Czy warto inwestować w dziecięce wózki inwalidzkie spacerowe?

Wózki inwalidzkie dziecięce spacerowe

Rodzice dzieci niepełnosprawnych muszą zastanawiać się nad wyborem odpowiedniego wózka inwalidzkiego dla swojego dziecka przynajmniej kilka razy w życiu, dostosowując wózek do wieku, wagi i aktualnych potrzeb oraz możliwości fizycznych dziecka. Pewne jest, że z uwagi na brak pełnej sprawności fizycznej, możliwości samodzielnego utrzymania pozycji siedzącej i różnych dolegliwości zdrowotnych bezpieczniejszy jest wybór specjalistycznego wózka inwalidzkiego niż tradycyjnego wózka spacerowego. W jakich sytuacjach wózek inwalidzki spacerowy sprawdzi się najlepiej i czy zawsze będzie niezbędnym sprzętem dla rodziców dzieci niepełnosprawnych?

Czym wózek inwalidzki spacerowy różni się od tradycyjnego wózka dla dziecka?

Wielu rodziców dzieci niepełnosprawnych zadaje sobie pytanie, czy na etapie przenoszenia dziecka na wózek spacerowy warto inwestować w specjalistyczny wózek inwalidzki, wybrać tradycyjny wózek dla dzieci niepełnosprawnych, czy w ogóle zrezygnować z wózka inwalidzkiego i postawić na klasyczną spacerówkę dla dzieci. Ostatnią z propozycji można jednak z góry odrzucić – niepełnosprawne dzieci od początku swojego życia wymagają odpowiedniej opieki i wsparcia dla swojego ciała, którego tradycyjne wózki dla dzieci nie są w stanie zapewnić.

Wybór właściwego modelu wózka będzie oczywiście zależał od choroby dziecka i jego zdrowia fizycznego, dlatego warto zawsze konsultować się z lekarzami prowadzącymi oraz specjalistami rehabilitacji w celu zapewnienia najwyższego komfortu zarówno dziecku, jak i rodzicom.

Specjalistyczne wózki spacerowe dla dzieci niepełnosprawnych mają odpowiednio dopasowane siedzisko, w którym ich pozycja jest właściwie zabezpieczona i stabilna, bez ryzyka przemieszczania się dziecka – to szczególnie ważne, jeśli z powodu braku kontroli nad ruchami dziecko nie może samodzielnie wzmacniać swojej pozycji siedzącej. Nieco szersze, tradycyjne wózki inwalidzkie dla dzieci nie są w stanie zapewnić tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Wózki spacerowe dają także możliwość regulowania:

  • głębokości siedziska,
  • wysokości oparcia,
  • kąta jego nachylenia,

dla jeszcze lepszej kontroli nad przyjmowaną pozycją i wygodą siedzenia bądź leżenia. Wózek taki daje też pewne możliwości dopasowywania się do dziecka wraz z jego wzrostem, bez potrzeby częstej wymiany wózka na nowy. W kontraście do tradycyjnych wózków inwalidzkich pojawiają się tutaj także cztero- lub pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa stabilizujące cały korpus.

Czy wózek inwalidzki spacerowy jest niezbędny?

Specjalistyczne wózki inwalidzkie dziecięce spacerowe pozwalają na utrzymanie prawidłowej pozycji siedzącej i leżącej dziecka oraz zabezpieczają przed wypadnięciem oraz samodzielnymi próbami opuszczenia wózka. Z uwagi na ograniczone możliwości motoryczne, a także większe trudności z utrzymaniem właściwej pozycji ciała podczas siedzenia, wybór właściwego wózka inwalidzkiego zagwarantuje lepsze wsparcie dla dziecka, ograniczy ryzyko upadków i poprawi ogólną pracę nad pionizacją oraz wzmacnianiem poszczególnych partii mięśniowych podczas siedzenia. Klasyczny wózek spacerowy, nawet po próbach przystosowania go do potrzeb dziecka niepełnosprawnego może oznaczać większy dyskomfort dla dziecka oraz trudności z prowadzeniem wózka dla rodzica.

Czy wózek inwalidzki dla dziecka musi być jednak specjalistycznym wózkiem spacerowym, a nie tradycyjnym wózkiem inwalidzkim dziecięcym? Wiele zależeć będzie tutaj od wieku oraz stanu fizycznego dziecka – dziecięce wózki inwalidzkie są przystosowane do potrzeb najmłodszych, ale wózki spacerowe posiadają najczęściej specjalne zabezpieczenia i konstrukcję dla najmłodszych oraz dzieci, które z powodu niepełnosprawności nie będą w stanie samodzielnie siedzieć w wygodnej pozycji w tradycyjnym wózku inwalidzkim.

Kiedy wózek inwalidzki spacerowy okaże się najbardziej praktyczny?

Wybór pomiędzy wózkiem inwalidzkim spacerowym a tradycyjnym wózkiem inwalidzkim dla dziecka będzie w dużej mierze kwestią odpowiedniego dopasowania modelu do potrzeb zdrowotnych dziecka.

Jeśli jest on dobierany dla osoby z ciężkimi ograniczeniami ruchowymi, trudnościami w utrzymaniu pozycji siedzącej czy brakiem kontroli nad ruchami, wózki inwalidzkie spacerowe będą znacznie lepszym wyborem zapewniającym bezpieczeństwo dziecka oraz większy komfort opiekujących się nim rodziców.

Gdy dziecko jest jednak w stanie siedzieć samodzielnie, a niepełnosprawność dotyczy np. niesprawności nóg czy dolnej części ciała, klasyczny wózek inwalidzki dla dziecka może okazać się wystarczający. Jedyne, o co należy zadbać to to, aby niezależnie od wybranej formy wózka inwalidzkiego dla dziecka skupić się na odpowiednim dopasowaniu go do potrzeb chorego – wózek nie może być ani za duży, ani zbyt ciasny i w pierwszej kolejności powinien oferować optymalne wsparcie dla całego ciała.

Sprzęt medyczny dolnośląskie Dziecięce wózki inwalidzkie, łóżeczka rehabilitacyjne inny sprzęt medyczny dla dzieci dzięki firmie Medus można dostać w korzystnej cenie. Wszystko dlatego, że w ofercie znajdują się produkty używane, cechujące się bardzo wysoką jakością wykonania.

WWW: https://medus.pl/sprzetuzywany/
E-mail: sklep@medus.pl
Telefon: (74) 81 00 985
Adres sklepów medycznych we Wrocławiu: ul. Ślężna 187/s2, 57-110 Wrocław | ul Partynicka 14/U3, 53-031 Wrocław