Czy ukruszony ząb można odbudować?

zęby

Ukruszony ząb stanowi nie lada problem, i to nie tylko natury estetycznej. Uraz, w wyniku którego doszło do ułamania zęba, może doprowadzić nawet do jego utraty oraz do zaburzenia funkcji uzębienia. Należy zatem pamiętać, aby nie bagatelizować tego faktu i udać się jak najszybciej do stomatologa. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób może nam w tej sytuacji pomóc dentysta oraz czy ukruszony ząb można odbudować, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Ukruszony ząb wymaga wizyty u stomatologa

Ukruszony ząb wymaga jak najszybszej konsultacji stomatologicznej, nawet jeżeli ubytek jest nieznaczny, a ząb stabilnie siedzi w jamie ustnej. W przeciwnym razie może to doprowadzić do uszkodzenia miazgi lub nawet późniejszej utraty zęba. Ukruszenie zęba występuje najczęściej wskutek urazu mechanicznego lub wypadku. Może jednak zdarzyć się tak, że za ułamanie zęba odpowiedzialny będzie słaby stan szkliwa zębów w jamie ustnej. Podczas wizyty stomatolog przeprowadzi wywiad lekarski, aby poznać powód ukruszenia, a gdyby nie było ono spowodowane urazem zewnętrznym, konieczne będzie przedsięwzięcie kroków w celu poprawy stanu szkliwa.

Przyczyny ukruszenia lub złamania zęba

Oprócz urazów mechanicznych, które mogą  nastąpić wskutek wypadku lub jazdy na rowerze, na rolkach, czy na hulajnodze, za najczęstszą przyczynę osłabionego szkliwa zębów uznaje się jedzenie zbyt twardych potraw, nieprawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej oraz dietę ubogą w witaminy i minerały. Aby zapobiec urazom w przyszłości, należy wprowadzić zmiany w swoim dotychczasowym trybie życia. Higiena jamy ustnej, prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie zębów powinno odbywać się codziennie, minimum 2 razy dziennie. Na stan szkliwa rzutuje bowiem próchnica prowadząca do jego osłabienia i większej podatności na oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Większa podatność zębów na ukruszenie lub złamanie może wynikać również z chorób współistniejących i schorzeń, np. bruksizmu (mocnego zaciskania zębów podczas snu), kwasowej erozji szkliwa, czy choroby okluzyjnej (nieprawidłowego kontaktu zębów górnych z dolnymi, czego efektem są wady zgryzu). 

W jaki sposób może pomóc nam stomatolog?

Jeżeli nie będziemy zwlekać długo z wizytą, problem powinien zostać dość szybko zażegnany. Ukruszony ząb można naprawić, posługując się jedną z kilku najczęściej stosowanych metod:

  • wygładzenie zęba i użycie światłoutwardzalnego kompozytu-bondingu,
  • zastosowanie korony zębowej,
  • zastosowanie standardowego wypełnienia,
  • zastosowanie licówek.

Dobór metody odbudowania uzębienia zależy od rozmiaru ubytku oraz od jego przyczyny. O ile przy niewielkim ukruszeniu egzamin zda metoda odbudowania zęba przy pomocy światłoutwardzalnego kompozytu, to przy większych ubytkach konieczne będzie już leczenie protetyczne przy użyciu licówek lub koron zębowych. Nowoczesne metody rekonstrukcji uzębienia dają gwarancję stałego efektu, lecz stopień jego trwałości zależy od zastosowanej metody, np. w przypadku zastosowania kompozytu należy wystrzegać się jedzenia i nagryzania bezpośrednio twardych pokarmów.

zęby

Ukruszony ząb- do jakiego gabinetu stomatologicznego udać się we Wrocławiu?

Odbudowa ukruszonego zęba powinna zostać wykonana w gabinecie stomatologicznym, który może zaoferować kilka różnych i sprawdzonych metod rekonstrukcji zęba. Jest to o tyle ważne, że nie ma jednej i uniwersalnej metody na naprawę uszkodzonego uzębienia. Jej dobór zależy przede wszystkim od rozmiaru ubytku i jego przyczyny, dlatego powinniśmy polegać tylko i wyłącznie na gabinetach dentystycznych oferujących różne, nowoczesne rozwiązania tego problemu. Założenia te spełnia klinika stomatologiczna smile.expert we Wrocławiu dysponująca wysoko doświadczoną i wykwalifikowaną kadrą specjalizującą się m.in. w naprawie ubytków zębowych i rekonstrukcji uzębienia zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dzięki dostępnym metodom będącym do dyspozycji lekarzy specjalistów w smile.expert możliwe jest odtworzenie zęba i przywrócenie pacjentowi estetycznego uśmiechu. Wybór właściwej dla danego przypadku metody odbudowy zęba poprzedzony jest dokładnym wywiadem lekarskim i oceną stomatologa. Na jej podstawie lekarz decyduje, która z dostępnych metod będzie najbardziej odpowiednia. 

Zapraszamy do skorzystania z profesjonalnych i wysokiej jakości usług oferowanych przez smile.expert oraz do nawiązania z nami kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez wypełnienie krótkiego formularza kontaktowego dostępnego na naszej stronie internetowej.