Czy wiesz, że ćwiczenia oddechowe mogą usprawnić Twój metabolizm?

warsztaty oddechowe

Procesy metaboliczne zachodzą w naszym organizmie praktycznie nieustannie, a na ich temat krąży wiele mitów, przez które nie dbamy o naszą przemianę materii w pełni prawidłowo. Dzięki prawidłowo funkcjonującym procesom metabolicznym utrzymujemy stałą wagę, a współtworzące metabolizm procesy anaboliczne (budulcowe) oraz kataboliczne (odpowiedzialne za dysponowanie zasobami energetycznymi). Jak zatem dbać o prawidłową przemianę materii? Jak w tym mogą pomóc ćwiczenia oddechowe?

Czym jest terapia oddechowa?

Okazuje się, że współczesne społeczeństwo ma naprawdę niewielką wiedzę na temat świadomego i prawidłowego oddychania, a to, co zdawałoby się, że “wiemy”, jest w dużej mierze zbiorem mitów. Znacząco przekłada się to na nasz stan zdrowia i samopoczucie. Niewłaściwy sposób oddychania przyczynia się w dużej mierze do zmęczenia, bólów głowy, większej i szybszej zadyszki podczas treningów, a nawet niewłaściwego funkcjonowania metabolizmu, co za chwilę omówimy nieco szerzej.

Terapia oddechowa to różne ćwiczenia, dzięki którym uczymy się tego, jak wyglądają techniki prawidłowego oddychania, a regularne ich stosowanie pozwala nam w znaczący sposób poprawić samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Ćwiczenia oparte są często o metodę opracowaną przez lekarza Konstantina Butejkę, która zakładała leczenie chorób wynikających z tzw. hiperwentylacji. Boryka się z nią większość z nas, a mówiąc prościej, oznacza to, że oddychamy “za dużo”. Nasze oddechy są za częste, a w efekcie zmienia się ilość gazów we krwi, paradoksalnie spada ilość tlenu dostarczanego do komórek (chociaż w powszechnym mniemaniu wydawałoby się, że jest na odwrót), a nawet dochodzi do zwężenia mięśni gładkich, otaczających drogi oddechowe.

techniki oddychania

Prawidłowe techniki oddychania a prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu 

Przechodzimy wreszcie do sedna artykułu, czyli opisania najważniejszych zależności pomiędzy sposobem oddychania a funkcjonowaniem układu metabolicznego.

Zakładając, że oddychamy w sposób prawidłowy, powinniśmy to robić z wykorzystaniem przepony. Aby to w prosty sposób sprawdzić, kładziemy jedną dłoń na klatce piersiowej, drugą na brzuchu, po czym robimy wdech. Jeśli uniosła się dłoń leżąca na brzuchu, oznacza to, że oddychamy przeponą. Jest ona najważniejszym narządem w całym układzie oddechowym, a jej brak uniemożliwiłby nie tylko oddychanie, ale i… przemianę materii. Bierze ona czynny udział w likwidowaniu resztek pokarmów. Podczas procesu wydalania ulega ona skurczeniu, co wpływa na zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, ułatwiając “procedurę” trawienia.

Jak zapewne pamiętamy jeszcze ze szkoły, podczas wdechu pobieramy z powietrza tlen, a wydychamy dwutlenek węgla. Zbyt “duże” oddychanie powoduje nadmierne usuwanie go z organizmu, jak się okazuje, ma swoje negatywne skutki. Obejmują one m.in. skurcz mięśni gładkich w drogach oddechowych, lub też zaburzenia prawidłowego funkcjonowania metabolizmu.

Wchodząc nieco bardziej w sferę naukową, oddychanie również zalicza się do procesów metabolicznych. Jest tak dlatego, że gdy oddychamy, dochodzi do rozpadu cukrów oraz konwersji energii do postaci tzw. biodostępnej, jaką jest ATP. Pomijając już złożone nazwy naukowe, ATP jest po prostu uniwersalnym nośnikiem energii, bez którego wręcz nie moglibyśmy żyć. Cząsteczki ATP są wykorzystywane właśnie w celu uzupełnienia zapasów energii. Ze względów czysto fizycznych, ich gromadzenie się w organizmie jest niemożliwe, a jednym z czynników ich niewłaściwego wytwarzania, jest właśnie oddychanie w nieodpowiedni sposób.

Kurs świadomego oddychania – gdzie się na niego zgłosić?

W Internecie znajdziemy liczne artykuły zarówno na temat tego, z czym wiąże się nieprawidłowe oddychanie, oraz jakie korzyści może przynieść nam zmiana sposobu na właściwy, jak i teksty poświęcone warsztatom oddechowym, dzięki którym nasza wydolność oddechowa ulegnie znaczącej poprawie. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić, jest oficjalna strona Jakuba Gontarskiego, na której zdobędziemy więcej informacji na temat wspomnianej już metody Butejki, jak i innowacyjnej metody Oxygen Advantage, przekładające się na poprawę wydajności biomechanicznej ciała oraz procesów fizjologicznych. Z powyższych metod już od dawna korzystają najlepsi mówcy, tancerze, śpiewacy, sportowcy oraz wszyscy inni uprawiający zawody, w których jednym z kluczy do sukcesu i utrzymania dobrego zdrowia jest właśnie prawidłowy sposób oddychania.

Wiedza o tym, jak oddychać świadomie, nie jest już zarezerwowana dla “wybranych”. Możemy korzystać z niej wszyscy, skorzystaj zatem i Ty!