Czy niskoprocentowe trunki również uzależniają?
Problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu dotyka wiele osób. Jest to choroba, która dotyczy wszystkich grup społecznych bez względu na wiek czy wykształcenie. Głównym jej objawem jest chęć do sięgania po alkohol. Alkoholizm powoduje wiele problemów zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej. Wbrew panującej powszechnie opinii także niskoprocentowa trunki powodują uzależnienie. Bardzo często to właśnie ich spożywanie jest pierwszym etapem uzależnienia.
Na czym polega alkoholizm?
Choroba alkoholowa to nieodparta chęć sięgania po alkohol. Jego spożycie wpływa na psychikę. Wywołuje uczucie rozluźnienia oraz poprawia humor. Jednak osoby uzależnione nie potrafią powstrzymać się przez spożywaniem go, co powoduje występowanie różnego rodzaju dolegliwości. Alkoholizm to podstępna choroba, która jest bardzo podstępna. Może rozwijać się przez wiele lat niezauważona. Alkoholicy nie chcą przyznać się do tego, że mają problem. Choroba ta bardzo często zaczyna się od regularnego sięgania po niskoprocentowe trunki. Panuje bowiem przekonanie, że ich spożywanie nie prowadzi do uzależnienia. Jest to jednak tylko złudzenie, gdyż także spożywanie alkoholu z niewielką zawartością procentów może prowadzić do uzależnienia.
Czym jest niskoprocentowy alkohol?
Do niskoprocentowych trunków zalicza się przede wszystkim piwo, wino oraz miód pitny. Największą popularnością cieszy się przede wszystkim pierwsze z nich. Jest ogólnodostępne, a jego cena nie jest wygórowana. Pozwala się rozluźnić, a bardzo często jest traktowane jako sposób na nawiązywanie nowych relacji. Wyjście na piwo to często wykorzystywany pretekst usprawiedliwiający spotkania ze znajomymi. W przypadku piwa czy wina największym zagrożeniem jest to, że pije się je zupełnie inaczej niż wódkę czy whisky.
Dlaczego nadmierne spożywanie niskoprocentowych trunków jest zagrożeniem?
Bez względu na zawartość alkoholu systematyczne spożywanie tej substancji powoduje uzależnienie. W przypadku piwa czy wina niska zawartość etanolu jest zgubna. Efekty upicia pojawiają się później, dlatego te trunki najczęściej spożywa się w większych ilościach. Po pewnym czasie ilość alkoholu niezbędna do uzyskania pożądanego stanu jest coraz większa. Oznacza to, że do upojenia trzeba zdecydowanie więcej piwa czy wina. Oznacza to, że nawet niskoprocentowe trunki mogą uzależniać.
Spożywanie alkoholu — kiedy trzeba się zaniepokoić?
W przypadku alkoholizmu najtrudniejsze jest zauważenie momentu, gdy spożywanie alkoholu staje się niebezpieczne. Osoba uzależniona najczęściej nie zauważa problemu i twierdzi, że panuje nad swoim zachowaniem. Pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o problemie, są najczęściej zauważane dopiero przez osoby z najbliższego otoczenia.
Jednym z najczęściej pojawiających się objawów jest zwiększenie tolerancji spożywanego alkoholu. Osoba uzależniona może go wypić zdecydowanie więcej niż do tej pory. Oznacza to, że pije coraz więcej, aby uzyskać pożądany stan.
Innym objawem, który powinien szczególnie zaniepokoić, jest odczuwanie głodu alkoholowego. Jest to stan, gdy organizm daje wyraźne znaki, że potrzebuje alkoholu. Jeśli osoba uzależniona nie spożyje alkoholu, pojawiają się u niej charakterystyczne symptomu. Najczęściej jest to ogólne rozdrażnienie, bezsenność, nadmierna potliwość oraz nudności. Ich wystąpienie sprawia, ze osoba uzależniona musi sięgnąć po alkohol, aby wyciszyć te objawy. Jest to więc błędne koło, w które wpadają alkoholicy.
Kolejnym niepokojącym symptomem jest usprawiedliwianie spożywania alkoholu. Osoba uzależniona szuka okazji do tego, aby się napić. W ten sposób tłumaczy sobie, że sięganie po alkohol jest czymś zupełnie normalnym.
W jaki sposób niskoprocentowy alkohol wpływa na organizm?
Bez względu na to, czy spożywa się nisko- czy wysokoprocentowy alkohol, to negatywne skutki sięgania po niego pojawią się w krótkim czasie. Jest to nie tylko uzależnienie od tej substancji. Alkohol powoduje tycie, a także negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy zaburzenia pracy serca.
Osoby uzależnione powinny skorzystać ze specjalistycznej pomocy w walce z uzależnieniem. Jest to konieczne, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Warto znaleźć ośrodek, który prowadzi profesjonalne leczenie alkoholizmu we Wrocławiu oraz innych miastach. Tylko podjęcie terapii daje realne szanse na wyjscie z nałogu.