Badanie u optometrysty i jego cel
Wielu ludzi zastanawia się, jaka jest różnica między zawodem okulisty, a optometrysty. Nie do końca świadomi i nie wiedzą do którego z nich udać się, kiedy ich wzrok zaczyna szwankować.
Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki podaje następującą definicję tego zawodu: „Optometrysta to autonomiczny, nauczany i regulowany zawód medyczny należący do systemu ochrony zdrowia, a osoba go wykonująca praktykuje w zakresie badanie refrakcji i zaopatrzenia w pomoce wzrokowe, a także diagnozowanie i właściwe postępowanie w przypadku choroby oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego”.
Przekładając tę definicję na język bardziej potoczny, można powiedzieć, że optometrysta, to po prostu medyk, który zajmuje się wadami wzroku. Jeśli mamy problem z ostrym widzeniem, obraz przed naszymi oczyma jest rozmazany i niewyraźny, podejrzewamy u siebie krótkowzroczność lub dalekowzroczność – czas na wizytę. Optometrysta nie dość, że wykona w jej trakcie odpowiednie badania, to jeszcze poprowadzi terapię naszego widzenia – dostosuje odpowiednie szkła lub soczewki.
Różnica między okulistą, a optometrystą
By w najprostszych słowach wytłumaczyć różnicę między okulistą, a optometrystą, wystarczy powiedzieć, że ten drugi nie zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób takich, jak jaskra czy zaćma. Wykonując zawód medyczny, optometrysta zajmuje się jednak korekcją wad wzroku, a także kontaktologią, a więc aplikowaniem soczewek kontaktowych.
Jeśli zatem mamy problemy z pogorszonym widzeniem, obraz przed naszymi oczyma rozmazuje się albo po prostu potrzebujemy nowych okularów – należy wybrać się do optometrysty. Kiedy zaś mamy w zamiarze wykonać badanie dna oka, ciśnienia śródgałkowego lub podejrzewamy u siebie poważną chorobę typu zaćma – zapiszmy się do okulisty.
Badanie u optometrysty i jego cel
Badanie optometryczne składa się z kilku etapów. W pierwszym określa się stan zdrowia pacjenta, koncentrując się zwłaszcza na jego układzie wzrokowym, w drugim określa się stan refrakcji i akomodacji, by na końcu sprawdzić jeszcze stan widzenia obuocznego.
Wobec powyższych uznać można, że optometrysta układ wzrokowy bada całościowo. Dzięki temu ma on podstawy do przepisania pacjentowi odpowiedniej korekcji, uwzględniając przy tym wszystkie potrzebne parametry wzrokowe. Czasem nie są potrzebne bowiem szkła, a po prostu odpowiednio dobrane ćwiczenia wzrokowe po których miną uporczywe bóle głowy, migotanie czy inne, dokuczliwe dolegliwości.
Oczywiście bywa tak, że w trakcie badania wykryta zostanie wada wzroku. Krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm wymagają już konkretnej pomocy w postaci okularów lub szkieł kontaktowych. Specjalista pomoże je dobrać.
Badanie i wybór odpowiednich szkieł
Profesjonalne i nowoczesne salony optyczne, oprócz oryginalnych i zróżnicowanych oprawek, w większości proponują również badanie wzroku. Wybierając się w takie miejsce mamy więc pewność, że zostaniemy w nim odpowiednio zdiagnozowani i jednocześnie dobierzemy konkretne szkła. W Szczecinie funkcjonuje na przykład manufakturawzroku.pl – Manufaktura Wzroku CONCEPT STORE, gdzie optometrysta czeka na klientów aż 6 dni w tygodniu.
Po badaniu i określeniu problemu, ten może wybrać oprawki spośród tych, które są dostępne. A wybór jest całkiem spory. W trakcie samego badania pacjent może liczyć z kolei na szczegółowy wywiad, wstępne komputerowe badanie wykonane za pomocą autorefraktometru, sprawdzenie ostrości wzroku, ustalenie wady oraz badanie widzenia obuocznego. Całość trwa mniej więcej 40 minut.
Wizyta w manufakturawzroku.pl i jej podobnych salonach daje zatem możliwość nie tylko zdiagnozowania trapiącego nas problemu, ale i automatycznego zaradzenia mu – poprzez wybór okularów korekcyjnych. Zarówno tych na co dzień, jak i przeciwsłonecznych.