Balon żołądkowy – czy to skuteczna metoda leczenia otyłości

Zrzucenie wagi nie jest łatwym zadaniem dla wielu osób. Istnieją różne medyczne metody mające na celu pomoc osobom otyłym i chorobliwie otyłym. Wpisuje się w to dieta i ćwiczenia, przygotowywane posiłki, farmakoterapia i  chirurgia. Balon żołądkowy to minimalnie inwazyjne urządzenie medyczne stosowane w leczeniu otyłości.

Czym jest balon żołądkowy?

Balon żołądkowy to zabieg tymczasowy, podczas którego nadmuchiwane urządzenie umieszcza się w żołądku, aby ograniczyć przyjmowanie pokarmu. Urządzenie samo w sobie nie powoduje utraty masy ciała, ale dzięki zajęciu dużej części żołądka pacjent czuje się pełniejszy szybciej i podczas jedzenia mniejszych porcji.

Taka terapia jest wskazana dla pacjentów ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) pomiędzy 30 a 70, którzy nie kwalifikują się do innych zabiegów sprzyjających utracie wagi lub którzy szukają tymczasowego rozwiązania wspierającego odchudzanie. Wysoki poziom motywacji do zmiany nawyków, a także akceptacja implantu i jego prawidłowa pielęgnacja są kluczami do sukcesu.

Jak wprowadza się balon do żołądka?

Balon żołądkowy jest wprowadzany do żołądka podczas minimalnie inwazyjnej procedury endoskopowej. Lekarz używa kamery endoskopowej, aby przepuścić balon przez jamę ustną i przełyk do żołądka, gdy pacjent jest znieczulony. Po umiejscowieniu urządzenia wypełnia się je roztworem soli fizjologicznej, by je powiększyć i dopasować do ścian żołądka. Tymczasowe leczenie może trwać do sześciu lub dwunastu miesięcy po włożeniu urządzenia, po którym następuje równy okres nadzoru lekarskiego.

W przeciwieństwie do chirurgii bariatrycznej, zabieg ten nie obejmuje nacięć, szwów ani blizn. Pacjenci mogą wrócić do domu kilka godzin po umieszczeniu balonu. Cała procedura nie zmienia rozmiaru ani kształtu żołądka. Chorzy stopniowo rozpoczynają nową dietę zaczynając od przyjmowania płynów, a następnie przechodząc do pokarmów stałych. Jeżeli chcemy osiągnąć wyznaczone cele leczenia musimy regularnie ćwiczyć i zdrowo się odżywiać.

grupa chirurgów

Czy balon żołądkowy to skuteczna metoda leczenia otyłości?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Medycznie nadzorowane programy odchudzania są zalecane zgodnie z charakterystyką pacjenta i celami leczenia. Decyzja czy poddać się zabiegowi powinna być dokładnie omówiona pomiędzy pacjentem i lekarzem.

Sam zabieg ma zarówno zalety jak i wady. Ten rodzaj leczenia to alternatywa dla zabiegów chirurgicznych. Chirurgia bariatryczna to bardzo często ostatnia deska ratunku dla chorobliwie otyłych pacjentów, którzy ponieśli porażkę przy innych próbach leczenia. Operacje są zazwyczaj bardziej agresywne, w wielu przypadkach wiążą się z nieodwracalnymi zmianami. Dla części pacjentów takie leczenie jest po prostu zbyt ryzykowne przy ich stanie zdrowia. W takich przypadkach balon żołądkowy jest idealną alternatywą.

Jednak ryzyko związane z włożeniem balonu żołądkowego musi być również brane pod uwagę przez pacjentów i lekarzy. Jest to rozwiązanie tymczasowe i zdarzają się sytuację, kiedy nie jest dobrze tolerowane przez chorych. W związku z tym rezultaty zabiegu mogą nie być tak pozytywne jak w przypadku zabiegu chirurgicznego.

Jak każda procedura balon żołądkowy wiąże się z zagrożeniami, są to: wyciek lub pęknięcie balonu, pęknięcie bądź krwawienie w żołądku lub tchawicy wywołane podczas umieszczania urządzenia, a także problemy żołądkowe takie jak refluks, bóle brzucha, nudności i wymioty.

Jednak tak naprawdę największym ryzykiem związanym z balonem żołądkowym i skutecznością leczenia są pacjenci. By zrzucić wagę niezbędne są ćwiczenia i zmiana diety. Jeżeli chorzy to ignorują to nie będą w stanie naprawdę schudnąć. Co więcej największą zaletą balonów żołądkowych jest to, że to procedura odwracalna. Jest to jednak również wada dla wielu osób otyłych, ponieważ nawet po skutecznym leczeniu, w którym schudli, wracają oni do starych nawyków. Po wyjęciu urządzenia już nic nas nie powstrzymuje przed objadaniem się prócz silnej woli. Jeżeli jej nie mamy możemy szybko znowu wrócić do poprzedniej wagi.

Balon żołądkowy może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują pomocy, by zacząć walczyć z otyłością. To czy on zadziała w dłuższej perspektywie zależy od naszej motywacji.