Dobry psychoterapeuta – co to znaczy, jak znaleźć, po czym poznać

dwie-kobiety-podczas-sesji-terapeutycznej-przy-stoliku-zapytujemy

Cechy dobrego psychoterapeuty

Psychoterapeuci są dziś szczególnie cenionymi specjalistami. Obecnie, wciąż narasta problem związany z zaburzeniami psychicznymi u wieli osób. Niezależnie od wieku, płci, pracy oraz stylu bycia – każdy z nas może mieć kiedyś potrzebę udania się do specjalisty. Problemy dotyczące natury psychicznej są szczególnie ciężkie. Każda osoba, która cierpi na stany depresyjne, nerwicowe lub lękowe, może mieć znacznie utrudnione życie. Właściwe funkcjonowanie jest bardzo zaburzone wtedy, gdy poziom serotoniny drastycznie spada, a my nie możemy przestać się bać lub/i odgonić od uciążliwych myśli, lęków i innych problemów.
Najlepszym rozwiązaniem dla takich problemów, jest skorzystanie z usług dobrego psychoterapeuty.
Czym się wyróżnia dobry psychoterapeuta od reszty? – Istnieje wiele zasadniczych różnic pomiędzy ‘zwykłym’ psychologiem, a terapeutą, który faktycznie pomoże nam pokonać własne problemy. Naprawdę dobry specjalista, będzie potrafił nas wysłuchać i zgłębić się nie tylko w nasze przeszłe i teraźniejsze problemy. Psycholog ma za zadanie również poznać nasze reakcje oraz stanowisko w konkretnych sytuacjach. W większości przypadków, należy zmienić podejście i negatywne myślenie pacjenta.

Jednak nie jest to wszystko. Odpowiednio wybrany psychoterapeuta musi również mieć właściwą wiedzę i doświadczenie w pracy z pacjentem. Przeprowadzanie psychoterapii jest długim i wymagającym procesem. Obie strony muszą chcieć wprowadzić konkretne zmiany, by polepszyć jakość życia pacjenta i pomóc pozbyć się problemów.

Inną, równie ważną cechą, jest  odpowiednie podejście. Psycholog powinien być miły i ciepły dla każdego pacjenta. Osoby, które przychodzą po pomoc do specjalisty, są bardzo poranione i pełne obaw. Pierwsza wizyta powinna więc rozwiać wszelkie wątpliwości. Psychoterapeuta powinien również zachęcić każdego pacjenta do głębszej rozmowy.

Jak go znaleźć?

Dziś, ze względu na wzmożone zapotrzebowanie na usługi psychoterapeutów. Ilość prywatnych gabinetów i poradni psychologicznych stale rośnie. Nietrudno jest więc znaleźć dobrego psychologa. W Internecie, możemy natrafić na niejedną porównywarkę, w której zawarte będą opinie i oceny dotyczące konkretnych gabinetów psychologicznych oraz osób działających na własną rękę. Z racji tego, iż w Internecie można dziś znaleźć praktycznie wszystko, dość łatwo można natrafić na dobrego specjalistę, który będzie się cieszył pozytywnymi opiniami i ocenami.

Podczas szukania odpowiedniego specjalisty, warto zwrócić uwagę na jego dostępność. Niektórzy psychoterapeuci mogą mieć bardzo odległe terminy oczekiwania. W takim przypadku, możemy szukać do skutku na stronach internetowych. Jednak równie dobrym sposobem na znalezienie specjalisty, jest poradzenie się naszego lekarza rodzinnego. Lekarz lub internista, będą w stanie pomóc nam znaleźć właściwego psychoterapeutę.
Wiele jest osób, które mogą polecić nam dobrego psychologa. Terapeuta jest osobą, która pomaga wielu ludziom. Poprzez natężenie problemu, jakim jest depresja i różnorodne zaburzenia psychiczne, coraz więcej jest psychoterapeutów. Gabinety codziennie odwiedza ogromna ilość pacjentów. Dość łatwo możemy dowiedzieć się, gdzie przyjmuje najlepszy specjalista, do którego warto iść.

Po czym poznamy dobrego terapeutę?

Każda wizyta w gabinecie psychoterapeuty, powinna być dla nas odprężająca. Pacjenci nie powinni się stresować lub obawiać. Jest to szczególnie ważne przed pierwszą wizytą. Rolą każdego psychologa powinno być niesienie pomocy i stanowienie oparcia psychicznego dla pacjenta. Jeśli udajemy się na wizytę do specjalisty, który jest godny polecenia, na pewno będziemy spokojniejsi o przebieg pierwszego spotkania.

Dobry psychoterapeuta będzie posiadał same opinie oraz oceny, jakie wystawiane są na portalach przez dawnych pacjentów. Jednak nie tylko to powinno przemawiać do osób, które dopiero stoją przed wyborem. Dla każdego terapeuty, najważniejszy jest pacjent i jego problemy. Często, na stronach prywatnych gabinetów lub przychodni i poradni, możemy zapoznać się z szeroką ofertą terapeutów.

W trakcie trwania terapii, zadaniem psychoterapeuty, jest ‘wyciąganie’ z nas coraz to nowszych informacji dotyczących naszego samopoczucia oraz problemów, które mogą być wynikiem przeżytych wcześniej traum. Dobry terapeuta będzie chciał poznać jak najwięcej szczegółów i metod radzenia sobie z naszymi problemami. Im więcej informacji posiada psycholog, tym lepiej będzie mógł znaleźć odpowiednie rozwiązanie.