Co to jest terapia dla nerwicy?

nerwica

Terapia jest formą leczenia w formie rozmów, powtarzania odpowiednich metod zachowań i działań, powracanie do przeszłości pacjenta w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat dawnych problemów i zachowań pacjenta. Sama terapia ma na celu zapobieganie powstawania podobnych reakcji w naszym mózgu, a także służy wyeliminowaniu niedawno powstałych problemów, z którymi pacjent do nas do nas trafił. Terapia może być w grupowa lub indywidualna. Psychiatra może zadecydować o formie terapii sam ale też, jeśli pacjent jest w o wiele gorszym stanie – psychiatra może zadecydować sam.

Kto może wziąć w niej udział?

Każdy pacjent, który zgłosi się do psychoterapeuty lub psychiatry może zostać odesłany na psychoterapię. Osoby, które potrzebują bardzo szybkiej interwencji psychoterapeuty, muszą rozpocząć ją jak najszybciej. Terapii możemy szukać sobie sami, jednak psychiatra może nam pomóc znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę i skierować nas na terapię pod okiem konkretnego lekarza. W przypadku stanu pacjenta, u którego nerwica jest tak zaawansowana, że pacjent ma problemy z realistycznym postrzeganiem świata i rzeczywistości – konieczne będzie leczenie psychiatryczne w ośrodku specjalnym.

smutek

Terapia indywidualna

Terapia indywidualna jest dla wielu najwygodniejsza, ponieważ skupiamy się tylko na naszym problemie i leczeniu. Uczestniczy w niej tylko nasz psychoterapeuta i my. Nie bierze w niej udziału żadna osoba trzecia. Terapia indywidualna pozwala pomóc nam zrozumieć nasze często błędne myślenie oraz jak się go pozbyć/jak je zmienić. Psychoterapeuta pomoże nam również rozpoznać niektóre z naszych objawów – dlaczego mamy akurat takie, a nie inne i dlaczego wciąż się utrzymują. W trakcie trwania terapii zaczynamy powoli rozumieć nasz problem i jego pochodzenie. Terapeuta wypytuje nas o wszystko, każdy szczegół związany z naszymi natręctwami czy innymi problemami występującymi w nerwicy.

Terapia grupowa

W terapii grupowej bierze udział więcej osób niż na terapii indywidualnej. Terapeuta, my i inne osoby mające podobne problemy do nas, współpracujemy na takiej terapii, wysłuchujemy swoich problemów, sposobów działania i radzenia sobie z nimi oraz wspieramy się nawzajem.

Terapia grupowa zalecana jest dla osób bardzo zamkniętych w sobie, lub dla osób które przebyły terapię indywidualną – przygotowującą ją do terapii grupowej – tłumaczy klinika Mandala, specjalizująca się między innymi w skutecznej terapii nerwicy.

Na terapii grupowej możemy także poznać problemy innych ludzi, skąd się u nich wzięły i jak sobie z nimi radzą.

Farmakologia

Idąc do psychiatry, nie zawsze musimy się spotkać z koniecznością leczenia farmakologicznego. Taka forma terapii może bardzo pomóc, jednak naprawdę nie zawsze jest konieczna. Pacjenci w złym stanie są zmuszeni są do przyjmowania leków psychoaktywnych, ponieważ ich mózg nie odbiera rzeczywistości tak jak powinien, dlatego musi być użyta terapia lekowa. Terapia farmakologiczna jednak powinna zawsze iść w parze z psychoterapią.