Co musisz wiedzieć przed zakupem podnośnika dla niepełnosprawnych?

Podnośnik dla niepełnosprawnych jest bardzo przydatnym urządzeniem, które może być wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i w specjalistycznych placówkach medycznych. Służy on do przemieszczania z miejsca na miejsce osoby niepełnosprawnej o częściowym lub całkowitym braku możliwości samodzielnego poruszania się bez konieczności jej podnoszenia i dźwigania przez opiekuna, co wymagałoby użycia ponadprzeciętnej siły fizycznej. Przykładem takiej czynności może być konieczność przeniesienia osoby niepełnosprawnej z wózka inwalidzkiego do miejsca kąpieli. Podnośnik dla niepełnosprawnych sprawdza się w tej roli znakomicie, ponieważ odciąża opiekuna i podnosi w znacznym stopniu komfort dotyczący wykonywania codziennych czynności w zakresie opieki nad osobą niepełnosprawną.

Jak działa podnośnik dla niepełnosprawnych?

Budowa podnośnika dla niepełnosprawnych nie jest skomplikowana. Urządzenie to składa się z ramy i siedziska wykonanego, w zależności od modelu, z bardzo wytrzymałych, przewiewnych, szybkoschnących i łatwych do utrzymania w czystości materiałów. Nie stwarza zatem problemu przeniesienie osoby chorej z łóżka czy z wózka inwalidzkiego do wanny i toalety. Przetransportowanie osoby niepełnosprawnej przy użyciu podnośnika powoduje ograniczenie do minimum użycie siły przez opiekuna. Ma to niebagatelnie duży wpływ na odciążenie mięśni kręgosłupa opiekuna i zapobieganie urazom mechanicznym jego pleców.

Co ważne, podnośniki dla niepełnosprawnych wyposażone są w kółka, co znacznie ułatwia cały proces przemieszczania się w inne miejsce. Dla ułatwienia mogą być one również wyposażone w napęd elektryczny i sterowane za pomocą pilota.

Przed zakupem podnośnika warto zastanowić się, w jakich warunkach i w jakim celu będzie on wykorzystywany najczęściej i bazując na tej wiedzy, wybrać odpowiedni rodzaj siedziska, które będzie spełniało wymagania i oczekiwania użytkownika i opiekuna.

Jakie są rodzaje podnośników dla niepełnosprawnych?

Najbardziej ogólny podział obejmuje podnośniki stacjonarne (np. sufitowe) i podnośniki mobilne. Te pierwsze są przytwierdzone na stałe do podłoża i wykorzystywane najczęściej w celu przeniesienia osoby chorej z łóżka na wózek i odwrotnie. Podnośniki mobilne mają szerszy zakres zastosowania i nadają się do transportowania osoby niepełnosprawnej z jednego miejsca na inne miejsce na większą odległość, np. z łóżka do wanny. Wadą podnośników mobilnych są ich spore gabaryty, dlatego nie są one polecane do niewielkich mieszkań.

Biorąc pod uwagę rodzaj napędu, wyróżniamy podnośniki z napędem elektrycznym oraz sterowane manualnie. Obsługa podnośników elektrycznych jest znacznie łatwiejsza i nie wymaga angażowania sił fizycznych opiekuna. Wystarczy umieścić osobę chorą w siedzisku, a pozostała praca związana z przemieszczeniem osoby zostanie wykonana przy pomocy napędu elektrycznego sterowanego pilotem. Wadą tego rozwiązania może być niestety zbyt wysoka cena zakupu. Z kolei zaletą podnośników manualnych jest brak konieczności podłączania ich do prądu oraz łatwy montaż i demontaż umożliwiający ich bezproblemowe przewożenie w bagażniku samochodu. Do wyboru mamy jeszcze podnośniki akumulatorowe, które po naładowaniu, mogą pracować jakiś czas bez zasilania sieciowego.

Z uwagi na sposób wykorzystania podnośnika dostępnych na rynku jest ich kilka rodzajów:

  • podnośnik transportowo-kąpielowy- najbardziej uniwersalny rodzaj podnośnika, wyposażony w kółka ułatwiające transport. Jego siedzisko wykonane jest z przewiewnych i szybkoschnących materiałów. Do wyboru modele manualne i sterowane elektrycznie,
  • podnośnik basenowy- stosowane w warunkach domowych, jak i w rekreacyjnych kompleksach basenowych. Do wyboru modele manualne i sterowane elektrycznie,
  • podnośnik sufitowy- o niewielkich gabarytach, montowany do sufitu za pomocą specjalnych szyn. Zajmuje niewiele miejsca, dlatego jest idealny do małych mieszkań.

Czy podnośniki dla niepełnosprawnych są bezpieczne?

Podnośnik dla niepełnosprawnych gwarantuje nie tylko komfort i bezpieczeństwo osobie chorej, lecz również jej opiekunowi. Jak już wcześniej wspomniano, stosowanie podnośnika zapobiega urazom mechanicznym kręgosłupa opiekuna. Jego użycie, szczególnie modelu sterowanego napędem elektrycznym, ogranicza do minimum użycie jakichkolwiek nakładów sił przez opiekuna, co tym samym zapobiega poważnym nadwyrężeniem kręgosłupa. Dodatkowo zmniejszamy ryzyko tego, że podczas przenoszenia osoby niepełnosprawnej na rękach przewrócimy się razem z nią, wywołując u niej i u siebie poważne obrażenia.

Jaki podnośnik najlepiej wybrać?

Aby dokonać właściwego wyboru podnośnika dla niepełnosprawnych, należy najpierw głęboko zastanowić się gdzie, w jakich warunkach oraz w jakim celu planujemy go używać. Pod uwagę należy wziąć gabaryty pomieszczenia i całego mieszkania. Ponadto wybór podnośnika powinien być mocno uzależniony od stopnia niepełnosprawności osoby chorej oraz od tego, do czego ten podnośnik będzie nam służył. Nie należy oczywiście zapomnieć o cenie, która jest również ważnym wyznacznikiem.

Kluczowe jest to, aby dobrać odpowiedniej wielkości i jakości nosidło. Musi być ono dostosowane  do wagi i gabarytów osoby niepełnosprawnej, a jeżeli będzie wykorzystywane w łazience lub w wannie, musi być wykonane z szybkoschnącego materiału. Jeżeli osoba chora ma problemy z utrzymaniem głowy w pionie, warto zaopatrzyć się w nosidło oferujące odpowiednie podparcie.

Ile kosztuje podnośnik dla niepełnosprawnych?

Cena podnośnika uzależniona jest od modelu oraz od jego zaawansowania technicznego. Modele stacjonarne montowane do sufitu będą tańsze od modeli mobilnych sterowanych elektrycznie. Ceny podnośników zaczynają się już od kwoty około 2 900,00 zł.

Czy można uzyskać dofinansowanie zakupu podnośnika?

Osoby niepełnosprawne legitymujące się ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu podnośnika ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Warunkiem skorzystania z dofinansowania jest złożenie wniosku do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej. We wniosku należy uzasadnić potrzebę kupna podnośnika ze szczególnym uwzględnieniem stopnia niepełnosprawności oraz przyczynienia się jego zakupu do likwidacji barier architektonicznych. Dofinansowanie może wynieść nawet 95%, natomiast pozostałe 5% stanowi wkład własny.