Czym zajmuje się technik dentystyczny?

technik dentystyczny tworzący protezę

Technicy dentystyczni produkują protezy dentystyczne, w tym mosty, korony i protezy. Konstruują te urządzenia na podstawie odcisków zębów zrobionych przez dentystów i higienistki dentystyczne. Technicy dentystyczni przestrzegają również pisemnych i ustnych instrukcji stomatologów. Zazwyczaj sami nie mają bezpośredniego kontaktu z pacjentami.

Najważniejsze fakty o pracy techników dentystycznych

Technicy dentystyczni specjalizują się w tworzeniu aparatów ortodontycznych, koron, mostów, całkowitych i częściowych protez, a także wypełnień ceramicznych. Zazwyczaj pracują oni na pełny etat. Większość techników dentystycznych pracuje w małych laboratoriach, ale niektórzy pracują w miejscach zatrudniających setki techników. Ten zawód ma doskonałe perspektywy pracy.

Codzienne obowiązki techników dentystycznych

Na podstawie ogłoszeń o pracę można wywnioskować jakie są podstawowe obowiązki w tym zawodzie. Jest to między innymi kształtowanie i zalewanie modeli protez, wykonywanie porcelanowych licówek – koron, stałych protez dentystycznych, a także odbudowa implantów oraz koron pełnoceramicznych przy wykorzystaniu technik ceramiczno-metalowych.

Technicy na co dzień wykonują protezy całkowite i częściowe z implantami lub bez nich. Tworzą dokładne modele na podstawie wytycznych przekazywanych przez lekarzy dentystów. Prowadzą też dokumentację laboratoriów dentystycznych i przygotowują raporty z działań.

Jak zostać technikiem dentystycznym?

Jeżeli chcemy zostać technikiem dentystycznym najlepiej jest skończyć szkołę policealną, taką jak Policealne Studium Techniki Dentystycznej w Zielonej Górze. Bardzo ważne jest to, aby szkoła posiadała akredytację Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzania egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe technika dentystycznego. Dzięki temu po jej ukończeniu i zdaniu egzaminów możemy legalnie pracować w zawodzie.

Jakie umiejętności powinien posiadać technik dentystyczny?

Technicy dentystyczni przede wszystkim muszą posiadać zdolności manualne. Muszą kształtować protezy, a to bardzo precyzyjna praca. Wymaga pracy rękoma i utrzymywania ich stabilnie przez długi czas – powinniśmy być na to przygotowani.

W tym zawodzie będziemy musieli wykazywać się dbałością o szczegóły. Niezwykle istotne jest przestrzeganie wszystkich, nawet najdrobniejszych, zaleceń dentysty i dokładne ich odwzorowywanie.

proteza

Ze względu na to, że jako technik dentystyczny odwzorowujemy wytyczne stomatologa, musimy umieć słuchać i czytać ze zrozumieniem. Jest to niezbędne, żeby nasze realizacje zawsze odpowiadały temu, co zostało nam zlecone. Musimy też być w stanie zrozumieć pisemną dokumentację, zlecenia pracy i recepty od dentystów.

Terminowe ukończenie każdej pracy będzie niezwykle istotne dla każdego gabinetu stomatologicznego, z którym będziemy współpracować. Z tego względu będzie się liczyć umiejętność zarządzania naszym czasem.

Jak w każdej pracy przyda nam się umiejętność krytycznego myślenia. Kiedy napotkamy problem musimy rozważyć wszystkie możliwe rozwiązania i wybrać to najlepsze.

Przydatne będą też umiejętności interpersonalne, ponieważ niektóre zadania wymagają współpracy z innymi technikami.

Jakie są oczekiwania pracodawców wobec techników dentystycznych?

W ogłoszeniach o pracę dla techników dentystycznych często pojawiają się takie wymagania jak: dobre umiejętności komunikacyjne, wykształcenie na kierunku technik dentystycznych, asysta stomatologiczna, higiena zębów lub doświadczenie w tym obszarze oraz motywacja do pracy.

Często jako mile widziane umiejętności pojawia się komunikatywna znajomość języka angielskiego lub programów CAD/CAM.

Czy praca technika dentystycznego będzie dla nas odpowiednia?

Jeżeli szukamy pracy, która zapewni nam bezpieczeństwo finansowe i stabilność to technik dentystyczny będzie dobrym wyborem. Wiele osób docenia to, że pracując głównie polegają na sobie i swoich zdolnościach. To bardzo przyjemny zawód, na który jest zapotrzebowanie na rynku.