Dietetyk a psychodietetyk – co ich różni?

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach wśród wielu ludzi rośnie świadomość żywieniowa. Patrzą oni na to, co jedzą i chcą dbać o nawyki żywieniowe, ale czasem ciężko jest zadbać o ten aspekt samemu. Z pomocą przychodzą dietetycy, jednak nie zawsze są oni w stanie pomóc wszystkim ze względu na to, że dbanie o dietę to przede wszystkim kwestia mobilizacji, dlatego warto zasięgnąć również pomocy psychodietetyków, gdyż wbrew pozorom zawody te nieco się od siebie różnią. Zobaczmy czym.

Kim jest dietetyk?

Jest to specjalista od żywienia, który zna się dokładnie na wszystkich fizycznych aspektach ludzkiego organizmu. Ponadto zna wszystkie właściwości produktów spożywczych, dlatego wie, w jakich przypadkach zalecić odpowiednie pożywienie, by człowiek czuł się syty, pełen sił i zdrowia.

Udając się do dietetyka, zostajemy przepytani z naszych oczekiwań i planów na współpracę (określamy czy chcemy schudnąć, zdrowiej się odżywiać, przytyć itp.). Specjalista przeprowadza wywiad i na jego postawie tworzy dla nas jadłospis oraz plan działania i na tym jego rola praktycznie się kończy. To my dbamy później o trzymanie się tego jadłospisu i co jakiś czas meldujemy dietetyka o naszym samopoczuciu, chęci wprowadzenia zmian oraz rezultatach diety. Czasem jednak dzieje się tak, że sami nie potrafimy trzymać się tego planu i po kilku tygodniach całkowicie z niego rezygnujemy, marnując czas i pieniądze. Wówczas dużo lepiej wybrać się do drugiego specjalisty.

Kim jest psychodietetyk?

Psychodietetyk to osoba, która swoimi umiejętnościami nie odbiega znacznie od zwykłego dietetyka, gdyż też musi się znać na właściwościach żywności i fizjologii człowieka, aczkolwiek do jego kompetencji dochodzi również znajomość ludzkiej psychiki, jak sama nazwa wskazuje. Dzięki temu specjalista jest w stanie nie tylko ułożyć dla nas odpowiednią dietę, ale również pomagać nam przez cały okres jej wdrażania i trzymania.

Sesje z psychodietetykiem są dużo częstsze ponieważ podczas nich opowiadamy nie tylko o naszym fizycznym samopoczuciu, ale także o naszej psychicznej relacji z jedzeniem – o tym w jakich momentach jemy, jak posiłek wpływa na nasz humor, w jakich przypadkach tracimy motywację itp. Dzięki temu czujemy duże wsparcie podczas zmiany nawyków żywieniowych i łatwiej jest je wdrożyć w życie.

Jakie kwalifikacje musi mieć psychodietetyk?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Tego rodzaju specjalistą może zostać osoba, która ukończyła studia z zakresu psychologii i doszkoliła się w dziedzinie dietetyki, bądź odwrotnie, studiująca dietetykę i szkoląca się w psychologii. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od tego co psychodietetyk studiował, na to będzie zwracał większą uwagę podczas terapii. Jeśli więc była to psychologia, to kwestia naszego samopoczucia będzie dla niego najważniejsza, jeśli zaś dietetykę, to zdrowy układ pokarmowy będzie dla niego priorytetem. Choć wiadomo, że nie jest to regułą.

Czym różnią się te zawody?

Jak można już zauważyć dietetyk skupia się bardziej na fizycznych aspektach naszej diety, zaś psychodietetyk na psychicznych. Warto jednak dodać, że do dietetyków udają się najczęściej osoby mające problemy z wagą, chorobami metabolicznymi czy z rozpoczęciem zdrowego trybu życia.

Natomiast jak stwierdza psychodietetyk w Gdańsku, do jego gabinetu trafiają osoby mające niewłaściwą relację z jedzeniem i własnym ciałem, tzn.:

  • Cierpią na zaburzenia odżywiania, np. anoreksja, bulimia,
  • Nie czują się dobrze ze swoją wagą
  • Nie mają motywacji w zmianie nawyków
  • Posiadają nieprawidłowe nawyki żywieniowe,
  • Zajadają negatywne emocje
  • Nie akceptują siebie

Takim osobom dietetyk nie za bardzo jest w stanie pomóc, zaś psychodietetyk jest idealnym specjalistom do tego typu przypadków, więc jeśli tylko doświadczamy powyższych problemów, to warto od razu udać się do psychodietetyka.

Podsumowanie

Widać więc, że zawody takie jak dietetyk i psychodietetyk nie są do siebie nazbyt podobne. Każdy specjalista pomaga w inny sposób i tylko od nas oraz naszych oczekiwań co do zmiany nawyków żywieniowych zależy do kogo najlepiej się udać, by jeść zdrowo zarówno fizycznie, jak i psychicznie.