Czym jest paradontoza i jak ją wyleczyć?
Wiele osób troszcząc się o zęby skupia się jedynie na uniknięciu próchnicy, jak najgroźniejszej z chorób jamy ustnej. Należy jednak pamiętać o jeszcze jednej, znacznie częstszej, chorobie — paradontozie. Warto znać objawy tej choroby oraz wiedzieć, w jaki sposób ją leczyć.
Czym jest paradontoza?
Paradontoza to choroba występująca u 90 procent Polaków. Jej objawy nasilają się po 35. roku życia. Paradontoza to choroba przyzębia — tkanek, które odpowiadają za umocnienie zębów w szczęce. Choroba ta rozwija się niezauważona. Jednak z czasem możemy bagatelizować drobne objawy. Najważniejsze, by zorientować się w porę, przed utratą zębów.
Jakie są objawy paradontozy?
Pierwszymi objawami paradontozy, które szczególnie odczujemy, będą: nieświeży oddech oraz delikatne zaczerwienienie bądź obrzęk dziąseł i występujące podczas szczotkowania krwawienie. Wspomniane dolegliwości nie trwają długo, znikają same lub zaleczamy je medykamentami dostępnymi bez recepty sądząc, że to najzwyklejsza drażliwość dziąseł. Nieświeży oddech, obrzęk dziąseł i krwawienie podczas szczotkowania stanowią początki rozwoju paradontozy. Następuje atak na tkanki miękkie. Warto na tym etapie zareagować i zabezpieczyć się przed rozwojem choroby.
W jaki sposób leczyć pierwsze objawy paradontozy?
Aby zapobiec rozwojowi paradontozy przede wszystkim zadbaj lepiej o higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów powinno odbywać się od dwóch do trzech razy dziennie. Nawet, kiedy dziąsła są podrażnione i krwawią. Warto w tym czasie sięgnąć po szczoteczkę z miękkim włosiem. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust. Te ostatnie pozwolą dotrzeć i zdezynfekować trudno dostępne miejsca. W kolejnym kroku warto udać się na usunięcie kamienia nazębnego. Ten stwardniały osad, który oblepił szkliwo powstał z resztek jedzenia i namnaża bakterie. Początkowo osad może być mało widoczny, jednak z czasem wywołuje przebarwienia. Usunięcie kamienia wykona stomatolog — zabiegi, które temu pośredniczą to skaling oraz piaskowanie. Zabieg usuwania kamienia powtarza się zwykle co pół roku. Istotna jest również pewna zmiana stylu życia. Warto ograniczyć mocna kawę i herbatę, które stanowią główną przyczynę powstawania kamienia nazębnego. Zrezygnowanie z papierosów poprawi również kondycję dziąseł. Zęby zostaną lepiej ukrwione, polepszy się regeneracja i odporność na infekcje
Kolejne stopnie zaawansowania paradontozy
W kolejnych fazach paradontozy pojawi się nadwrażliwość na ciepłe oraz zimne dania i napoje, a także bóle i stany zapalne dziąseł. To moment, gdy należy wybrać się do stomatologa. Ważne, by rozpocząć przyjmowanie antybiotyku. W kolejnych fazach choroby zęby mogą zostać tak silnie odsłonięte przez dziąsła, że nawet te zdrowe zaczną się chwiać i wypadać. Ważne, by dowiedzieć się, w jaki sposób myć w takim stanie zęby i dostosować się do terapii zaleconej przez stomatologa.
Zęby to podstawowy narząd, z którego korzystamy każdego dnia. Piękne zęby są podstawą do tego, by czuć się komfortowo we własnym ciele. Jednak chroniąc się przed próchnicą możemy zapomnieć o innych chorobach uzębienia, które nam grożą. Paradontoza to cicha choroba, początkowo niepozorna, jednak może doprowadzić do utraty zębów. Bardzo istotne, by odpowiednio szybko reagować, poprawić higienę jamy ustne i stosować się do porad lekarza. Wówczas unikniemy dalszym powikłaniom, a nasze zęby pozostaną zdrowe na wiele lat.