Dermatolog – jak nam może pomóc?

skora-ciala

Dermatolog, zajmujący się funkcjami i chorobami skóry, może nam pomóc, gdy wykryjemy na swojej skórze niepokojące barwy czy krosty. Możemy wybrać się do dermatologa po otrzymaniu skierowania od lekarza rodzinnego. Zależy też do jakiego specjalisty się wybieramy. Każdy dermatolog może zajmować się różnymi specjalizacjami w swojej dziedzinie. Jeżeli mamy okropny problem z cerą i nie możemy się go pozbyć od lat, warto udać się do kosmetologa. Jeśli natomiast zauważyliśmy, że nasze dziecko ma poważne zmiany skórne – udamy się na pewno do poradni pediatrii dermatologicznej.

Kto może nam go polecić?

Dermatologa może polecić nam najczęściej jeden z członków naszej rodziny. Jeżeli w naszej rodzinie nikt nie ma problemów związanych ze skórą, zawsze możemy liczyć na przyjaciół oraz znajomych. Dużo także pomoże nam udział w dyskusji na forum internetowym. O dermatologa możemy spytać naszego lekarza rodzinnego. Jeżeli chcemy znaleźć dermatologa bardzo pilnie, w Internecie znajdziemy mnóstwo propozycji różnych lekarzy dermatologów z wyuczonymi specjalizacjami. Na takich stronach zobaczymy również opinie i ocenę konkretnych lekarzy. Oczywiście możemy sobie sami wybrać dermatologa, który według nas spełnia wszystkie możliwe oczekiwania.

skora-mezczyzny

Stały lekarz

Najlepiej mieć stałego lekarza, który zna naszą kartę i historię wszystkich przebytych chorób. W momencie, gdy będziemy mieli problem związany ze zmianami skórnymi, lekarz, który nas zna, może nam powiedzieć o wiele więcej i wyciągnąć wnioski z poprzednich chorób czy infekcji. Jeżeli do tego samego dermatologa zapisani są członkowie naszej rodziny, to w tym momencie lekarz ma bardzo dobry punkt odniesienia. Wiedząc na to chorują pozostali członkowie naszej rodziny i na co chorujemy my, lekarz może bardzo szybko wyjaśnić, co nam dolega i przepisać odpowiednie leki.

Zmiana lekarza

Jeżeli mamy sytuację w której musimy lub chcemy zmienić dermatologa na innego, konieczne jest rozważenie takiej decyzji. Jeżeli przeprowadzamy się daleko od aktualnego miejsca zamieszkania, taka zmiana będzie niestety potrzebna. W momencie natomiast, gdy zmieniamy lekarza z powodu naszego dermatologa i sposobów jego leczenia – musimy po prostu wybrać lepszego. Takie zmiany są czasami konieczne, żeby nowy lekarz mógł zobaczyć coś więcej, lub spojrzeć na nasze infekcje od zupełnie innej strony.

Z jaka sprawą możemy udać się do dermatologa?

Wizyty kontrolne są podstawą, jeżeli chcemy być pewni swojego stanu zdrowia. Są różne powody wizyt u dermatologa. Pierwszą z nich może być problem młodzieńczego trądziku i inne podobne związane z dorastaniem. Wrodzone lub dziedziczne problemy, takie jak nadmierna potliwość czy znamiona na skórze również są podstawą do odwiedzin dermatologa. Jakiekolwiek uszkodzenia biologiczne czy mechaniczne skóry także należałoby skonsultować z dermatologiem, który poleci nam odpowiednie specyfiki w celu złagodzenia bólu i uśmierzenia skutków nieszczęśliwego wypadku.


Konsultacja merytoryczna: gabinet Aw-Derma we Wrocławiu.

aw-derma