.
Zalety pierwszej pomocy w przedszkolu
Dzieci najmłodsze, uczęszczające do przedszkola kształtują swój świat już od tego młodego wieku, dlatego wszystko, co zostaje im wówczas przekazane, w jakiś sposób z nimi zostaje. Tak samo, jak uczą się liter, nazw podstawowych przedmiotów czy właściwego zachowania w społeczeństwie, mogą uczyć się pomocy innym.
Choć mogą nie być w stanie ułożyć cięższego od siebie człowieka w prawidłowej pozycji lub wykonać masażu serca, na pewno warto im przekazać, na czym polega pierwsza pomoc, po co jest wykonywana oraz co można zrobić, będąc w wieku przedszkolnym.
Dzięki temu dzieci zdobywają świadomość tego, że zdarzają się sytuacje niespodziewane takie jak zasłabnięcia i że można wówczas w jakiś sposób pomóc. Małe dzieci są w stanie wzywać pomoc – warto powiedzieć im, aby w razie wypadku krzyczały w celu zwrócenia uwagi na osobę ranną. Oprócz tego w dzisiejszych czasach większość kilkulatków potrafi obsługiwać urządzenia takie jak telefon, dlatego warto ich nauczyć numeru telefonu, pod który dzwoni się po karetkę.
Wiele dzieci potrafi działać w sytuacji kryzysowej znacznie lepiej, niż mogłoby się wydawać i wystukanie trzycyfrowego numeru jest w ich przypadku jak najbardziej możliwe. Oprócz tego można dzieciom pokazać proste czynności, które stanowią pomoc, np. podłożenie pod głowę osoby z padaczką czegoś miękkiego, dzięki czemu nie dozna ona dodatkowych obrażeń podczas ataku.
Nauka pierwszej pomocy w szkole
Jeśli już w przedszkolu małe dziecko będzie świadome, że w przypadku zasłabnięcia, wypadków czy jakiegoś ataku trzeba udzielić drugiej osobie pomocy, w szkole nie będzie to perspektywa budząca strach. Kiedy dzieci chodzą do szkoły podstawowej, mają od siedmiu do kilkunastu lat.
Są one więc coraz bardziej świadome otaczającego ich świata, coraz silniejsze i mają coraz większą wiedzę na każdy temat.
Dzięki temu warto uczyć ich wówczas pierwszej pomocy pod taką postacią, pod jaką poznają ją dorośli i powtarzać takie zajęcia co jakiś czas, aby stało się to naturalną umiejętnością i aby mogły sobie przypominać kolejność wszystkich czynności, bo przecież nie robiąc tego na co dzień, można zapomnieć niektóre elementy. Nie ma wątpliwości, że dziecko czy nastolatek znajdujący się na miejscu wypadku jest w stanie zadziałać i pomóc osobie rannej.