Dobry ortopeda dziecięcy – jak przebiega wizyta u tego specjalisty?

Ortopeda dziecięcy Wrocław

Wizyta u ortopedy razem z dzieckiem to coś, do czego nie zawsze przywiązujemy wagę. Warto to zmienić, dlatego że regularne kontrole pomagają w porę wykryć nieprawidłowości i im zapobiegać, zanim rozwiną się w coś poważniejszego, wymagającego operacji. Jak należy przygotować dziecko do wizyty? Jak wygląda wizyta u ortopedy dziecięcego?

Przygotowanie dziecka do wizyty

Nie polega ono tylko na umówieniu spotkania i przyjściu na czas. Zgromadź dokumentację medyczną dziecka, aby móc odpowiedzieć na pytania lekarza, zadawane podczas wywiadu zdrowotnego. Jeśli dziecko ma za sobą poważne schorzenia lub obecnie się z jakimś zmaga, należy poinformować o tym lekarza. Obok tego sporządź listę leków zażywanych regularnie przez dziecko (jeśli takie są), przekaż informacje o ewentualnych uczuleniach i wszelkie informacje, które mogą mieć znaczenie dla lekarza. Jeśli wiesz już, jakie badania należy wykonać przed pójściem na wizytę, nie czekaj, aż zleci je ortopeda, lecz wykonaj je zawczasu, by tym szybciej przejść do diagnozy i leczenia.

Jak przebiega wizyta u ortopedy dziecięcego?

Ortopeda dziecięcy to specjalizacja nieco inna niż w przypadku zwykłego ortopedy, zajmującego się schorzeniami u dorosłych. Dlaczego? Głównym powodem jest to, że w przypadku dziecka, lekarz ma do czynienia z szybko rozwijającym się organizmem, u którego różne urazy muszą być traktowane inaczej, niż u osoby dorosłej. Do tego, liczy się odpowiednie podejście do dziecka, a to już niekoniecznie jest cecha, której można się nauczyć. Jak zatem wygląda wizyta?

Wszystko zaczyna się klasycznie od wywiadu zdrowotnego. Lekarz zapyta o przebyte urazy, choroby, zażywane leki, naturę problemu, a także sprawdzi wyniki zrobionych już dotychczas badań. Konsultacja ortopedyczna polega przede wszystkim na sprawdzeniu, czy nie występują wrodzone wady rozwojowe. Szczególnie istotny staje się tu również przebieg ciąży oraz porodu, zwłaszcza że gdy doszło do komplikacji przy porodzie, może to przekładać się na podniesione ryzyko wystąpienia wady u dziecka.

Dalsza część to badanie zasadnicze, podczas którego lekarz ocenia prawidłowość ruchów dziecka podczas chodzenia lub wykonywania określonych czynności. Może np. kazać dziecku wykonywać skłony lub przysiady, a także oceniać prawidłowość ruchu biernego, czyli wykrywać nieprawidłowości, sterując kończynami dziecka.

Na koniec lekarz może sprawdzić także siłę mięśni. Polega to na tym, że dziecko wykonuje ruchy, a lekarz stara się je zablokować. Pomaga to w wykryciu zaburzeń i może dawać podstawę do decyzji o zleceniu dodatkowych badań RTG lub USG, dlatego też, jeśli masz pewność, że są one niezbędne, wykonaj je zawczasu.

Gdzie szukać najlepszych ortopedów dziecięcych?

Jak już była o tym mowa, ortopeda dziecięcy oprócz szerokiej wiedzy musi mieć również odpowiednie podejście. Dziecko musi oswoić się z gabinetem i lekarzem, w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że nie da się ono zbadać. Obok tego weź też pod uwagę usługi przychodni prywatnych. Choć potrafią być one kosztowne, są one często bez porównania lepsze, a do tego lekarze często są w stanie poświęcić swoim pacjentom więcej uwagi. Ważne jest sprawdzanie opinii na temat wybranego lekarza – będą one całkiem wiarygodnym źródłem informacji od osób, które już miały okazję odbyć wizytę w placówce.

Możesz też zajrzeć na stronę praktyka24.pl, na której znajdziesz kontakt do specjalistów z różnych dziedzin, dostępnych przez całą dobę. Jest to bardzo ważne w nagłych przypadkach, kiedy nie możemy sobie pozwolić na czekanie. Naszym pacjentom zapewniamy pełną dyskrecją i rzetelne, indywidualne podejście.