Dlaczego kręci nam się w głowie?

zawroty głowy

Zawroty w głowie to popularny problem wielu osób, który często jest bagatelizowany. Uczucia jak na karuzeli mogą być jednak sygnałem wielu poważnych schorzeń. Czy zawroty w głowie podczas wstawania z łóżka też są niebezpieczne? Sprawdźmy to.

Co powoduje zawroty w głowie?

Kręcenie się w głowie i zaburzenia równowagi to częsty problem zarówno młodych, jak i starszych ludzi. Mogą mieć różne przyczyny. W zależności od wieku, częstotliwości oraz siły zawrotów mogą być spowodowane wahaniami ciśnienia, zażywanymi lekami, migreną, ale także wywołane przez alkohol lub zmianę pozycji ciała. Uczucie jak na karuzeli może pojawić się nagle lub być poprzedzone innymi sygnałami. Częste objawy, które towarzyszą zawrotom w głowie to tzw. dzwonienie w uszach oraz nudności.

Wrażenie kręcenia się w głowie, które pojawiło się sporadycznie, nie powinno budzić paniki. Do lekarza powinny zgłosić się jednak osoby, które zauważą nieczęste, ale bardzo silne zawroty głowy, a także osoby, którym ten problem zaczyna doskwierać zbyt często.

Zawroty w głowie a błędnik

ból głowy

Pomoc w rozpoznaniu przyczyny bólu oraz porady wykwalifikowanych specjalistów takich jak: nefrolog, endokrynolog czy stomatolog w Sosnowcu – oferuje Centrum Uni-Med

Czy wiesz, że winowajcą zawrotów w głowie jest błędnik? Jest to mały element ucha wewnętrznego, który jest niezwykle ważnym narządem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Często nie wiemy lub nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia, dopóki nie zacznie funkcjonować nieprawidłowo. Co więcej, błędnik jest odpowiedzialny za zachowanie równowagi oraz odbieranie wrażeń słuchowych. Oprócz nieprawidłowości w działaniu błędnika, za zawroty w głowie może być odpowiedzialne także nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, ale także nowotwory.

Jak powstają zawroty głowy?

Jednostronnie, częściowo lub, w najgorszym przypadku, całkowicie uszkodzony błędnik wprowadza ciało w stan nierównowagi. Człowiek odczuwa wtedy ruch, który nie jest jednak wynikający z otaczającej go rzeczywistości. Stan, o którym mowa, czyli zawrót głowy, nie występuje w przypadku gdy zakończenia nerwowe – lewego i prawego błędnika są w normie. W przypadku gdy nierównowaga jest wywołana przez rzeczywisty czynnik środowiskowy, np. krzesło, odruchy są prawidłowe. Dopiero wykonanie ruchu w ośrodku koordynacyjnym sprawia, że organizm jest wprowadzony w stan nierównowagi, a my odczuwamy kręcenie się w głowie. Wyróżnia się dwa rodzaje zawrotów w głowie, podzielone na układowe oraz nieukładowe. Układowe – występują, gdy mamy wrażenie, że to my kręcimy się w stosunku do otoczenia (lub odwrotnie), natomiast nieukładowe – wyróżniają się tym, że towarzyszy im uczucie niestabilności przy chodzeniu oraz niemożliwość utrzymania równowagi.

Kiedy zacząć leczyć zawroty?

Wbrew obiegowej opinii, zawroty głowy nie są zjawiskiem, które „samo przejdzie”. Do lekarza powinien wybrać się każdy, kto zauważy częste i silne zawroty głowy. Dodatkowo, osoby, które doświadczyły pierwszy raz uczucia kręcenia się w głowie podczas codziennej, wykonywanej spokojnie czynności także powinny wybrać się do specjalisty. Nieprawidłowe działanie błędnika może być objawem wielu poważnych schorzeń i chorób, np. choroba Meniere’a, zaburzenia słuchu, padaczka, czy prezbiastazja, które warto wcześnie wykryć.