Czy leczenie kanałowe może odbyć się w sposób bezbolesny dla pacjenta?
Leczenie kanałowe z pewnością należy do nieco bardziej kompleksowych operacji niż standardowe leczenie zębów, czyli na przykład plombowanie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na jego temat, a do tej pory docierały do Ciebie tylko różne sprzeczne informacje, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Piszemy o tym, jak przebiega leczenie kanałowe, po co i dlaczego jest robione oraz o tym, czy może być wykonane bezboleśnie dla pacjenta. Oto co warto wiedzieć.
Dbanie o zęby
Wiele osób miesiącami przekłada wizyty u dentysty, bo przecież nie ma żadnego bólu i nic się nie dzieje, a na myśl o kolejnych wiertłach robi się słabo. Inni z kolei często ignorują zalecenia lekarza czy najzwyklejsze umycie zębów kilka razy dziennie, bo jak się czasami nie umyje to nic się nie stanie. Jednak jakby zastanowić się, ile razy takie zdanie przeszło przez myśl, szybko można przekonać się, jak łatwo zaniedbać swoje zęby. A nawet jeśli wydaje się, że dają o sobie znać bardzo rzadko, to są bardzo istotnym elementem organizmu.
Dzięki poszczególnym zębom cała szczęka ma prawidłowy kształt, a połykane jedzenie jest odpowiednio rozdrobnione. Oprócz tego choroby, które rodzą się w zębach, mają wpływ również na inne schorzenia organizmu lub są powodem nieprzyjemnego oddechu. Z kolei nieleczona próchnica czy też różnego rodzaju uszkodzenia zębów często rozwijają się do tego stopnia, że powodują zapalenie miazgi, które może być wyleczone jedynie za pomocą leczenia kanałowego.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Kiedy dochodzi do zapalenia miazgi, oznacza to, że znajduje się ona w kanałach, które będzie trzeba oczyścić i można to zrobić wyłącznie za pomocą leczenia kanałowego. Taka operacja trwa nawet kilka godzin, w zależności od stanu zęba, ale jest niezbędna, jeśli nie chcesz usuwać zęba. Jak rozpoznać, że w zębie dzieje się coś niedobrego? Występuje wtedy w tym miejscu przeszywający ból czy też silne bóle wywołane zbyt ciepłym lub zbyt zimnym jedzeniem, ale nie tylko, ból może być różnoraki.
Tak jak przed każdym poważnym zabiegiem, lekarz musi najpierw zrobić zdjęcie rentgenowskie, aby mieć pełny obraz tego, co dzieje się w zębie. Potem pacjent otrzymuje znieczulenie lub wprowadzenie do narkozy, jeśli dany ząb jest w naprawdę kiepskim stanie i zabieg wymaga poważniejszych działań. Następnie ma miejsce usuwanie miazgi i próchnicy, czyli całkowite czyszczenie zęba z części, w których znajdują się bakterie.
Na temat różnego rodzaju zabiegów powstaje wiele historii i przygotowując się do nich samemu, niektórzy pacjenci wyobrażają sobie operacje pełne bólu i dyskomfortu. Tymczasem rzeczywistość jest inna, ponieważ niektórzy ludzie mogli być poddani tego typu leczeniu lata temu i wówczas metody leczenia nie były tak zaawansowane.
Warto wiedzieć, że dzisiejsza medycyna pozwala na użycie takiego znieczulenia i takich metod, które nie powodują bólu podczas leczenia kanałowego. Zatem ryzyko odczuwania bólu w czasie tego zabiegu jest bardzo małe – jeśli nie pojawią się sytuacje niespodziewane, które mogą pojawić się zawsze, leczenie kanałowe nie spowoduje bólu.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Leczenie kanałowe często prowokuje bardzo wiele pytań ze względu na swój specyficzny charakter. Jednym z nich jest pytanie o czas trwania tego zabiegu. Jest to oczywiście zależne od różnych czynników. Pierwszym z nich jest stan zęba i ilość operacji, które trzeba przy nim wykonać. Inne to tempo działania lekarza, a także ewentualne komplikacje wymagające odpowiedniej reakcji. Zabieg może zatem trwać nieco ponad godzinę, ale również ponad dwie godziny, trudno jest to dokładnie określić wcześniej.
Jeśli chodzi o dbanie o zęby po zabiegu, warto zapytać o szczegóły lekarza, który wykonuje zabieg. Z pewnością regularne czyszczenie zębów to podstawa. Jeśli dany ząb będzie miał po zabiegu inny kolor, możesz to zmienić dzięki różnym rozwiązaniom protetycznym, dzięki którym całe uzębienie będzie miało ten sam kolor. W tej kwestii równie warto zapytać o radę specjalistę, który zajmuje się zębem, ponieważ będzie on w stanie najlepiej dopasować dane materiały.