Co zbadamy za pomocą USG?

Badanie ultrasonografem to obecnie jeden z najbardziej popularnych sposobów na wdrożenie tak zwanej szybkiej diagnostyki. Jest to badanie całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne co ma szczególne znaczenie dla pacjenta. Potrafi ocenić wiele aspektów ludzkiego zdrowia, szczególnie kiedy podejrzenie na chorobę pada na jeden konkretny organ. Właściwie diagnostyka jamy brzusznej nie może obyć się bez USG co potwierdzają lekarze. To tłumaczy popularność tej metody i to, że aparat ultrasonograficzny znajduje się właściwie w każdej przychodni.

Diagnoza z USG znacznie łatwiejsza

Co takiego daje właściwie USG lekarzowi, że ten potrafi rozstrzygnąć o chorobie bądź zdrowiu? Ocena badania odbywa się na zasadzie oglądania organów wewnętrznych pod wpływem specjalnych fal ultra. Przenikają one do ciała człowieka i odbijając się od poszczególnych organów dają ogląd sytuacji. Można zatem ocenić ich:

  • Wielkość – przykładowo powiększona śledziona bądź wątroba może wskazywać na wiele groźnych chorób;
  • Wygląd – czy nie występują wady w budowie poszczególnych organów;
  • Funkcjonalność – tutaj w grę wchodzi między innymi Doppler USG, który potrafi ocenić między innymi przepływy w naczyniach krwionośnych.

ultrasonograf

Jak widać zakres możliwych zastosowań takiego sposobu diagnostyki jest bardzo szeroki. Konkretnie możemy za pomocą USG zbadać całą jamę brzuszną czyli nerki, ściany żołądka, trzustkę, wątrobę, śledzionę czy woreczek żółciowy a także tarczycę i w niektórych przypadkach funkcjonalnych pewnych grup mięśni czy ścięgnem. Generalnie wszystko co jest bezpośrednio pod skóra daje się dobrze oglądać. Taki obraz czasami wystarczy lekarzowi aby zadecydować o leczeniu i postawić diagnozę. Czasami USG daje tylko ogólny obraz i wskazuje na nieprawidłowości, które należy sprawdzić za pomocą innych badań. Przykładowo ocena guzów w ciele może odbywać się za pomocą biopsji, która może ocenić tkanki a dokładniej komórki z jakich zostały zbudowane. Nie zrobi tego ultrasonograf natomiast nakieruje lekarza na fakt, że w naszym ciele znajduje się jakaś nieprawidłowość. To z pewnością bardzo przydatne narzędzie, które będzie nadal należało do jednych z podstawowych kroków  diagnostyce wielu schorzeń. Z tego powodu lekarze chętnie wysyłają pacjentów właśnie na tego typu badania ponieważ są one nie tylko skuteczne ale przy tym nie są drogie i nie trwają zbyt długo.