Co jest najczęstszą przyczyną pojawiania się wyprysków?

skóra

Pojawianie się wyprysków na skórze sprawia, że czujemy się niekomfortowo we własnym ciele i często szukamy różnych rozwiązań, które pozwalają nam zakryć tego typu niedoskonałości.

Zdarza się, że problem z wypryskami ma charakter przewlekły, przez co różne sposoby leczenia i metody pielęgnacji nie dają oczekiwanego efektu.

Walka z tego typu problemem może być naprawdę trudna, dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest nie skupiać się na zwalczaniu samych wyprysków, ale postarać się znaleźć przyczynę ich pojawiania się. Dzięki temu wszystkie metody leczenia będą znacznie skuteczniejsze i efekt widoczny będzie już po niedługim czasie.

Wpływ diety na problemy z wypryskami

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale dieta nie tylko ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, ale również na stan naszej skóry. Wypryski to tak naprawdę element procesu, który zachodzi w celu oczyszczenia skóry ze szkodliwych produktów przemiany materii, a nasilenie tego problemu zależne jest bezpośrednio od tego, w jaki sposób odżywiamy się na co dzień. Z tego względu gdy na naszej skórze często pojawiają się wypryski lub jest to problem o charakterze przewlekłym, warto przeanalizować to co jemy i na tej podstawie wyciągnąć odpowiednie wnioski i wprowadzić zmiany w jadłospisie.

Jedzenie niezdrowej żywności lub dieta uboga w niezbędne dla organizmu składniki sprawia, że gruczoły łojowe zostają mocno pobudzone do działania, przez co produkują nadmierna ilość sebum. W taki właśnie sposób dochodzi do zablokowania porów w skórze, które odpowiadają za odprowadzanie nadmiaru łoju, czego konsekwencją jest zatrzymanie wewnątrz skóry różnych zanieczyszczeń i łoju.

Efektem takiego procesu jest pojawienie się różnych wyprysków na skórze i innych zapalnych zmian trądzikowych. Na szczęście łatwo można temu zapobiec, obserwując stale swój organizm i sprawdzając, na które produkty reaguje on w taki właśnie sposób.

Lista produktów, które mogą w większym lub mniejszym stopniu wpływać na pojawianie się wyprysków na skórze, jest niestety dość długa. Jednak podstawą jest zachowanie równowagi w diecie i unikanie niezdrowej i mocno przetworzonej żywności. To w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją skóry z pewnością da dobre efekty.

Problemy hormonalne

Częstą przyczyną występowania wyprysków na skórze są także różnego rodzaju problemy hormonalne. Najczęściej ten typ wyprysków pojawia się u młodych osób w okresie dojrzewania lub też u dorosłych kobiet podczas ciąży, menopauzy, nadmiaru stresu lub też kilka dni przed miesiączką. Są to więc sytuacje, w których dochodzi do okresowych zmian hormonalnych, czego efektem mogą być właśnie wypryski na skórze.

Przyczyną takiego problemu mogą być też różnego rodzaju zaburzenia hormonalne. W przypadku gdy ilość hormonów w organizmie człowieka będzie nieodpowiednia, na skórze mogą pojawiać się wypryski i inne niedoskonałości. Wszelkie tego typu zmiany hormonalne widoczne na skórze powinny skłonić nas do wykonania badań diagnostycznych pozwalających na sprawdzenie poziomu hormonów w organizmie i ewentualnej wizyty u specjalisty.

jak oczyścić skóre

Stosowanie niewłaściwych kosmetyków

Podczas walki z wypryskami na skórze bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowa pielęgnacja przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Zdarza się jednak, że to właśnie kosmetyki stają się przyczyną powstawania tego typu zmian zapalnych na skórze. Najczęściej odpowiedzialne są za to nieprawidłowo dobrane preparaty, produkty słabej jakości lub też błędy użytkowania np. stosowanie kosmetyków w zbyt dużej ilości.

W takim razie, jak oczyścić skórę z toksyn, tak aby zrobić to w sposób prawidłowy? W tym celu musimy w pierwszej kolejności określić typ naszej cery. Skórę można podzielić na cztery główne rodzaje — normalną, suchą, tłustą i mieszaną, oraz na cztery dodatkowe odmiany — wrażliwą, dojrzałą, trądzikową, naczyniową. Każdy z tych rodzajów cery wymaga stosowania innych, odpowiednio dopasowanych kosmetyków.

Kierując się tą zasadą, należy wybrać preparat służący do oczyszczania skóry oraz taki, którego celem stosowania będzie nawilżenie i odżywienie oczyszczonej skóry. Dzięki takiemu zestawowi kosmetyków nasza skóra z pewnością odzyska piękny wygląd i problem wyprysków, szybko zniknie.