Bezpłatne badanie oczu – czy warto?

badanie u optyka

Problemy ze wzrokiem to coraz większy problem w naszych czasach. Wiele osób pracuje długie godziny przed komputerem, wolny czas spędza ze smartfonem w ręku albo w towarzystwie telewizora. Często nawet nie zauważamy, że z oczami zaczyna się coś dziać, często udajemy się do lekarza, gdy problem jest już naprawdę poważny. Tymczasem o wiele łatwiejszym wyjściem jest umówienie się na bezpłatne badanie oczu i skontrolowanie naszego wzroku, zanim dojdzie do poważnych dolegliwości.

Co oferuje nam bezpłatne badanie oczu?

W ramach bezpłatnych badań możemy upewnić się, czy pogorszone w ostatnim czasie widzenie jest po prostu efektem przemęczenia, postępującej wady wzroku lub choroby, słowem – mamy możliwość skontrolowania naszego wzroku w pełni za darmo. Salony Soczewki24 oraz Viu Viu Optica w ramach bezpłatnych badań zapewniają także dobór okularów bądź soczewek, oraz wizyty kontrolne, przeprowadzane po doborze szkieł. Profesjonalne wyposażenie i doświadczeni specjaliści to gwarancja badania na odpowiednim poziomie oraz bezpieczeństwa i możliwość zapewnienia sobie fachowej opieki natychmiast, gdy tylko okaże się, że zachodzi taka potrzeba.

Jakie są korzyści z bezpłatnych badań?

Najkrócej mówiąc – ogromne. Wiele osób nie ma możliwości skorzystania z bezpłatnych badań, gdyż okoliczne salony nie mają takich badań w swojej ofercie, zatem ze względów finansowych niektórzy rezygnują. A to stwarza ryzyko przeoczenia poważnych problemów zdrowotnych. Badania bezpłatne, przeprowadzone w renomowanym salonie przez doświadczonych lekarzy, wcale nie odbiegają jakości od badań płatnych. Oferowane dzisiaj możliwości leczenia i profesjonalny sprzęt to solidne argumenty za skorzystaniem z takiej opcji, jeśli to tylko możliwe.

Regularne badania wzroku – jak często je przeprowadzać?

Wiele zależy od wieku i stanu wzroku. Osoby młode powinny zgłaszać się do okulisty średnio raz na 3 lata. Do 18 roku życia badanie wzroku jest wpisane w obowiązkowy bilans, później jednak trzeba już o to dbać samodzielnie. W przypadku wykrytej wady wzroku, o ile okulista nie zaleci inaczej, wizyta kontrolna powinna odbywać się raz na rok lub co dwa lata. Wzroku ulega w naturalny sposób znacznemu pogorszeniu po 40. roku życia, zatem nawet jeśli dotąd nie było takiej potrzeby, wizyty u okulisty muszą stać się częstsze – częstotliwość jest podobna jak u osób już prowadzonych pod kątem wad wzroku.

badanie oczu

Bezpłatne badanie wzroku można wykonać między innymi w salonach optycznych we Wrocławiu – Soczewki24 oraz Viu Viu Optica.

Sygnały, które powinny niepokoić

Należy pamiętać o tym, że nie każda choroba daje się widocznie we znaki. Czasem niektóre rzeczy przebiegają bezobjawowo. Są jednak sygnały, które powinny wzbudzić czujność. Jeżeli regularnie odczuwamy zmęczenie oczu, konieczność ich przymrużania, oczy są suche, pieką, swędzą, mrugamy zbyt często, pojawiają się bóle głowy lub często pękające naczynka w gałce ocznej, są to wyraźne i niepokojące sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Jednak nie należy popadać od razu w panikę. Czasem część objawów niekoniecznie sygnalizuje chorobę, lecz nasz organizm może po prostu domagać się odpoczynku, a takie sygnały mogą pojawić się szczególnie u osób długo pracujących przed komputerem (powyżej czterech godzin w ciągu dnia). Więc jeśli nie zauważamy nadmiernych bólów głowy i nie dochodzi do pęknięć w naczynkach, to czasem wystarczy dać oczom odpocząć przez pewien czas, a wszystko wróci do normy. Jeśli jednak dawno nie odwiedzaliśmy okulisty, warto będzie to zrobić, nawet jeśli objawy po kilku dniach miną.

Podstawowe badanie oczu – jak wygląda?

Badanie oczu nie jest bolesne. Rozpoczyna się ono od zebrania przez lekarza informacji istotnych dla zdrowia oczu. Później mamy klasyczne odczytywanie liter lub cyfr z tablicy, lecz z uwagi na obecność nowoczesnego sprzętu coraz częściej odchodzi się od tego badania. Najczęściej badane jest pole widzenia, sprawdzany jest stan dna oka oraz dokonywany jest pomiar ciśnienia w gałce. Wszystkie te badania są bezbolesne i trwają bardzo krótko. Warto korzystać z możliwości bezpłatnego skontrolowania stanu naszego wzroku, by upewnić się, że nie jest konieczne dalsze leczenie. Wszystko to dla większego spokoju i patrzenia na świat bez obaw o zdrowie.